5 grudnia 2024 r. Centrum Handlowe Blue City w Warszawie tętniło życiem, stając się przestrzenią spotkań pasjonatów ekonomii społecznej, lokalnych liderów i społeczności zaangażowanych w działania na rzecz dobra wspólnego. Mazowiecki Jarmark Ekonomii Społecznej zgromadził setki uczestników, oferując piękne rękodzieła, inspirujące panele, występy, konkursy oraz niezapomniane chwile celebracji, pokazując siłę i znaczenie ekonomii społecznej w regionie.
Podczas jarmarku wystawcy z całego województwa zaprezentowali szeroki wachlarz produktów, takich jak rękodzieło, naturalne kosmetyki, domowe przetwory czy biżuteria, które powstały dzięki pracy osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
– Na tegorocznym jarmarku Klienci centrum handlowego mieli więc okazję nabyć wyroby rękodzielnicze lub unikatowe produkty, których zakup wspiera organizację lub przedsiębiorców wykorzystujących , generując środki na kolejne działania na rzecz wspólnoty. W związku z okresem przedświątecznym i Mikołajkami, wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród warszawiaków, którzy chętnie robili zakupy w galerii. Na targach, gdzie swoje stoiska miało 25 podmiotów, panowała wyjątkowa atmosfera.
– podsumował Aleksander Kornatowski dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
– Jarmark organizujemy już po raz dziewiąty. Pokazujemy, że warto wspierać ludzi, że warto pokazywać takie inicjatywy, gdzie człowiek jest najważniejszy, wspierać takie podmioty, które dają pracę osobom, które przeważnie są w trudniejszej sytuacji od innych
– mówi Robert Gajewski, kierownik Wydziału Ekonomii Społecznej, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
– Nasi uczestnicy wykonują i sprzedają wyroby przeznaczone na dekorację czy do codziennego użytku. W tym roku otrzymaliśmy drugi raz nagrodę Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej w kategorii ”Odpowiedzialność”, z czego jesteśmy bardzo, bardzo dumni i dziękujemy za to wyróżnienie. Pandemia pokazała nam, osobom, które prowadzą regularne życie zawodowe, jak to jest być zamkniętym w domu. Nikt z nas nie chciał tego robić, a osoby z niepełnosprawnościami na co dzień po prostu spędzają czas tylko w domu. Takie warsztaty czy inne podmioty ekonomii społecznej są szansą na normalne życie, na wyjście z domu, po prostu na funkcjonowanie w społeczeństwie. Siedzenie w domu tylko pogłębia tę niepełnosprawność, czy to psychiczną, czy fizyczną, także współpracujmy z fundacjami, przedsiębiorcami społecznymi, wyciągajmy ludzi z domu
– mówiła Anna Fikus prezeska Fundacji „a KUKU”
Inspirujące panele dyskusyjne
Uczestnicy w przerwie od zakupów mogli wziąć udział w trzech ciekawych dyskusjach.
Rozwój usług społecznych – konieczność czy melodia przyszłości
Eksperci z organizacji i przedsiębiorstw społecznych podzielili się doświadczeniami i omówili przyszłość usług społecznych. Wśród panelistów byli:
- Grzegorz Szymański (WTZ KSNAW w Piasecznie)
- Dagmara Janas (Stowarzyszenie RAZEM, Radom)
- Katarzyna Rostek (Spółdzielnia Socjalna „Podkowa”, Kobyłka)
- Urszula Głowacka (Fundacja Otwarte Serce)
- Wioletta Urban (Klub Integracji Społecznej MGOPS, Piaseczno)
- Piotr Goljan (Spółdzielnia Socjalna 4Smart, CIS „Halt”)
- Jacek Gralczyk (Fundacja Fundusz Współpracy)
Dyskusja skoncentrowała się na roli usług społecznych w integracji lokalnych społeczności. – zwłaszcza w kontekście prowadzenia takich usług przez lokalne podmioty ekonomii społecznej.
