Menu Zamknij

Programy rekomendowane

System rekomendacji działa na poziomie krajowym od 2010 roku. Jest to zadanie realizowane we współpracy trzech instytucji: Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (powstałego z połączenia Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii. W ramach systemu dokonywana jest ocena programów z obszarów promocji zdrowia psychicznego, profilaktyki uzależnień (profilaktyki narkomanii, profilaktyki problemów alkoholowych) oraz programów profilaktyki innych zachowań problemowych (ryzykownych) dzieci i młodzieży.

Programy są badane pod kątem spełnienia standardów – szczegółowych wymagań odnoszących się do jakości programu jako całości, a także poszczególnych etapów jego realizacji, tj. etapu diagnozy i oceny potrzeb, wyboru grupy docelowej, planowania celów i sposobów ich realizacji, zapewnienia jakości realizacji oraz monitorowania i oceny efektów programu w trakcie ewaluacji.

Programy ocenione pozytywnie w zależności od stopnia spełnienia standardów mogą być zakwalifikowane na jeden z trzech poziomów jakości: poziom I – program obiecujący, poziom II – program dobra praktyka, poziom III – program modelowy.

Baza programów rekomendowanych dzieli się na kategorie:

  1. promocja zdrowia psychicznego,
  2. profilaktyka uniwersalna,
  3. profilaktyka selektywna,
  4. profilaktyka wskazująca.

Ze szczegółowymi informacjami na temat programów rekomendowanych można zapoznać się na stronie internetowej prowadzonej przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Źródło: https://programyrekomendowane.pl

Opublikowano wDobre praktyki - uzależnienia

Powiązane