Menu Zamknij

W Węgrowskim Ośrodku Kultury będzie winda dla niepełnosprawnych

Zarząd województwa przyznał ponad 139 tys. zł dofinansowania na dostosowanie obiektu WOK w Węgrowie do potrzeb osób niepełnosprawnych. To środki z PFRON przekazane na zadania realizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, w tym prace budowlane w obiektach służących rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. W podpisaniu umów wzięli udział członkowie zarządu województwa – Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, ze strony miasta – burmistrz Węgrowa Paweł Marchela oraz zastępca burmistrza Halina Ulińska, a także dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury – Katarzyna Zabadała i główny księgowy WOK – Piotr Grabek.

W maju tego roku radni województwa mazowieckiego podzielili środki z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, które przyznane zostały Mazowszu w kwocie 17 mln zł na zadania realizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Wśród nich są wsparcie działalności zakładów aktywności zawodowe, roboty budowlane dotyczące obiektów służących rehabilitacji w związku z potrzebami osób z niepełnosprawnością oraz dotacje na inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych prowadzone przez organizacje pozarządowe. Na zmiany w obiektach służących osobom z niepełnosprawnościami radni przeznaczyli ponad 7,5 mln zł.

W ubiegłym roku do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej wpłynęło 19 wniosków o dofinansowanie robót budowlanych. Pozytywną weryfikację formalną przeszło 18 z nich. Dofinansowanie otrzyma 12 projektów – wśród nich projekt z Węgrowa.

Od wielu lat samorząd województwa mazowieckiego dba o to, by było jak najmniej osób wykluczonych – mówiła członek zarządu Elżbieta Lanc. – Winda w ośrodku kultury będzie służyła osobom niepełnosprawnym, które chciałyby uczestniczyć w imprezach, w szkoleniach. Ale też seniorom. Wydarzenia kulturalne prowadzone w Węgrowskim Ośrodku Kultury to również inicjatywy z obszaru rehabilitacji społecznej. Są one ukierunkowane zarówno na pobudzanie aktywności i samodzielności osób niepełnosprawnych, jak i kształtowanie u innych postaw i zachowań sprzyjających integracji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. – Trzeba pamiętać o tym, żeby z dużym zaangażowaniem i empatią patrzeć na osoby, które żyją wokół nas – osoby z niepełnosprawnościami, ale też osoby schorowane, którym ciężko się poruszać – dodała członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska. – Powinniśmy pamiętać o tym, że to osoby, które są pełnoprawnymi mieszkańcami Mazowsza.

Na budowę szybu i montaż windy zewnętrznej Węgrowski Ośrodek Kultury otrzymał ponad 139 tys. zł. Inwestycja ułatwi zarówno dostęp do budynku – wejście do windy z poziomu chodnika, jak i komunikację pomiędzy kondygnacjami. Zakres robót budowlanych obejmuje roboty ziemne, wykonanie szybu windowego, roboty adaptacyjne w budynku, zasilanie elektryczne, dostawę i montaż windy. Będzie to elektryczny dźwig osobowy o udźwigu 630 kg, z kabiną 140 cm x 140 cm, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku. Wkład własny w kwocie ponad 139 tys. zł zapewniło Miasto Węgrów.

Pliki do pobrania:

20-07-13-ip-wegrowski-osrodek-kultury-z-winda-dla-niepelnosprawnych.docx (96 pobrań)

 

20-07-13-mp3-orzelowska-o-projektach-z-pfron.mp3 (87 pobrań)

 

20-07-13-mp3-lanc-o-dofinansowowaniu-do-windy.mp3 (92 pobrania)

 

20-07-13-mp3-burmistrz-pawel-marchela-o-inwestycji-w-wok.mp3 (85 pobrań)

 

20-07-13-mp3-zabadala-o-znaczeniu-windy-dla-wok.mp3 (82 pobrania)

 

foto-1-wegrow.jpg (108 pobrań)

 

foto-2-wegrow.jpg (106 pobrań)

 

foto-3-wegrow.jpg (104 pobrania)

 

foto-4-wegrow.jpg (107 pobrań)

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski

Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Hanna Maliszewska

Rzeczniczka Prasowa

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

tel. 798 810 794

e-mail: rzecznik@mcps.com.pl

 

 

Opublikowano wAktualności, Informacje prasowe, Wyroznione

Powiązane