Menu Zamknij

1 mln zł z budżetu Mazowsza na posiłki dla osób z Ukrainy

Samorząd województwa mazowieckiego po raz kolejny sfinansuje posiłki dla potrzebujących osób z Ukrainy. Mazowieckie podmioty ekonomii społecznej przygotują tym razem ok. 50 tys. posiłków.

Samorząd przeznaczył 1 mln zł na blisko 50 tys. posiłków, których przygotowaniem i wydawaniem zajmą się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej.

Tylko w podwarszawskich powiatach przebywa obecnie ponad 470 tysięcy Uchodźców. Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył kolejny 1 mln złotych na posiłki dla obywateli Ukrainy. Dalej przygotowywaniem i wydawaniem posiłków będą zajmować się podmioty ekonomii społecznej z Mazowsza. Od początku inwazji rosyjskiej angażujemy środki i kierujemy wsparcie do uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Potrzeby te nie maleją… Chcemy zapewnić przynajmniej części z naszych gości wsparcie w postaci posiłków. W sumie będzie ich około 50 tysięcy

– powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Całe Mazowsze zaangażowane

Przygotowaniem posiłków zajmą się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej, które na co dzień prowadzą bary, restauracje lub w innej formie serwują żywność.

Staramy się pomóc tym, którzy w wyniku wojny w Ukrainie musieli opuścić swoje domy. Na terenie Mazowsza bardzo dużo organizacji angażuje się w pomoc osobom z Ukrainy. Pomoc tą chcemy jeszcze wzmocnić, przekazując 1 mln zł na zapewnienie potrzebującym posiłków w sposób bezpieczny. To również ukłon w stronę ekonomii społecznej – miejsc, które bardziej niż na zysk nastawione są na reintegrację społeczną i zawodową osób będących w trudnych sytuacjach życiowych, również uchodźców

– mówi Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Zaplanowano przygotowanie i wydanie około 50 tys. dwudaniowych zestawów obiadowych. Wydawane one będą w największych miastach woj. mazowieckiego, m.in. w Warszawie, Radomiu, Siedlcach i Płocku.

Wszystkie te organizacje mają odpowiednie warunki techniczne, zezwolenia, a także wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu i wydawaniu żywności. To jednocześnie miejsca, w których zatrudnienie znajdują osoby wykluczone społecznie. Stąd pomysł na włączenie ich na większą skalę w pomoc osobom z Ukrainy.

Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył w marcu 2022 r kwotę 2 mln zł na posiłki dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w woj. mazowieckim. Uchwałą Zarządu Województwa Mazowieckiego posiłki te przygotowywały mazowieckie podmioty ekonomii społecznej, których działalności jest związana z wyżywieniem zbiorowym. W wyniku negocjacji zawarto umowy z 11 doświadczonymi podmiotami ekonomii społecznej. Obecnie większość podmiotów zakończyła lub kończy wydawanie posiłków. W sumie zostanie wydanych 134 796 posiłków, przy czym 50% w formie dwudaniowego obiadu i 50% w formie zestawów śniadaniowych bądź kolacyjnych.Wydział Komunikacji i Promocji

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

tel. 22 376 85 27

e-mail: komunikacja@mcps.com.pl

Opublikowano wInformacje prasowe, Wyroznione

Powiązane