Menu Zamknij

Porozumienie w sprawie edukacji prawnej dla osób starszych

Informowanie seniorów o ich prawach, o tym, jak chronić się przed zawieraniem niekorzystnych umów – to niektóre z celów porozumienia w sprawie edukacji prawnej dla seniorów podpisanego we wtorek (27 września 2016 r.) w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Porozumienie podpisano pomiędzy RPO, Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Jak wyjaśnił RPO Adam Bodnar na konferencji prasowej, porozumienie przewiduje prowadzenie programu edukacyjnego pod hasłem „prawo przyjazne seniorom”.

Porozumienie radców, RPO i UTW

Zakłada ono m.in., że radcowie prawni będą prowadzili wykłady poświęcone różnym zagadnieniom prawnym (m.in. takim jak umowy finansowe, umowy sprzedaży, sprawy spadkowe, sprawy edukacyjne, sprawy emerytalno-rentowe, sprawy ubezpieczeniowe).

Natomiast dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku organizowane będą konferencje, seminaria, warsztaty. Powstaną również wydawnictwa dla seniorów – na wzór przygotowanego ze wsparciem RPO i Komisji Nadzoru Finansowego poradnika „Senior w świecie finansów”.

– Bardzo nam zależy, żeby informacja o tym, jakie seniorzy mają prawa, jak chronić się w przypadku różnych umów, które mogą być dla nich niekorzystne, (…) nie tylko była przekazywana gdzieś tam na szczeblu centralnym albo za pomocą Internetu, ale żeby dotrzeć z nią pod przysłowiowe strzechy – podkreślił Bodnar.

Wyraził nadzieję, że będzie to możliwe dzięki porozumieniu na szczeblu lokalnym między radcami a Uniwersytetami Trzeciego Wieku (których jest ponad 600).

Więcej informacji znajduje się na portalu internetowym: http://www.rynekseniora.pl/polityka_senioralna/104/umowa_miedzy_rpo_radcami_prawnymi_i_utw_beda_informowac_seniorow_jakie_maja_prawa,6954.html

 

 

Opublikowany w Archiwum

Powiązane