Termin: 12 listopada 2024 r. – brak wolnych miejsc
Szkolenie poprowadzi: Pani Jagna Niepokólczycka-Gac
Celem szkolenia jest pozyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie procedury
i zasad postępowania podczas odebrania dziecka z rodziny, analiza przepisów prawnych
w tym zakresie oraz rola poszczególnych instytucji w procedurze.
Program szkolenia:
- Nowelizacja aktów prawnych w zakresie interwencyjnego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.
- Przemoc domowa i jej przejawy jako bezpośrednia przesłanka natychmiastowego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.
- Przemoc jako zjawisko – sprawca i ofiara.
- Rodzina systemowa: role dziecka w rodzinie systemowej i ich wpływ na stosowanie wobec nich różnych form przemocy domowej, cykl przemocy i jego wpływ na pełnienie przez dziecko roli „kozła ofiarnego”.
- Prawidłowości zjawiska przemocy w rodzinie – przyczyny przemocy: wpływ alkoholu oraz innych używek na rozwój dziecka w okresie prenatalnym, okres niemowlęcy (zespół dziecka potrząsanego, Zespół RAD), przejawy fizyczne i psychiczne zaniedbania, przemoc psychiczna (objawy przemocy psychicznej w zachowaniu dziecka, objawy stosowania przemocy psychicznej w zachowaniu rodzica), postawy wychowawcze a przejawy przemocy wobec dziecka, przemoc ekonomiczna, przemoc fizyczna (identyfikacja obrażeń, zespół uszny, objawy przemocy fizycznej w zachowaniu dziecka), przemoc seksualna (przejawy w zachowaniu dziecka oraz sprawcy).
- Kryzys związany z doświadczaną przemocą i jego skutki w funkcjonowaniu dziecka (portret psychologiczny ofiary przemocy, syndrom sztokholmski, PTSD – syndrom stresu pourazowego).
- Uprawnienia policji w zakresie izolacji, zakazu zbliżania, zakazu kontaktowania.
- Zadania pracownika socjalnego w zakresie zabezpieczenia dziecka w pieczy zastępczej.
- Zadania przedstawiciela ochrony zdrowia w zakresie zabezpieczenia dziecka w pieczy zastępczej.
- Zespołowy charakter podjęcia decyzji o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej w oparciu o algorytmy postępowania – prawo synergii jako gwarancja podjęcia słusznej decyzji.
11. Wybór miejsca umieszczenia dziecka oraz osoby odpowiedzialne za przewóz dziecka.
12. Procedura „Niebieskie Karty” – zasady: zadania służb odpowiedzialnych za je wypełnienie oraz przekazanie do Zespołu Interdyscyplinarnego, obowiązujące terminy.
- Wybór osoby towarzyszącej dziecku przy wypełnianiu karty w oparciu o potrzeby dziecka oraz przepisy prawne.
- Rola psychologa podczas wypełniania NK.
- Rola pracownika socjalnego oraz przedstawiciela policji w grupie diagnostyczno-pomocowej.
Informacje organizacyjne:
- szkolenie adresowane jest do pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, jednostek organizacyjnych samorządu gminnego i powiatowego, wykonujących zadania dot. wspierania rodziny i pieczy zastępczej, pracowników samorządu terytorialnego bezpośrednio obsługujących gminne i powiatowe JOPS w zakresie realizacji ich zadań, podmiotów zatrudnienia socjalnego, organizacji pozarządowych, działających w sferze pomocy i integracji społecznej, zakładów aktywności zawodowej, podmiotów działalności pożytku publicznego, warsztatów terapii zajęciowej, innych podmiotów, prowadzących działalność
w sferze pomocy i integracji społecznej, pracowników publicznych służb zatrudnienia, wykonujących zadania z zakresu współpracy z jednostkami organizacyjnymi pomocy i integracji społecznej oraz budowania zespołów interdyscyplinarnych, pracowników i wolontariuszy PES, OWES i otoczenia ekonomii społecznej, pracowników centrów usług społecznych, organizatorów usług społecznych, koordynatorów indywidualnych planów usług społecznych, którzy pracują w województwie mazowieckim - udział w szkoleniu jest bezpłatny
- liczba miejsc jest ograniczona
- organizator zapewnia profesjonalną kadrę prowadzącą szkolenie oraz materiały dydaktyczne
- godziny szkoleń: 07:45- 15:05
- zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są na podstawie wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego przesłanego w formacie PDF na adres e-mail: szkolenia@mcps.com.pl
- termin przyjmowania zgłoszeń: 06 listopada 2024 r., do godz. 10:00.
Przesłanie formularza nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem na szkolenie.
Informację zwrotną o zakwalifikowaniu uczestnika na szkolenie otrzymają Państwo e-mailem – na adres podany w formularzu zgłoszeniowym.
Kontakt:
Biuro Szkoleń Kadr Pomocy Społecznej
tel.: 22 376 85 57
e-mail: szkolenia@mcps.com.pl
Wykonawcą szkolenia jest: Małopolskie Centrum Profilaktyki