2 mln zł dotacji z budżetu województwa pozwoli Stowarzyszeniu na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS stworzyć pierwsze w Płońsku Centrum Integracji Społecznej. Będzie ono działać przy ulicy Pułtuskiej 8 i 10 i przyuczać do pracy w gastronomii lub usługach społecznych.
Centra Integracji Społecznej (CIS) są tworzone z myślą o wsparciu osób zagrożonych marginalizacją – np. w kryzysie bezdomności, długotrwale bezrobotne, uzależnione, zwalniane z zakładów karnych czy osoby z niepełnosprawnością. Poprzez praktyczną naukę zawodu i uczestnictwo w strukturze przypominającej zakład pracy umożliwiają powrót na rynek pracy i poprawę sytuacji życiowej.
Reintegracja krok po kroku
Na utworzenie CIS w Płońsku stowarzyszenie otrzymało właśnie 2 mln zł z budżetu województwa, dzięki którym możliwe będzie odpowiednie wyposażenie tego miejsca i zapewnienie pierwszych miesięcy jego działalności.
Porozumienie w tej sprawie podpisali Aleksander Kornatowski – dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Rafał Chmielewski – prezes zarządu Stowarzyszenia AS oraz wiceprezes Michał Jaros.
– Inwestowanie w Centra Integracji Społecznej to nie tylko pomoc dla pojedynczych osób, ale i realna korzyść dla społeczności lokalnych. CIS-y umożliwiają powrót na rynek pracy tym, którzy mają trudniejszy start. Cieszy nas, że tego typu miejsc jest w województwie mazowieckim już coraz więcej. Aktualnie zarejestrowanych u Wojewody Mazowieckiego jest 20 CIS-ów, z czego 13 jest aktywnych
– wyjaśnił Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Nowo powstałe CIS w Płońsku ma objąć rocznie wsparciem średnio 20 osób. Dzięki nowym kompetencjom, uczestnicy będą mogli skutecznie odnaleźć się na rynku pracy lub podjąć działalność społeczną.
Dwie sekcje, różne ścieżki wsparcia
Centrum w Płońsku będzie realizować działania w dwóch sekcjach: gastronomicznej oraz usług społecznych. Każdy z uczestników będzie miał szansę zdobyć umiejętności dostosowane do indywidualnych predyspozycji i lokalnych potrzeb rynku.
– Stawiamy na praktyczne kompetencje, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby rynku pracy. Dzięki dotacji możemy stworzyć bezpieczne i wspierające środowisko dla osób, które chcą wrócić do aktywnego życia zawodowego
– mówił Rafał Chmielewski, prezes zarządu Stowarzyszenia AS.
Sekcja gastronomiczna – kompetencje kulinarne i organizacyjne
- Usługi cateringowe (również z dowozem)
Uczestnicy nauczą się planowania i przygotowywania posiłków dostosowanych do potrzeb różnych grup klientów. Zdobycie doświadczenia w logistyce dostaw, planowaniu menu, kalkulacji kosztów i kontaktach z odbiorcami pozwoli na samodzielne podjęcie pracy lub prowadzenie działalności w przyszłości.
- Organizacja usług gastronomicznych i restauratorskich
Szkolenia obejmą planowanie pracy lokalu gastronomicznego, współpracę z dostawcami, zarządzanie personelem oraz tworzenie oferty i promocji. Uczestnicy nauczą się też zasad higieny, prowadzenia dokumentacji i pracy zespołowej.
- Przygotowanie do zawodu kelnera
Kursy przygotują do profesjonalnej obsługi gości w lokalach gastronomicznych. Program obejmuje zasady serwowania potraw i napojów, standardy obsługi, komunikację z klientem oraz techniki sprzedaży.
- Przygotowanie do zawodu kucharza
Szkolenia praktyczne nauczą przygotowywania potraw zgodnie z recepturami, technik obróbki żywności, zasad zdrowego żywienia i estetyki podawania dań. Uczestnicy będą pracować z profesjonalnym sprzętem gastronomicznym i poznają podstawy dietetyki.
Sekcja usług społecznych – wsparcie i opieka dla potrzebujących
- Asystentura osobista
Uczestnicy zostaną przygotowani do roli asystentów osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Nauczą się planowania dnia podopiecznego, wspierania w codziennych czynnościach oraz budowania relacji opartej na zaufaniu i empatii.
- Opieka wytchnieniowa
Szkolenia w tym zakresie obejmą organizację czasu wolnego dla osób wymagających opieki oraz techniki zapewniające bezpieczeństwo i komfort. Uczestnicy poznają także zasady pierwszej pomocy oraz sposoby współpracy z rodzinami podopiecznych.
– Centrum Integracji Społecznej w Płońsku to przede wszystkim trzy warsztaty. Pierwszy to warsztat gastronomiczny, drugi asystencji osób starszych, trzeci magazynier i ogrodnik. Mamy nadzieję, że te trzy opcje aktywizacji zawodowej dla mieszkańców regionu płońskiego okażą się przydatne i interesujące
– podsumował Michał Jaros, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia AS.
Materiały do pobrania:



Kontakt dla mediów:
Hanna Maliszewska
rzeczniczka prasowa
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
tel. 798 810 794,
e-mail: rzecznik@mcps.com.pl