Centra usług społecznych – nowe jednostki organizacyjne w lokalnej polityce społecznej – udzielają bardziej kompleksowego wsparcia i wykraczają z ofertą poza grupy osób będących w ubóstwie, wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Korzystanie z usług oferowanych w CUS nie wiąże się z nabyciem statusu klienta pomocy społecznej. Na Mazowszu działa obecnie 12 centrów usług społecznych.
Możliwość powoływania nowych instytucji polityki społecznej wynika z ustawy z 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.
Ustawa nie nakłada na samorządy gminne obowiązku powołania CUS i pozostawia im możliwość wybrania dogodnego momentu utworzenia własnego centrum.
Celem działania CUS jest integracja, rozwój i poszerzenie dostępności usług społecznych, tak by stanowiły one odpowiedź na konkretne potrzeby osób, rodzin czy grup społecznych.
Centra usług społecznych na terenie Mazowsza:
– CUS Czarnia
– CUS Kozienice
– CUS Milanówek
– CUS Mszczonów
– CUS Słupno
– CUS Wiązowna
– CUS Wieniawa
– CUS Żyrardów
– CUS Żabia Wola
– CUS Sochaczew
– CUS Grabów nad Pilicą
– CUS Mława
Zachęcamy do lektury broszur, które zawierają szczegółowe informacje o zadaniach i strukturze nowej jednostki w samorządzie gminnym. Prezentują sposób, w jaki CUS może przyczynić się do rozwoju pracy socjalnej, a także wskazują, jaką rolę odgrywają w tym procesie regionalne ośrodki polityki społecznej.
Materiały do pobrania:
- Dlaczego centrum usług społecznych?
- Diagnoza potrzeb i potencjału społeczności lokalnej w zakresie usług społecznych
- Zarządzanie usługami w centrum usług społecznych
- Współpraca międzysektorowa w centrum usług społecznych
- Organizator społeczności lokalnej w centrum usług społecznych
źródło: www.prezydent.pl
Zapraszamy do kontaktu i zadawania pytań dotyczących tworzenia i funkcjonowania centrów usług społecznych:
Biuro Szkoleń Kadr Pomocy Społecznej
e-mail: szkolenia@mcps.com.pl, tel. 22 376 85 57