fbpx
Menu Zamknij

Regionalny portal informacyjny podlasie24.pl – „Właśnie po to” są przedsiębiorstwa społeczne

Co najmniej 1200 w Polsce, 400 na Mazowszu, 15 w powiecie siedleckim. Tak wyglądają w statystykach przedsiębiorstwa społeczne. Kilka dni temu ruszyła kampania pod hasłem „Właśnie po to”, która ma zwrócić uwagę na małe firmy z bardzo ludzką twarzą.

To nie są dobre czasy dla biznesu. Skoro nawet ten wielki ustawia się w epidemiologicznym kryzysie po państwową pomoc, to można sobie wyobrazić, jak trudno jest temu mniejszemu. Ale to jest właśnie dobry moment na to, żeby przypomnieć o istnieniu tak zwanych przedsiębiorstw społecznych. – To takie przedsiębiorstwa, które działają na warunkach rynkowych, ale nie tylko dla zysku. Mają też do spełnienia ważny cel społeczny: dają pracę osobom niepełnosprawnym fizycznie, z chorobami psychicznymi, ludziom wychodzącym z zakładów karnych lub długotrwale poszukującym pracy. Zysk przeznaczają na własny rozwój i na pomoc takim właśnie osobom – mówi Robert Gajewski z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

W powiecie siedleckim działa kilkanaście takich przedsiębiorstw. O dużej części z nich informowaliśmy, i to wielokrotnie. To m.in. Zioła Siedleckie, Relaksownia, Centrum Integracji Społecznej czy Zakład Aktywności Zawodowej. Podmioty te zawiązały siedlecki klaster przedsiębiorstw społecznych, którego członkowie wspierają się nawzajem i wspólnie poszukują nowych kontrahentów.

Kampania „Właśnie po to” ma przypomnieć o istnieniu takich przedsiębiorstw. Organizatorzy (samorząd Mazowsza, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej i kilka organizacji pozarządowych) zwracają uwagę, że jako społeczeństwo wzbogaciliśmy się na tyle, by częściej patrzeć nie tylko na cenę towaru lub usługi, ale też na to kto i w jaki sposób ją oferuje: czy nie truje środowiska, czy nie wyzyskuje ludzi i tak dalej. Nie jest to tylko kwestia tanich wzruszeń zblazowanych wielkomiejskich hipsterów, ale konkretne decyzje każdego z nas: gdzie pójdziemy na masaż, gdzie zamówimy bukiet kwiatów, czy gdzie kupimy paczkę pierogów.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: www.wlasniepoto.biz.pl

AB/DW

Źródło: http://podlasie24.pl//miasto-siedlce/region/wlasnie-po-to-sa-przedsiebiorstwa-spoleczne-2d9bf.html ][data dostępu: 26.03.2020 r.]

Opublikowany w Ekonomia Społeczna, Wydarzenia

Powiązane