Menu Zamknij

Kryzys bezdomności wśród młodych ludzi

Bezdomność to poważny problem społeczny, który w szczególny sposób dotyka młodych ludzi, często pozostających w trudnej sytuacji życiowej i borykających się z licznymi wyzwaniami. To złożony problem, który często pozostaje niewidoczny dla społeczeństwa.

Młodzież bezdomna często nie korzysta z tradycyjnych form pomocy i nie zawsze jest widoczna w statystykach. W miastach takich jak Warszawa, gdzie młodzi ludzie mogą łatwo zginąć w tłumie, bezdomność może przybierać formę niewidocznych problemów zdrowotnych, psychicznych i społecznych. 

Bezdomność wśród młodych ludzi na Mazowszu, jak i w innych regionach kraju, może wynikać z różnych przyczyn:

  • Problemów rodzinnych. Młodzi ludzie często uciekają z domów, gdzie doświadczają przemocy lub zaniedbania. Rozpad rodzin, brak wsparcia emocjonalnego i finansowego to kluczowe czynniki, które prowadzą do ich bezdomności.
  • Problemy zdrowotnych. Choroby psychiczne i uzależnienia mogą być zarówno przyczyną, jak i skutkiem bezdomności. Młodzi ludzie z problemami zdrowotnymi często nie potrafią znaleźć stabilnego miejsca w społeczeństwie, co pogłębia ich trudną sytuację.
  • Brak wykształcenia i umiejętności. Niska jakość edukacji i brak umiejętności życiowych często uniemożliwiają młodym ludziom zdobycie stabilnej pracy i samodzielnego życia.

Jak wskazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Liczby Osób Bezdomnych przeprowadzonego w tym roku, na terenie województwa mazowieckiego kryzysu bezdomności doświadcza 176 osób w wieku do 25 lat. Stanowi to 5% ogólnej liczby osób zdiagnozowanych podczas badania. Należy jednak zauważyć, że ze względu na ograniczony czas realizacji badania, wiele osób w kryzysie bezdomności nie zostało uwzględnionych w tym pomiarze. W związku z powyższym bezdomność przedstawiana na podstawie tych danych znacząco różni się od bezdomności rzeczywistej.

Na terenie Mazowsza istnieją schroniska i noclegownie, które oferują tymczasowe schronienie. Oprócz podstawowych usług, wiele z nich zapewnia także wsparcie psychologiczne, szkolenia zawodowe, doradztwo i pomoc w znalezieniu pracy. Prowadzone są  warsztaty i szkolenia mające na celu rozwijanie umiejętności życiowych oraz wsparcie emocjonalne, co jest kluczowe dla młodych osób borykających się z problemami. Istotnym elementem w walce z kryzysem bezdomności  jest współpraca z lokalnymi szkołami, ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami. Jednak często młodzi ludzie unikają schronisk i instytucji pomocowych z powodu stygmatyzacji, obaw o bezpieczeństwo lub braku zaufania do systemu wsparcia.

Jednym z przykładów działania na rzecz tej grupy społecznej na terenie kraju była kampania „Młodzi w tłumie, bezdomni w ukryciu” zrealizowana przez firmę ZnajdźReklamę.pl i Fundację po DRUGIE. Miała na celu refleksję i edukację na temat bezdomności wśród młodych ludzi. Powstała z potrzeby ukazania realiów życia młodych osób bezdomnych, które mimo przebywania w dużych miastach i tłumie, często pozostają niewidoczne.

Celem kampanii było zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności wśród młodych ludzi, który jest często ignorowany lub niedostrzegany oraz wspieranie działań na rzecz młodych bezdomnych oraz informowanie o przyczynach bezdomności młodych ludzi oraz działaniach, które mogą zapobiec temu problemowi.

Więcej informacji na temat kampanii można przeczytać na stronie:  https://www.znajdzreklame.pl/blog/kampanie-outdoorowe/mlodzi-w-tlumie-bezdomni-w-ukryciu-poznaj-kampanie-spoleczna-od-znajdzreklame-pl/

Opublikowano wKryzys bezdomności

Powiązane