fbpx
Menu Zamknij

Floratorium – czerpiemy siłę z przyrody -cd…

Seniorzy są najbardziej doświadczonymi ogrodnikami. Jak to się mówi: mają rękę do roślin. Mają dla nich czas, obserwują i znają potrzeby roślin. To właśnie z wiedzy, pomysłów, zapału, cierpliwości i pasji seniorów budowany jest projekt „Floratorium”, w którym wspieramy seniorów w aktywności w temacie zieleni, a jednocześnie czerpiemy wiedzę z ich doświadczenia. Informacje na temat uprawy roślin (zarówno w mikroskali, w warunkach domowych, jak i w ogrodzie), pozyskane od seniorów są niezwykle cenne, pożyteczne, zdrowe, ekologiczne i ekonomiczne. Dlatego kilka z nich prezentujemy poniżej.

Pani Grażyna z Klubu Seniora na warszawskim Służewiu jest specjalistką od uprawy storczyków. W mieszkaniu ma ponad 30 różnych odmian tego gatunku! Zdradziła nam sekret długiego i częstego kwitnienia tych pięknych kwiatów. Korzenie jej storczyków mają ciągły kontakt z wodą, stoją wręcz w donicach z wodą, które pani Grażyna ustawia w najbardziej nasłonecznionych miejscach. Ta metoda pozwala cieszyć się Pani Grażynie długim kwitnieniem storczyków.

Pani Małgosia z Klubu Seniora z Dąbrówki ma ekologiczną i skuteczną metodę na pozbycie się mszyc, które są nieproszonym gościem w jej ogrodzie. Aby pozbyć się szkodników sporządza prostą miksturę: dwie garści ziela mniszka (łodygi i liście) zalewa dwoma szklankami wody i odstawia na 3 dni pod przykryciem do lodówki. W ten sposób uzyskuje płyn, którym spryskuje zaatakowane przez mszyce rośliny dwa razy dziennie. Po kilku dniach po mszycach ani śladu.

Pan Andrzej z Klubu Seniora z warszawskiego Śródmieścia fascynuje się dzikimi roślinami jadalnymi. Jest przekonany, że zawdzięcza im sprawność i zdrowie. Szczególną pozycję w jego codziennej diecie stanowią liście nasturcji i młode szyszki sosny. Liście nasturcji pan Andrzej dodaje do sałatek i do kanapek. Działają one jak naturalny antybiotyk: antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Z młodych szyszek sosny, wiosną Pan Andrzej parzy herbatkę, która działa odtruwająco i wzmacniająco na organizm.

Pani Halina, pod uprawę roślin poleca kompost. Oto prosty przepis na ekologiczny nawóz z odpadów zielonych.

Filmy z wywiadami z seniorami znajduję się: https://www.youtube.com/watch?v=BEXx4D6-SYU

Projekt Floratorium realizowany jest wspólnie z seniorami z Warszawy (dzielnice: Ochota, Śródmieście i Mokotów), Grabowa nad Pilicą, Dąbrówki i Wiązownej. W ramach działań seniorzy organizują wydarzenia florystyczne, podczas których sadzą rośliny, wyplatają makramy, zakładają lasy w słoikach, tworzą kokedamy, … . Wydarzeniom towarzyszą wystawy i porady florystyczne, podczas których seniorzy dzielą się z gośćmi swoją wiedzą i doświadczeniem ogrodniczym. Seniorzy biorą również udział w wycieczkach przyrodniczych i spotkaniach z przyrodnikami. Szczegóły i harmonogram wydarzeń na www.altereko.pl.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Programu ASOS na lata 2014-2020.

Opublikowany w Dobre Praktyki

Powiązane