Menu Zamknij

Czas na wolontariat wśród seniorów

21 października w Parku Przemysłowo Technologicznym – Orlen Centrum Usług Korporacyjnych w Płocku odbędzie się konferencja „Wolontariat opiekuńczy” dla podregionu płockiego organizowana przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Głównym celem spotkania jest rozpowszechnianie idei wolontariatu opiekuńczego na rzecz osób starszych i chorych oraz rozwijanie wrażliwości i otwartości na potrzeby drugiego człowieka.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej cyklicznie organizuje w różnych podregionach konferencje dotyczące osób starszych. W tym roku poświęcone są one promowaniu dobrych praktyk wolontariackich wśród seniorów. W ubiegłym tygodniu odbyła się już taka w Ostrołęce. Teraz można zgłaszać się na organizowaną w Płocku.

Wzajemne uczenie się siebie

– Będziemy rozmawiać o tym, co jest najbardziej istotne – o wolontariacie opiekuńczym, który jest wyraźnie potrzebny w czasie pandemii. Okazuje się, że pandemia odsłoniła wszystkie obawy i problemy ludzi starszych. Samorząd województwa mazowieckiego oraz Mazowieckie Centrum Polityki społecznej starają się pomóc seniorom w tym najtrudniejszym czasie. To ma być odpowiedź na potrzeby ludzi chorych, samotnych i starszych, ponieważ największą wartością wolontariatu jest obecność drugiego człowieka. Warto pamiętać, że osoby, które zajmują się wolontariatem, też dużo zyskują – bo to jest ta wzajemność, gdy opiekując się osobami starszymi, wsłuchując się w ich potrzeby, znajdujemy też coś dla siebie

– podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. 

Wolontariat opiekuńczy to przede wszystkim niesienie pomocy innemu człowiekowi np. w codziennych czynnościach. Celem organizowanych konferencji jest rozpowszechnienie idei wolontariatu w instytucjach oraz nieformalnie w domach wśród seniorów.

Była Ostrołęka, czas na Płock

7 października odbyła się konferencja w Ostrołęce. Natomiast 21 października będzie miała miejsce kolejna – tym razem w Płocku.

– To już druga z cyklu konferencji dotyczących wolontariatu opiekuńczego. Zapraszamy do udziału w spotkaniu przede wszystkim przedstawicieli organizacji pozarządowych i środowisk senioralnych. W trakcie tego spotkania będzie można poznać przykłady dobrych praktyk i zaangażować się w bycie wolontariuszem

– zachęca Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Co w programie?

W trakcie prelekcji wolontariat zostanie przedstawiony w kontekście dzisiejszej rzeczywistości. Oprócz informacji teoretycznych, uczestnicy konferencji poszerzą swoją wiedzę na temat jego praktycznej strony na przykładzie przedstawionych przez gości tzw. dobrych praktyk.

Ponadto, uczestnicy dowiedzą się o dużych wieloletnich projektach realizowanych przez organizacje pozarządowe z budżetu województwa mazowieckiego. Rzeczywistość oraz obcowanie z osobami starszymi w naszym społeczeństwie, uświadamia nam, że wolontariat to czas bezcenny i coraz bardziej potrzebny.

Na zakończenie konferencji wystąpi lokalny zespół senioralny „Radosne Serca” z Łęgu.

Kiedy i gdzie

Konferencja „Wolontariat opiekuńczy” dla podregionu płockiego odbędzie się 21 października 2021 r. w godz. 9:00-12:45 w Płockim Parku Przemysłowo Technologicznym – Orlen Centrum Usług Korporacyjnych przy ul. Łukasiewicza 39 w Płocku.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Aby wziąć w niej udział, trzeba się zarejestrować:

https://rekrutacja-plock.konfeo.com/pl/groups

Uczestnikom zapewniany jest serwis kawowy wraz z poczęstunkiem oraz materiały konferencyjne.   Hanna Maliszewska

rzeczniczka prasowa

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

tel. 798 810 794,

e-mail rzecznik@mcps.com.pl

Opublikowano wInformacje prasowe

Powiązane