Menu Zamknij

„Internet dzieci – Raport z monitoringu obecności dzieci i młodzieży w Internecie. Marzec 2025”

W marcu 2025 roku opublikowano raport, który przedstawia aktualny obraz korzystania z sieci przez najmłodszych użytkowników Internetu. Dokument, opracowany przez ekspertów z zakresu edukacji cyfrowej i bezpieczeństwa online, w tym m.in. prezeskę Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” – Magdalenę Bigaj oraz członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 – Konrada Ciesiołkiewicza, analizuje zarówno pozytywne aspekty obecności dzieci w Internecie, jak i zagrożenia, z jakimi mogą się mierzyć.

Dane do raportu zostały zebrane na podstawie badań prowadzonych z udziałem rodziców, nauczycieli i samych dzieci w szkołach podstawowych i średnich. Raport pokazuje, że dzieci spędzają w Internecie nawet kilka godzin dziennie, przy czym czas ten rośnie wraz z wiekiem. Najpopularniejsze aktywności to oglądanie filmów na YouTube- dla dzieci między 7 a 12 rokiem życia, a dla nastolatków w wieku od 13 do 18 roku życia korzystanie z mediów społecznościowych (w tym m.in. TikToka i Instagrama), granie w gry online oraz komunikacja z rówieśnikami. Coraz młodsze dzieci mają dostęp do smartfonów, a eksperci podkreślają, że często brakuje umiejętności krytycznej oceny treści oraz świadomości zagrożeń jakie na nich czyhają.

Raport „Internet dzieci – Raport z monitoringu obecności dzieci i młodzieży w Internecie. Marzec 2025” stanowi ważny sygnał dla całego społeczeństwa – pokazuje, że niezbędne są systemowe działania w zakresie cyfrowej higieny i ochrony najmłodszych przed przemocą i innymi zagrożeniami sieci. My wszyscy jako członkowie społeczeństwa musimy myśleć o budowaniu kultury odpowiedzialności w świecie cyfrowym. Zapraszamy do zapoznania się z raportem.

Materiały do pobrania:

Raport z monitoringu obecności dzieci i młodzieży w Internecie. Marzec 2025

Opublikowano wAktualności - przeciwdziałanie przemocy

Powiązane