Regionalny Plan Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji dla Województwa Mazowieckiego (RPDI)
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej jako ROPS województwa mazowieckiego otrzymało zadanie przygotowywania Regionalnego Planu Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji (RPDI). RPDI jest dokumentem porządkującym proces finansowania ze środków programów regionalnych poszczególnych usług społecznych z uwzględnieniem działań o charakterze edukacyjnym, animacyjnym i wspierającym samorządy lokalne z terenu województwa mazowieckiego.
Plik do pobrania:
Ogólnopolskie wytyczne tworzenia lokalnych planów deinstytucjonalizacji usług społecznych
Tworzenie i wdrażanie lokalnych i regionalnych planów deinstytucjonalizacji usług to jedno z kluczowych działań samorządów wskazanych w Strategii Rozwoju Usług Społecznych – polityce publicznej do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.)
Ze środków EFS+ będzie możliwe wsparcie realizacji tych planów, tak aby zapewnić ich jak najbardziej skuteczne wdrożenie.
Cele lokalnych planów DI:
- wyznaczenie kierunków rozwoju usług społecznych na szczeblu lokalnym, zarówno w zakresie koniecznych interwencji, jak i podjęcia działań o charakterze prewencyjnym i profilaktycznym;
- kreacja i realizacja usług dostarczanych w środowisku zamieszkania odbiorców (usługi w formie dziennej, w tym mieszkania wspomagane, jak również usługi dostarczane bezpośrednio w domach);
- otwieranie się instytucji świadczących całodobowe usługi społeczne w formie stacjonarnej na działania środowiskowe o wielofunkcyjnym charakterze;
- w opiece nad dziećmi wsparcie procesu przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki rodzinnej (rodzinnych form pieczy zastępczej).
Ogólnopolskie wytyczne tworzenia lokalnych planów deinstytucjonalizacji usług społecznych
Wytyczne dotyczące realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027
Wytyczne określają ujednolicone warunki dotyczące realizacji wsparcia w projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 i są skierowane do Instytucji Zarządzających tymi programami.
Fundusze Europejskie dla Mazowsza (FEM)
Fundusze Europejskie dla Mazowsza (FEM) to nowy program regionalny w agendzie unijnej na lata 2021-2027. Wsparcie w wysokości 2 096 611 002 euro zostanie przeznaczone na rozwój województwa mazowieckiego. Środki zostaną rozdysponowane z uwzględnieniem różnic w potrzebach Regionu Warszawskiego Regionalnego (RWR), który otrzyma 1 595 124 708 euro oraz Regionu Warszawskiego Stołecznego (RWS) dotowanego kwotą 501 486 294 euro.
Fundusze Europejskie dla Mazowsza
Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027
Zarząd województwa mazowieckiego przyjął uchwałę w sprawie Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu FEM 2021-2027. Są w niej m.in. zasady ubiegania się o środki unijne z regionalnego programu operacyjnego (FEM 2021-27).
Wśród nich m.in. cele szczegółowe oraz zakresy wsparcia z UE, limity dofinansowania, informacje, kto może ubiegać się o dofinansowanie w danym naborze i jakie typy mogą być w nim dofinansowane oraz ile wynosi poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych.
Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS)
Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) stanowi kolejny etap do dalszego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju.
W programie FERS będzie realizowane wsparcie na rzecz m.in. poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia.
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
Strategia rozwoju usług społecznych, polityka publiczna do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.)
Uchwałą Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2022 r. przyjęto politykę publiczną pod nazwą Strategia rozwoju usług społecznych, polityka publiczna do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.).
Zaplanowany w dokumencie proces deinstytucjonalizacji będzie obejmował działania zmierzające do rozwoju usług społecznych w społeczności lokalnej.
Strategia dotyczy działań skierowanych nie tylko do osób z niepełnosprawnością, ale obejmuje kompleksowo sektor usług społecznych, dotyczy działań skierowanych do osób z niepełnosprawnościami, osób i rodzin potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Znajduje to odzwierciedlenie w określeniu pięciu obszarów realizacji Strategii, a mianowicie:
- opieki nad dzieckiem, w tym dzieckiem z niepełnosprawnością;
- opieki nad osobami starszymi;
- niezależnego życia – wsparcia osób z niepełnosprawnościami;
- wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi;
- wsparcia osób w kryzysie bezdomności.
Strategia rozwoju usług społecznych, polityka publiczna do roku 2030