Menu Zamknij

Mazowiecki Jarmark Rozmaitości czyli z ekonomią społeczną za pan brat

Widok z góry na parter centralnego punktu centrum handlowego. Na pierwszym planie kilka stoisk wystawienniczych ustawionych w półkolu. Wkoło ludzie, klienci oglądający produkty. Zdjęcie wykonane podczas jarmarku ekonomii społecznej, który odbył się 6 grudnia 2022 r. w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie.

Niecodzienna impreza targowa pod nazwą Mazowiecki Jarmark Rozmaitości, czyli Targi Ekonomii Społecznej odbyła się 6 grudnia w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie. Klienci odwiedzający wówczas tę popularną galerię handlową mieli okazję kupić produkty rękodzieła artystycznego wykonane rękoma osób z niepełnosprawnościami, posmakować oryginalnych potraw kuchni mazowieckiej, posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu mazowieckich zespołów ludowych oraz zobaczyć i usłyszeć na żywo, słynny zespół „Mazowsze”.

Wydarzenie w imieniu samorządu województwa mazowieckiego zorganizowało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, które zajmuje się m.in. ekonomią społeczną, czyli sferą aktywności obywatelskiej i społecznej mającą na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. – Sposobem na walkę z biedą i wykluczeniem społecznym jest przede wszystkim ekonomia społeczna – powiedział na otwarciu imprezy Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – To ona wyciąga do człowieka rękę, dając możliwość, nie tylko powrotu na otwarty rynek pracy przez wykorzystanie różnego rodzaju form aktywizacji, jak i możliwość zdobycia zawodu czy umiejętności potrzebnych do podjęcia zatrudnienia. Pomaga także w pozyskaniu środków na rozpoczęcie własnej działalności czy samokształcenie.

Prezenty, które pomagają

W miasteczku targowym, gdzie swoje produkty sprzedawało 31 podmiotów ekonomii społecznej z całego województwa, można było zobaczyć pięknie udekorowane stoiska ze świąteczną ofertą upominkową oraz kupić oryginalne produkty i wyroby.

– Takie zakupy to pomnażanie dobra. Pieniądze wypracowywane przez tego typu przedsiębiorstwa pozwalają później prowadzić działalność na rzecz osób potrzebujących wsparcia – wykluczonych społecznie. To prawdziwa magia świąt – mówiła podczas wydarzenia członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Na jarmarku goście mogli więc nie tylko zobaczyć pięknie udekorowane stoiska ze świąteczną ofertą upominkową, ale kupić niepowtarzalne wyroby: rękodzieło ludowe (np. od Centrum Integracji Społecznej Caritas Diecezji Siedleckiej), wyroby tkackie, stroiki świąteczne, bombki na choinkę, maskotki i przytulanki (od Centrum Integracji Społecznej w Markach – Fundacja Otwarte Serce), torby na ramię, mydełka zapachowe, domowe przetwory kulinarne – konfitury, marmolady, musy, syropy i soki, owoce liofilizowane, domowe zupy i wędliny, sery, suszone owoce i warzywa, a także – miody i przekąski miodowe, herbatki, zioła i pierniki (Spiżarnia Babci Krysi z Płocka i Przedsiębiorstwa Społecznego „Gospoda Jaskółeczka” z Radomia) oraz biżuterię (m.in. od Warsztatów Terapii Zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Piasecznie i Górze Kalwarii): bransoletki, broszki, kolczyki, naszyjniki, patery, świeczniki, kadzielniczki, świece zapachowe oraz kartki świąteczne i ozdoby, a także wiele innych rzeczy, których wszystkich wymienić nie sposób! A wszystko niepowtarzalne, naturalne i świeże!

Na kramarcznych ladach można było znaleźć prawdziwe „cudeńka”, produkty wytworzone przez: spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, stowarzyszenia i fundacje. Była też okazja poznać ciekawych ludzi, porozmawiać o tym, na czym polega społeczny biznes i dowiedzieć się, jak funkcjonuje ten ważny społecznie sektor naszej gospodarki.

Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej

Kulminacyjnym punktem imprezy była uroczysta gala wręczenia wyróżnień tegorocznym laureatom konkursu na Mazowiecką Markę Ekonomii Społecznej, poprzedzona występem chóru zespołu „Mazowsze”.

To podmioty ekonomii społecznej pracują i tworzą z wykluczonymi i dla wykluczonych, robią rzeczy nie dla zysku tylko dla ludzi, którzy tego najbardziej potrzebują. To rzeczy utkane z serca – powiedziała przed wręczeniem nagród Elżbieta Lanc.

W tegorocznym konkursie, samorząd województwa mazowieckiego przyznał wyróżnienia 19 laureatom, w 6 kategoriach tematycznych. W kategorii „ROZWÓJ”, wyróżnienia otrzymali: Grupa AS Sp. z o.o. Sp. non profit z Płocka, Spółdzielnia Socjalna „Szansa” z Żuromina, Przemysłowo-Techniczna Spółdzielnia Pracy „Techniprot” z Pruszkowa, Siedlecka Spółdzielnia Socjalna Caritas, Fundacja „Zmysłosfera” z Izabelina oraz Spółdzielnia Socjalna „Pożytek” z Tłuszcza. W kategorii „REINTEGRACJA” wyróżniono Centrum Integracji Społecznej Caritas Diecezji Siedleckiej. – Niezwykły sukces! Bierzemy udział we wszystkich edycjach i po raz siódmy jesteśmy wyróżnieni. Reintegracja to jest to, co robimy na co dzień, to uwieńczenie tego, co robimy przez 365 dni w roku. Nasz sukces to nie tylko nasza praca. To praca naszych partnerów, cudownych uczestników i pracowników – powiedziała Agata Ługowska, kierowniczka Centrum Integracji Społecznej Caritas Diecezji Siedleckiej.

