Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zorganizowało konferencję w związku z realizacją projektu „Dla Ciebie, dla mnie, dla nas – rozwój usług społecznych na Mazowszu”, na której m.in. zaprezentowano nowe rozwiązania dotyczące współpracy w zakresie rozwoju usług społecznych oraz omówiono dobre praktyki.
Od października 2023 r. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej realizuje projekt pn. „Dla Ciebie, dla mnie, dla nas – rozwój usług społecznych na Mazowszu” współfinansowany ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027.
19 września odbyła się konferencja zorganizowana przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, na której poruszono tematy z obszaru rozwoju usług społecznych, więzi rodzinnych, współpracy jednostek samorządu terytorialnego z innymi podmiotami, pieczy zastępczej, Centrów Usług Społecznych oraz ekonomii społecznej.
– Temat dzisiejszej konferencji skłania wszystkich do refleksji – potrzebujemy wspólnie – łącząc siły różnych instytucji, sektorów i profesji, obrać kierunek, który umożliwi rozwój usług społecznych w taki sposób, by zapewniały one wszystkim równość szans oraz by zwiększały zdolność mieszkańców do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. W ramach tego projektu chcemy zaproponować samorządom województwa mazowieckiego praktyczne instrumenty oparte na możliwości przeprowadzenia diagnozy potrzeb i wyzwań oraz badaniu lokalnego potencjału do realizacji usług społecznych
– powiedziała Anna Katarzyna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
W Regionalnym Planie Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji dla Województwa Mazowieckiego na lata 2023-2025 przyjęto kilka celów strategicznych, które wyznaczają kierunki rozwoju usług społecznych na Mazowszu.
– Chcemy tworzyć system wsparcia dla rodzin i dzieci, a także rozwijać rodzinne formy pieczy zastępczej. Aktywnie włączamy osoby z niepełnosprawnościami w życie społeczne i zawodowe w środowisku lokalnym. Zwiększamy dostępność i poprawiamy jakość usług realizowanych na rzecz seniorów oraz ich opiekunów – warto wspomnieć np. o usłudze teleopieki. Poprawiamy dobrostan osób z zaburzeniami psychicznymi poprzez zapewnienie dostępu do zróżnicowanych form pomocy i wsparcia oraz stale rozszerzamy ofertę pomocową oraz wspieramy aktywizację osób pozostających w kryzysie bezdomności, a także zapobieganie ich stygmatyzacji i wykluczeniu
– wymieniała Anna Katarzyna Brzezińska.
Ważne dyskusje
Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego (JST) kadra pomocy i integracji społecznej z terenu województwa mazowieckiego oraz podmiotów i organizacji zaangażowanych w proces tworzenia Lokalnych Planów Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych.
Dr Marzena Mazur, psycholożka społeczna i dziennikarka w swoim wystąpieniu skoncentrowała się na tym, jak przejść przez zmianę, by nie stracić motywacji i nie ponieść zbyt wysokich kosztów.
– Na dzisiejszej konferencji mówiłam o zmianie – jak przez nią przejść, kiedy to my ją inicjujemy i chcemy porwać ze sobą zespół, który nam pomoże i nas w tym wesprze. Mówiłam również o momencie, w którym ta zmiana „rzuca” się na nas znienacka i wymusza niechciane zachowania. Poruszyłam również kwestię związaną z przygotowaniem instrukcji obsługi dla siebie i dla kogoś, aby ta zmiana była bardziej „zjadliwa”
– tłumaczyła dr Marzena Mazur.
Elementem konferencji był również panel dyskusyjny, który dotyczył współpracy instytucji na różnych poziomach administracji publicznej dla rozwoju usług społecznych. Omówione zostały kluczowe wyzwania i czynniki sukcesu tworzenia polityk społecznych i projektów współpracy dla rozwoju usług społecznych oraz dobre przykłady modeli współpracy różnych instytucji. W panelu wzięli udział: Joanna Jeleniewska, ekspert Fundacji Libertatem oraz doradca w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Rzeszowie, Rafał Krenz – filozof i ekonomista, edukator i animator, współpracownik Pracowni „Laboratorium Innowacji Społecznej” Uniwersytetu Warszawskiego, Małgorzata Niemkiewicz – dr nauk społecznych, dyrektorka Morskiego Instytutu Edukacyjnego, ekspertka polityki społecznej i ekonomii społecznej.
W trakcie konferencji odbyły się również II sesje w 4 warsztatach tematycznych. Pierwsza sesja dotyczyła usług społecznych wobec rodziny , wspierania partnerstwa i współtworzenia inicjatywy z samymi rodzinami – modele współpracy, dobre praktyk oraz Centra Usług Społecznych a dostęp do usług społecznych na poziomie lokalnym – nowe rozwiązania, współpraca z innymi instytucjami i podmiotami, dobre praktyki, możliwości dofinasowania.
II sesja warsztatowa obejmowała kwestie związane z podmiotami ekonomii społecznej jako odpowiedzi na zapewnienie potrzebnych usług społecznych dla społeczności lokalnej – nowe rozwiązania, dobre praktyki, a także wyzwania i problemy pieczy zastępczej w kontekście rozwoju usług społecznych.