15 marca 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu zagwarantowanie lepszej ochrony osobom, które doświadczają przemocy.
Pierwszą różnicą nowelizacji w kontekście do dotychczasowej ustawy jest jej nowa nazwa–wcześniejsze “o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” zastąpiono “o przeciwdziałaniu przemocy domowej”. Dotychczasowa definicja przemocy w rodzinie została zmieniona, a w jej nowej treści uwzględniono także kwestię przemocy ekonomicznej oraz cyberprzemocy. Regulacja dodała również nową definicję osoby doznającej przemocy domowej- zgodnie z nowymi przepisami, małoletni, który był świadkiem przemocy domowej, powinien być traktowany także jako osoba doznająca przemocy.
Treść ustawy przewiduje także nowe regulacje przeznaczone dla osób stosujących przemoc domową- m.in. skierowanie do uczestnictwa w programie psychologiczno-terapeutycznym. Takie rozwiązanie ma na celu wykształcenie u osób stosujących przemoc umiejętności samokontroli. Osoba stosująca przemoc będzie miała obowiązek uczestniczenia w wybranym programie, a za niedopełnienie tego obowiązku przewidziana została kara ograniczenia wolności lub kara grzywny.
Nowelizacja wprowadza również szereg rozwiązań, które mają na celu usprawnienie pracy zespołów interdyscyplinarnych oraz zmieniają procedurę “Niebieskiej Karty”. To tylko niektóre z licznych zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy, która wejdzie w życie, co do zasady, po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami pod adresem:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/2799_u/$file/2799_u.pdf