W kategorii „ODPOWIEDZIALNOŚĆ” symboliczna „żarówka” powędrowała do: warszawskiego Domu Pomocy Społecznej „Budowlani”. – Nie jesteśmy podmiotem ekonomii społecznej, tylko jednostką Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, ale zdobyliśmy to! Pracują u nas ludzie odpowiedzialni społecznie, którzy stworzyli program „Wola Życia”. Chcemy przez to pokazać, że ludzie w każdym wieku, mieszkańcy naszego DPS-u, często ludzie niepełnosprawni, smutni, samotni, bez rodzin, czują się bezpiecznie – powiedziała odbierając nagrodę Agnieszka Osiak-Stanisławska, dyrektor DPS Budowlani. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali również: Pierogarnia „U Aniołów” Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Stowarzyszeniu Wsparcia Społecznego w Świeszewie oraz Stowarzyszenia „Budujemy Przystań” z Radomia.

Celem przyznania wyróżnień w kategorii „OSOBOWOŚĆ” było uhonorowanie osób pracujących w ekonomii społecznej lub mających wpływ na jej otoczenie i kształtowanie pozytywnego wizerunku, które podejmują się – różnego rodzaju – inicjatyw o charakterze społecznym, promują i angażują się w przedsiębiorczość społeczną oraz walczą ze społecznym wykluczeniem. W tegorocznej edycji, uhonorowano w tej kategorii: Jowitę Pietrak, Dorotę Wróbel-Górecką oraz Łukasza Wodowskiego. – To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Jest nie tylko nobilitacją, ale i motywacją do dalszej pracy na rzecz ekonomii społecznej – powiedziała Dorota Wróbel-Górecka, dyrektor Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie.

Znalezienie i pokazanie podmiotów ekonomii społecznej, które odniosły sukces rynkowy lub rozwiązały konkretny problem społeczny, wyróżniając się przy okazji pod względem innowacyjności, utworzonych nowych miejscach pracy oraz szeroko rozumianej aktywizacji zawodowej – to główne zadanie kategorii „ODKRYCIE”. W tym roku wyróżniono w niej: Fundację Leny Grochowskiej z Siedlec, Spółkę HejMy z Radomia oraz węgrowską Spółdzielnię Socjalną „Czarny Bez”.

W ostatniej, wyjątkowej kategorii pod nazwą „SUPER MARKA”, w której nagradzane są najlepsze, najbardziej rozpoznawalne i najprężniej działające podmioty, wizytówki mazowieckiej ekonomii społecznej, wyróżniono Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem z Radomia oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS z Mławy. To podmiotywyłonione z grona laureatów konkursu, biorące w nim udział od początku jego istnienia, aż do obecnej edycji. Systematycznie rozwijające się i odnotowujące wzrost popularności w swoich środowiskach, które tworzą nowe miejsca pracy i których działalność ma istotny wpływ na rozwiązywanie lokalnych problemów społecznych.

Przyznane wyróżnienia, poza „Super Marką”, która wiązała się dla laureata z gratyfikacją finansową w kwocie 10 tys. zł, nie miały charakteru komercyjnego, lecz wyłącznie prestiżowy. Sama nagroda to forma pamiątkowej tabliczki gratulacyjnej, z informacją o wyróżnionym podmiocie oraz wyeksponowanym znakiem identyfikacyjnym marki, w kształcie „żarówki”. Wraz z nią, laureaci otrzymali także sadzonki platana klonolistnego, które są symbolem siły i trwałości mazowieckiej ekonomii społecznej.

Nie tylko promocja, ale przede wszystkim edukacja

Równolegle z targami, w kinie „Helios” zlokalizowanym w galerii, odbywały się lekcje przedsiębiorczości, w których wzięła udział młodzież z warszawskich szkół licealnych. Celem lekcji prowadzonych w formie warsztatowej był wzrost kompetencji młodzieży w zakresie przedsiębiorczości oraz postaw prospołecznych. Mazowiecki Jarmark Rozmaitości rozpoczął się o godz. 10.00 i trwał do godz. 20.00. Odwiedzając w tym czasie miasteczko targowe na poziomie (- 1) CH Blue City, można było nie tylko miło spędzić czas, zrobić „mikołajkowe zakupy” za niewielkie pieniądze, pstryknąć pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem, ale i wygrać oryginalne nagrody w konkursie czy wziąć udział w warsztatach ze śmiechoterapii. Każdy, kto odwiedził Targi Ekonomii Społecznej w Mikołajki. mógł połączyć przyjemne z pożytecznym, odkrywając pasjonujące oblicze biznesu, w którym nie liczy się zysk, a ludzie. – To wyjątkowe wydarzenie, bo daje możliwość nie tylko zakupu unikatowych prezentów czy ozdób na święta, ale pozwala kupować z myślą, że jednocześnie wspiera się innych, że wydane pieniądze pozwolą np. na zatrudnienie osób wykluczonych społecznie. Tak właśnie tworzy się magię świąt – dodał radny województwa Piotr Kandyba, przewodniczący sejmikowej komisji polityki społecznej i prorodzinnej.

Andrzej Idziak

Artykuł promujący podmiot ekonomii społecznej napisany został w ramach projektu pn.„Koordynacja ekonomii społecznej na Mazowszu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.3 „Rozwój ekonomii społecznej”.

Logotypy projektów unijnych
Opublikowano wMedia o ES

Powiązane