fbpx
Menu Zamknij

„POROZUMIENIE WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO Z POLSKĄ AKADEMIĄ NAUK NA RZECZ EDUKACJI SENIORÓW”

DZIAŁANIA NA RZECZ EDUKACJI SENIORÓW

Mazowieccy seniorzy będą mogli liczyć na ciekawszą ofertę zajęć m. in. w ramach uniwersytetów trzeciego wieku. Rozpoczyna się współpraca samorządu województwa z Polską Akademią Nauk. Porozumienie w tej sprawie podpisali 24 października 2019 r. marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz prof. Jerzy Duszyński – prezes Polskiej Akademii Nauk i Tadeusz Latała –kanclerz Akademii.

Porozumienie to grunt pod przyszłą współpracę między Polską Akademią Nauk (PAN) a Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej (MCPS), którego jednym z działań jest kreowanie i wdrażanie polityki senioralnej na Mazowszu. Efektem będą wspólne inicjatywy promujące ideę nauki przez całe życie, dzięki którym seniorzy będą mieli dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej prowadzi wiele działań, w które angażowane są osoby starsze. Wśród nich są liczne warsztaty tematyczne, kursy, konferencje, wycieczki i udział w wydarzeniach kulturalnych.

Współpraca z Polską Akademią Nauk pozwoli nie tylko wzbogacić ofertę spotkań organizowanych przez MCPS, ale też dotrzeć do szerszego grona seniorów z informacjami wynikającymi z osiągnięć nauki i techniki w różnych dziedzinach. Naukowcy z PAN-u będą podczas spotkań z seniorami popularyzować wiedzę o ekonomicznych, politycznych i społecznych zjawiskach współczesnego świata, zagrożeniach cywilizacyjnych, ale też kulturze i historii Polski, w tym kulturze języka polskiego z uwzględnieniem perspektywy społeczności lokalnych. Przedstawiana będzie też wiedza o historii i kulturze innych narodów oraz grup etnicznych, co z pewnością wpłynie na otwartość osób starszych i pozwoli przeciwdziałać ksenofobii i innym uprzedzeniom. Potrzeba podniesienia jakości zajęć prowadzonych m.in. przez uniwersytety trzeciego wieku dotyczy szczególnie miejscowości, które nie mają zaplecza akademickiego.

Współpraca nie będzie się jednak ograniczać tylko do wykładów w ramach uniwersytetów. Planowane są również wspólne konferencje, które pozwolą odpowiedzieć na bieżące wyzwania dotyczące tej części społeczeństwa i lepiej prowadzić politykę senioralną na Mazowszu.

POROZUMIENIE

 


30.10.2019 r. 13:55

umieścił: Damian Piekut

wytworzyła: Martyna Popławska

Opublikowany w Aktualności, Porozumienie z PAN

Powiązane