Menu Zamknij

Gdzie jest granica bezpiecznego internetu?

Jak bardzo nowe technologie przejmują kontrolę nad młodymi użytkownikami? Czym są uzależnienia behawioralne Czy świat internetu ma wpływ na zaburzenia żywienia? O tym opowiedzą praktycy, eksperci zaproszeni na najbliższe posiedzenie Komisji Polityki Socjalnej i Prorodzinnej sejmiku województwa. Specjalnie z myślą o rodzicach, ale też o młodzieży, pedagogach, osobach pracujących z młodymi mieszkańcami Mazowsza obrady komisji będzie można oglądać na żywo.

Już w najbliższy wtorek – 2 lutego 2021 r., o godz. 12:00 odbędzie się online komisja poświęcona uzależnieniom behawioralnym i największym problem trapiącym teraz dzieci i młodzież. Będzie ją można oglądać na żywo pod adresem: https://esesja.tv/transmisja_na_zywo/2877/samorzad-wojewodztwa-mazowieckiego.htm

Polityka społeczna jest szalenie ważna w naszym życiu. Chcemy mówić o tym, co dotyczy naszych dzieci i młodzieży, zwłaszcza o uzależnieniach od internetu, które prowadzi do szeregu różnych problemów. Serdecznie zapraszam na Komisję Polityki Społecznej i Prorodzinnej – po raz pierwszy w koncepcji otwartej – zachęca Piotr Kandyba, przewodniczący komisji.

Wpływ rozwoju nowych technologii na dzieci i młodzież w dzisiejszym świecie jest ogromny. Wzrasta liczba dzieci popadających tzw. nałogi behawioralne, np. podczas korzystania z internetu całkowicie tracą kontrolę nad swoimi zachowaniami. Takie korzystanie z sieci prowadzi do zaburzeń snu, zaburzeń potrzeb fizjologicznych, przesiąkania treściami nie zawsze adekwatnymi do wieku. W efekcie tego mogą pojawić się depresja, zaburzenia lękowe. Kolejnym występującym ryzykiem jest podążanie za internetową „modą” wśród nastolatek, które przez obniżanie samooceny kończy się zaburzeniami odżywiania – anoreksją i bulimią.

O tym, czym są uzależnienia behawioralne wśród dzieci i młodzieży, oraz z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się młodzi ludzie, będą mówić zaproszone osoby.

Gościem tego spotkania będzie dr Ewa Odachowska – jedna z osób najlepiej znających się na tej dziedzinie. Zaproszona została również pani Beata Bielińska pracująca w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży. Będzie to więc podsumowanie tego, z jakimi problemami teraz, zwłaszcza w czasie pandemii borykają się najmłodsze osoby – wyjaśnia Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora MCPS ds. polityki społecznej.

W temat wprowadzą: dr Ewa Odachowska, psycholożka i psychotraumatolożka, pracująca na co dzień pracuje Instytucie Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej jako Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży – opowie o uzależnieniach behawioralnych; Beata Bielińska – psycholożka, trenerka i psychoterapeutka pracująca w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) opowie o problemach, zagrożeniach, z jakimi borykają się dzieciaki, zwłaszcza w czasie pandemii; Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora MCPS ds. Społecznych, opowie o działaniach podejmowanych przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

[download id=”27183″]

[download id=”27186″]

[download id=”27189″]

Serdecznie zapraszamy,

Hanna Maliszewska

Rzeczniczka Prasowa, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

tel. 798 810 794, e-mail rzecznik@mcps.com.pl

Opublikowano wZaproszenia

Powiązane