Przedsiębiorczość społeczna – szansa dla gmin na rozwiązywanie lokalnych problemów społecznych
Drugi panel poświęcony był przedsiębiorczości społecznej jako narzędziu rozwiązywania problemów lokalnych. Poruszył kwestie wyzwań i sukcesów w rozwiązywaniu problemów lokalnych, skierowany był do samorządów i organizacji, które poszukują innowacyjnych rozwiązań problemów społecznych. Prelegenci to m.in.:
- Izabela Drzazga (Koordynator Programu Organizowania Społeczności Lokalnej, Kobyłka)
- Marta Goławska (Centrum Integracji Międzypokoleniowej, Milanówek)
- Ewelina Gzowska (Spółdzielnia Socjalna „Pożytek z Tłuszcza”)
- Kinga Krzemińska-Puzio (Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, Piaseczno)
- Marta Warżycka (PCPR, Pruszków)
- Dorota Wróbel-Górecka (Powiatowe Centrum Integracji Społecznej, Legionowo).
Mowa motywacyjna gościa specjalnego, panelisty „Panelu z Twarzą”
Przybyli mogli również wysłuchać mowy motywacyjnej gościa specjalnego wydarzenia Artura Barcisia, który w inspirujący sposób mówił o sile współpracy i determinacji w działaniu na rzecz wspólnego dobra.
Jarmark wypełniony rodzinną zabawą, dziecięcymi uśmiechami i dobrą muzyką
Dla najmłodszych Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej przygotowało konkursy mikołajkowe i nagrody, które wprowadziły dzieci w świąteczną atmosferę. Starsza publiczność mogła cieszyć się nastrojowymi występami Trio JAZZanerio oraz akustycznym koncertem Łukasza Drapały.
Wręczenie nagród w konkursie fotograficznym
Jednym z punktów programu było podsumowanie 8. edycji konkursu fotograficznego pod hasłem „Dzień z ekonomią społeczną. Poznaj usługi społeczne”. Nagrody wręczył Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych. Nagrodzone prace, ukazujące wpływ działań społecznych na życie jednostek i całych społeczności, można było obejrzeć w specjalnej galerii zorganizowanej w ramach wydarzenia.
Społeczny wpływ jarmarku
Mazowiecki Jarmark Ekonomii Społecznej 2024 potwierdził, że ekonomia społeczna to skuteczny sposób na budowanie silnych więzi lokalnych, reintegrację zawodową osób zagrożonych wykluczeniem oraz tworzenie wartościowych produktów i usług.
– Na tym polega praca podmiotów ekonomii społecznej, żeby poprzez zatrudnienie pomagać ludziom wykluczonym przechodzić na otwarty rynek pracy
– wyjaśnił Krzysztof Łagodziński, prezes zarządu fundacji Manufaktura Społeczna.
Wspólna misja na przyszłość
Ekonomia społeczna, kiedy pojawiła się w działaniach Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej (MCPS), była stosunkowo mało znanym tematem. Pierwsze inicjatywy, mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, borykały się z wieloma wyzwaniami. Kluczowym momentem była zmiana ustawy o pomocy społecznej, która nadała regionalnym ośrodkom polityki społecznej istotną rolę w koordynacji działań związanych z ekonomią społeczną.
Na bazie konsultacji z ośrodkami wsparcia ekonomii społecznej, ekspertami z organizacji pozarządowych oraz samymi podmiotami ekonomii społecznej, w latach 2013-2020 opracowano i wdrożono pierwszy kompleksowy plan działań. Wprowadzone w tym okresie unijne fundusze umożliwiły realizację konkretnych projektów, a wsparcie ze strony Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej przyczyniło się do usprawnienia prac MCPS. Ważnym krokiem było również stworzenie certyfikowanych ośrodków wsparcia ekonomii społecznej, które podniosły standardy w tej dziedzinie.