Menu Zamknij

Projekt „Bezpieczny Senior na Mazowszu – dzielnicowy jako podstawowe ogniwo w tworzeniu lokalnego systemu bezpieczeństwa”

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu w 2016 r. zrealizowało projekt „Bezpieczny Senior na Mazowszu – dzielnicowy jako podstawowe ogniwo w tworzeniu lokalnego systemu bezpieczeństwa” w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017”.

Celem projektu była poprawa bezpieczeństwa seniorów i budowanie lokalnych systemów bezpieczeństwa poprzez podniesienie wiedzy, przygotowania zawodowego, rozwoju kompetencji społecznych i osobistych dzielnicowych, które pozwolą na podniesienie poziomu ich pracy, lepszy kontakt ze społecznością lokalną, skuteczniejszy sposób działania zwłaszcza w kontaktach z osobami starszymi.

Cel zrealizowano poprzez przeprowadzenie 4 strefowych szkoleń (Płock, Ostrołęka, Siedlce, Radom) dla docelowej grupy 460 dzielnicowych głównie z zakresu komunikacji społecznej i interpersonalnej, szczególnie w kontekście do seniorów, pozytywnie wpływając na poprawę bezpieczeństwa publicznego poprzez zbudowanie systemów bezpieczeństwa w poszczególnych rejonach służbowych dzielnicowych na Mazowszu. Dodatkowo dzielnicowym zapewniono wyposażenia identyfikujące ich w otoczeniu lokalnym (wizytówka przypisana do rejonu służbowego, ulotka dotycząca bezpieczeństwa seniorów, teczka/aktówka promująca projekt).

Tematyka szkoleń wpisywała się w nową koncepcję pracy dzielnicowego, jako policjanta „pierwszego kontaktu”, a w strefowych szkoleniach udział wzięli przedstawiciele środowisk seniorów z danego obszaru, bezpośrednio uczestnicząc w dyskusji i prezentując własne stanowisko oraz oczekiwania w zakresie zagadnienia dotyczącego bezpieczeństwa publicznego. Zagadnienie merytoryczne oraz treść ulotki opracowane zostały na podstawie wyniku badania ankietowego przeprowadzonego przez samorząd województwa na temat bezpieczeństwa seniorów na Mazowszu.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu, w szczególności seniorom z województwa mazowieckiego.

W nawiązaniu do założeń projektowych dotyczących bezpieczeństwa lokalnego, zachęcamy do korzystania z aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego opiekującego się naszym rejonem zamieszkania:

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/131816,Aplikacja-Moja-Komenda-kontakt-z-policja-i-dzielnicowymi-na-wyciagniecie-reki.html

Poniżej również ulotka projektowa do pobrania.

 

Opublikowany w Archiwum

Powiązane