Już 7-8 kwietnia 2025 r. w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Kopernik, odbędzie się Forum Członków European Social Network 2025. To wyjątkowa okazja do spotkania się liderów sektora usług społecznych z całej Europy – wymiany doświadczeń oraz rozmów nad kształtem tego ważnego obszaru. Dzięki udziałowi międzynarodowych ekspertów, instytucji i organizacji, Forum stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych rozwojowi europejskich usług społecznych.
Europejska Sieć Społeczna (European Social Network – ESN) zrzesza instytucje i organizacje z całej Europy. Jest ważnym ciałem doradczym Komisji Europejskiej. Dlatego organizowane co cztery lata Forum Członków ESN stanowi kluczową platformę do dyskusji na temat kierunków polityki społecznej w Unii Europejskiej. Rekomendacje wypracowane podczas wydarzenia rekomendacje staną się podstawą do tworzenia nowych założeń polityki społecznej.
Tym razem Forum Członków ESN odbędzie się w Warszawie (7–8 kwietnia 2025 r.) i zgromadzi ok. 200 uczestników z 33 krajów, w tym ekspertów oraz przedstawicieli organizacji zajmujących się polityką i pomocą społeczną z Europy, a także z wielu regionów Polski. Dzielenie się doświadczeniami oraz osiągnięciami w obszarze usług społecznych pozwoli wypracować kierunki rozwoju tego sektora.
– Spotykamy się w Warszawie, na początku nowego etapu w naszym rozwoju. Przedstawimy nowe ramy partnerstwa z Komisją Europejską i będziemy pracować nad strategią na kolejne pięć lat, dlatego to forum odegra kluczową rolę w obu tych procesach. Usługi społeczne będą nadal rozwijać podejście skoncentrowane na osobie – oparte na godności, niezależności, innowacyjności i doskonałości, uwzględniając różnorodność i złożoność potrzeb ludzi, a także wyzwania związane z zarządzaniem, finansowaniem i świadczeniami
– mówi Christian Fillet, przewodniczący ESN.
– Usługi społeczne na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym muszą odpowiadać między innymi na rosnące potrzeby starzejących się społeczeństw, wymagających nowych form opieki długoterminowej. Konieczne jest znalezienie rozwiązań, które będą uwzględniać nie tylko stan zdrowia osób starszych, ale także ich godność i podmiotowość. Jednocześnie cała Europa zmaga się z niedoborem kadr dla realizacji usług społecznych i brakiem ich stabilnego finansowania. Potrzebujemy wspólnych rozwiązań, które pozwolą nam sprostać tym wyzwaniom
– zaznacza Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Organizacja wydarzenia
Polskimi organizatorami forum są Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej (jako instytucja Samorządu Województwa Mazowieckiego), Urząd m.st. Warszawy oraz Uczelnia Korczaka. Wydarzenie objęte jest patronatem ministerialnym, Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego
Co w programie?
Dużą część wydarzenia będą stanowiły sesje plenarne, ale najważniejsze będzie samo posiedzenie Forum Członków ESN.
– Forum Członków ESN 2025 to kluczowe wydarzenie w procesie przygotowywania Strategii ESN na lata 2026–2030. Analizując ostatnie pięć lat, członkowie pomogą wyznaczyć strategiczne priorytety na przyszłość
– zaznacza Alfonso Lara Montero, dyrektor generalny ESN.
Podczas obrad zostaną zaprezentowane najważniejsze inicjatywy i projekty, a także omówione najnowsze trendy w zarządzaniu, finansowaniu i świadczeniu usług społecznych. Zaplanowano także 3,5-godzinne warsztaty dla liderów usług społecznych, poświęcone nowym podejściom do opieki, finansowania, kadr i zapewniania jakości.
Szczególny nacisk zostanie położony na opiekę długoterminową (LTC), w tym decentralizację usług do lokalnych społeczności. Warsztaty będą dostępne dla 70 zarejestrowanych uczestników (30 z Polski i 40 z 33 krajów), a wśród prelegentów znajdą się eksperci z WHO oraz innych organizacji międzynarodowych.
Transmisja on-line i tłumaczenia
Obrady forum będą transmitowane online z tłumaczeniem na trzy języki: polski, angielski oraz Polski Język Migowy (PJM). Dzięki temu wszyscy zainteresowani będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu zdalnie. Dodatkowo, z obrad plenarnych zostanie przygotowane nagranie audio-wideo.
Link do transmisji:
Język angielski:
Język polski:
Szczegóły programu


