Od 2017 roku organizujemy konkursy fotograficzne, w których uczestnicy przybliżają Nam wszystkim ekonomię społeczną.
Edycja 2021 – konkurs fotograficzny pt. “Moja ekonomia społeczna”
I miejsce dla fotografii pt. W pogoni za pracą, autorstwa Katarzyny Waszak, instruktora terapii zajęciowej z Ośrodka Dziennego Pobytu i Rehabilitacji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością (Stowarzyszenia Otwarte Drzwi w Warszawie).

II miejsce – ex aequo dla:
- fotografii pt. Trudna miłość…, autorstwa Anny Sakławskiej-Kober, kierownika WTZ Pozytywni w Młodocinie
- fotografii pt. Integracja, autorstwa Roberta Prasolika, instruktora zajęciowego pracowni komputerowej WTZ w Górze Kalwarii


III miejsce dla fotografii pt. Wielkie otwarcie Macieja Późniaka z kawiarni Pożyteczna w Warszawie

Nagroda specjalna za pracę zbiorową (fot. pt. Legalna praca – czysty zysk, Umiesz liczyć – licz na siebie, Czysta kasa_1, Czysta kasa_2, Siła pieniądza) uczestników warsztatów fotograficznych Ośrodka Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Partnerzy (Stowarzyszenia Otwarte Drzwi w Warszawie) pod kierunkiem instruktora fotografii – Małgorzaty Mikołajczyk





Wyróżnienia za prace:
Ewa i chleb – Ewy Dzwonkowskiej

Jesteś kimś wyjątkowym – Anieli Presko

Prace w parku to przyjemność – Artura Zatwarnickiego

Czarna Kawka w plenerze – Katarzyny Rostek;

W rejs – Leszka Zalewskiego

Kuchenne rewolucje WTZ – Łukasza Jabłońskiego

Pan Janusz – Małgorzaty Siembor

Pomoc przyjacielowi – Marcina Kotlińskiego

Niech żyje bal – Moniki Woźniak

Pierwszy raz Agniesi w kulkach – Przemysława Tylickiego

W dobie pandemii – Roberta Prasolika

Wesoła gromadka – Tomasza Niewiadomskiego

Nagrody w konkursie ufundowali: Bank Gospodarstwa Krajowego, Wydawnictwo Arkady oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
Edycja 2020 – konkurs fotograficzny pt. “Ekonomia społeczna nie wyklucza”
I miejsce:
Zdjęcie pt. „Technologia dla wszystkich”
Autor: Anna Karoń

Uzasadnienie jury:
I nagroda dla Anny Karoń za pracę pt. „Technologia dla wszystkich”, która przedstawia uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Dziennego Klubu Opieki Malwa Plus w Wirtualnym Teatrze Historii “Niepodległa” 2020.
Jury konkursu doceniło świeżość spojrzenia autorki na problem wykluczenia społecznego, tożsamy z inspirującą rolą nowych technologii we współczesnym świecie oraz mocne zaakcentowanie problemu równości dostępu do nowinek technicznych dla wszystkich, w tym także osób z niepełnosprawnościami.
II miejsce:
Zdjęcie pt. „Trzej przyjaciele z żaglówki”
Autorka: Justyna Mortka

Uzasadnienie jury:
II nagroda dla Justyny Mortki z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Związku Niewidomych działającym w Okręgu Mazowieckim w Radomiu za pracę „Trzej przyjaciele z żaglówki”, przedstawiającą uczestników placówki podczas wakacyjnego odpoczynku na Mazurach.
Zarażone pasją żeglowania osoby z niepełnosprawnościami przedstawione na zdjęciu – to wyrazisty przykład tego, że ekonomia społeczna nie wyklucza i że nawet w tak elitarnym sporcie jakim jest żeglarstwo, jest miejsce na realizowanie swoich marzeń i pragnień, a własne ograniczenia nie stanowią bariery niemożności.
III miejsce:
Zdjęcie pt. „Razem”
Autor: Łukasz Ciesielski

Uzasadnienie jury:
III nagroda dla Łukasza Ciesielskiego z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Marcina w Gostyninie za pracę „Razem”, która przedstawia kolektywną pracę przy budowaniu wiaty w ogrodzie.
Naturalny, realistyczny obraz wspólnego wysiłku uczestników oraz instruktorów warsztatów zjednoczonych we wspólnym celu. Kwintesencja traktowania wszystkich na równi, oparta na zaufaniu i odpowiedzialności. Przykład wychowania przez pracę, które pomaga zapomnieć o własnych ograniczeniach.
Nagroda specjalna:
Nagroda specjalna dla Jowity Pietrak za pracę pt. „Jedni Drugim”

Uzasadnienie jury:
Nagroda Specjalna dla Jowity Pietrak za pracę „Jedni Drugim”, przedstawiającą pomoc dla seniorów w czasie tegorocznej pandemii.
Bardzo sugestywna, wręcz mistyczna w klimacie scena przekazania paczki żywnościowej osobie starszej podczas akcji dostarczania posiłków najstarszym mieszkańcom Warszawy i okolic przez legionowską Spółdzielnię Socjalną „Jedni Drugim”. Realizm w czystej postaci, spracowane dłonie odbierające paczkę urastają do rangi symbolu i troski o najbardziej potrzebujących, którym stara się pomagać ekonomia społeczna.
Wyróżnienia:
• dla Anny Karoń za pracę pt. „Ciekawość bez ograniczeń”

• dla Anny Karoń za pracę pt. „Każdy ma serce”

• dla Aleksandry Elwartowskiej za pracę pt. „Kocham życie”

• dla Łukasza Ciesielskiego za pracę pt. „Nasza budowa”

• dla Marcina Kotlińskiego za pracę pt. „Pomagamy”

• dla Janusza Michalskiego za pracę pt. „Przyjaciel z WTZ przygotowuje swoją maszynę do kolejnego sezonu motocyklowego”

• dla Aleksandry Elwartowskiej za pracę pt. „Super Drużyna”
