Menu Zamknij

W Warszawie można obejrzeć wzorcowe mieszkanie dla osób starszych

Na Warszawskich Bielanach, przy stacji metra Wawrzyszew, zostało otwarte wzorcowe mieszkanie dla osób starszych – informuje Polskie Radio RDC. Lokal jest wyposażony w odpowiednie oświetlenie, akustykę czy regulowaną wysokość krzeseł. Przez kolejne dwa miesiące wszyscy chętni mogą zapoznać się z rozwiązaniami ułatwiającymi samodzielność osobom na emeryturze.

Pokazowe mieszkanie powstało w ramach projektu pracowni architektonicznej DRC pn. „U siebie, mimo wieku”. Liderem projektu została dr Agnieszka Cieśla, architekt i urbanista, właściciel firmy DRC. Patronat nad incjatywą objęła Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Berier”.

– Projekt ma pokazac istniejące możliwości, jakie oferują projektanci, producenci wyposażenia oraz usługodawcy, aby seniorzy mogli jak najdłużej być u siebie mimo wieku – piszą pomysłodawcy.

Mieszkanie znajduje się na warszawskich Bielanach, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji Metra Wawrzyszew.

W lokalu dostępne są rampy i windy dla osób poruszających się na wózkach oraz głośnomówiące domofony. Łazienka posiada przestawną umywalkę i siedzisko pod prysznicem. Toaleta łączy funkcję bidetu i oferuje szeroki zakres zabiegów higienicznych bez konieczności zmiany miejsca. Uchwyty oraz certyfikowane okładziny podłogi i ścian minimalizują ryzyko poślizgu.

Otwarta na strefę jadalną i pokój dzienny kuchnia sprawia, że przygotowanie posiłków może odbywać się bez przerywania kontaktu z gośćmi i z większą swobodą poruszania się.

W pokoju dziennym zainstalowano sprzęt umożliwiający wideo rozmowy z bliskimi i wykonywanie ćwiczeń fizycznych podczas gier komputerowych. Balkon ma rozmiar 20% powierzchni mieszkania i jest dostępny i z pokoju dziennego, i z sypialni.

Źródło: http://www.rynekseniora.pl/inwestycje/107/w_warszawie_mozna_obejrzec_wzorcowe_mieszkanie_dla_osob_starszych,6955.html

Opublikowany w Archiwum

Powiązane