Menu Zamknij

O kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży – program profilaktyczny dla uczniów „Młode Głowy”

Brak motywacji do działania, samotność, zaburzenia snu, brak akceptacji swojego wyglądu – taki obraz młodych ludzi w naszym regionie rysuje się w badaniu dotyczącym kondycji psychicznej młodych ludzi w Polsce, przygotowanym na zlecenie Fundacji UNAWEZA.

„Młode Głowy” to program profilaktyczny, który będzie dostępny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w nadchodzącym roku szkolnym 2023/2024. Fundacji UNAWEZA stworzyła go w oparciu o zlecone przez nich badanie stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W efekcie powstał program z kampanią edukacyjną skierowaną do młodych, rodziców i nauczycieli, której celem jest zwiększenie wiedzy oraz kompetencji w zakresie wspierania i zapobiegania kryzysowi psychicznemu dzieci i młodzieży.

Raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi w Polsce przygotowany na zlecenie Fundacji UNAWEZA przedstawia ogólnopolskie wyniki badania „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Uczniowie zarejestrowanych szkół brali w nim udział dobrowolnie. W przypadku województwa mazowieckiego było to 28 843 uczniów. Dominowała grupa 13- i 14-latków, którzy deklarowali brak motywacji do działania, odczuwanie samotności, problemy ze snem, brak akceptacji swojego wyglądu. Uczniowie wskazywali podczas badania, jakie zachowania ryzykowne i autodestrukcyjne przejawiają oraz czym cechuje się ich kryzys psychiczny.

Wyniki raportu pokazują, że niezbędne jest podejmowanie działań, które ochronią zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Fundacja idzie dalej – teraz szkoły mogą zarejestrować się w programie „Młode Głowy”, dzięki czemu m.in. otrzymają materiały edukacyjne i profilaktyczne, z których będą mogli skorzystać nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele i rodzice.

Działania programu „Młode Głowy” wpisują się w Strategię Polityki Społecznej Województwa Mazowieckiego na lata 2021–2030 w zakresie profilaktyki chorób, w tym wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zapraszamy do aktywnego udziału.

Szczegóły programu oraz raport dostępne pod linkiem: https://mlodeglowy.pl/fbclid=IwAR2UrYXxCEAJCMAK6OCOfaMz3_txINfbcJ9fESnrawlbZIXnpeL8GQC2Vrs

Opublikowano wAktualności - pomoc i oparcie społeczne

Powiązane