Menu Zamknij

EAPN Polska opublikowała raport dotyczący ubóstwa i polityki społecznej przeciwko ubóstwu  2023-2024 r.

Grafika promująca raport "Poverty Watch 2024 – Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W tle widoczna jest dłoń dziecka oparta na zaparowanej szybie z kroplami deszczu, co symbolizuje tematykę ubóstwa i trudnych warunków życia. Po prawej stronie znajduje się tekst z tytułem raportu. W prawym górnym rogu widnieje logo EAPN Polska.

EAPN Polska opublikowała raport dotyczący ubóstwa i polityki społecznej przeciwko ubóstwu  2023-2024 r.  Publikacja analizuje sytuację ubóstwa w Polsce w latach 2023-2024, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu kryzysu gospodarczego i inflacji na różne grupy społeczne. Autor raportu, dr hab. Ryszard Szarfenberg, przygląda się danym statystycznym dotyczącym ubóstwa i deprywacji materialnej i społecznej.

Raport został opracowany w ramach działań Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu i koncentruje się na:

● Zrozumieniu ubóstwa w szerszym kontekście, które  nie ogranicza się jedynie do niskich dochodów, ale obejmuje również jego negatywne skutki społeczne i emocjonalne.

● Sytuacji różnych grup społecznych: rodzin z dziećmi, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, pracowników, a także osób w kryzysie bezdomności.

●”Ukrytym ubóstwie skrajnym”: zwrócenie uwagi na osoby bezdomne, które są często pomijane w badaniach statystycznych, choć ich sytuacja jest najbardziej dramatyczna.

● Ubóstwie energetycznym: poprzez analizę problemu ubóstwa energetycznego i jego wpływu na osoby ubogie.

● Głodzie i niedożywieniu. 

● Głosach osób doświadczających ubóstwa poprzez wypowiedzi osób w kryzysie bezdomności, rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, matek cudzoziemek, a także pracowników socjalnych.

● Barierach systemowych,  które utrudniają walkę z ubóstwem w Polsce, takie jak brak spójnego systemu kryteriów dochodowych, erozja wartości świadczeń socjalnych czy nieskuteczność systemu pomocy społecznej.

Publikacja zawiera również rekomendacje działań, które mogłyby poprawić sytuację, m.in. automatyczną waloryzację świadczeń, reformę usług społecznych, zwiększenie płacy minimalnej czy wprowadzenie spójnego systemu kryteriów dochodowych.

Według raportu, skala bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego w Polsce drastycznie wzrosła od 2022 r. i ten stan utrzymuje się w latach 2023-2024. Pomimo niewielkiego wzrostu ogólnej liczby osób doświadczających bezdomności w 2024 r. w porównaniu z 2019 r. (o 2%, czyli 712 osób), dane dotyczące dzieci doświadczających bezdomności są alarmujące – wzrost o 54%.  Wzrost ten jest głównie spowodowany napływem uchodźców z Ukrainy od lutego 2022 r. Kluczowym problemem jest fakt, że duża część uchodźców, którzy są faktycznie bezdomni, nie została uwzględniona w badaniu bezdomności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeprowadzonego w lutym 2024r. 

 Raport znajduje się pod linkiem: poverty_watch_24_final.pdf

Opublikowano wKryzys bezdomności

Powiązane