Menu Zamknij

Tabliczki na warszawskich mostach  „Nie rezygnuj z życia”

Kryzys psychiczny to stan, w którym jednostka doświadcza poważnych trudności emocjonalnych. Może być spowodowany różnorodnymi czynnikami, takimi jak stres, trauma, utrata bliskiej osoby, przewlekłe problemy zdrowotne lub nagłe wydarzenia życiowe.  Przykładem wsparcia osób w kryzysie psychicznym jest projekt „Nie rezygnuj z życia”, który  zwraca szczególną uwagę na kryzysy doprowadzające do zdarzeń samobójczych.

Projekt polega na montażu tabliczek zapobiegających próbom samobójczym, na warszawskich mostach z hasłem NIE REZYGNUJ Z ŻYCIA  wraz z numerem telefonu 511 200 200, pod którym osoba w kryzysie może otrzymać wsparcie.  Telefon obsługiwany jest całodobowo, przez pracowników Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego m.st. Warszawy, autorstwa Pana Karola Bąkowskiego.

Kontynuacją działań związanych z projektem było powołanie przez Prezydenta m.st. Warszawy zespołu składającego się ze specjalistów  pracujących z osobami w kryzysie psychicznym, suicydologów, przedstawicieli środowisk naukowych a także specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej, przedstawiciele biur m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Efektem pracy zespołu są „Rekomendacje w zakresie wsparcia osób i rodzin oraz dzieci i młodzieży, pozostających w różnego rodzaju kryzysach życiowych, w tym suicydalnych”. Ich wdrożenie odbywa się poprzez następujące działania:

  1. Uruchomienie miejskiego telefonu 511 200 200 dla osób dorosłych w kryzysie suicydalnym. 
  2. Opracowanie i wdrożenie  schematów reagowania i podejmowania interwencji oraz planowania długoterminowej pomocy i wsparcia w sytuacjach kryzysów życiowych w obszarze oświaty i pomocy społecznej;
  3. Zwiększenie monitoringu kamer na mostach. Kamery obejmują obecnie 10 mostów;
  4. Zwiększenie liczby policyjnych patroli rzecznych.

Źródło: um.warszawa.pl

Opublikowano wAktualności - pomoc i oparcie społeczne

Powiązane