fbpx
Menu Zamknij

Różne oblicza ekonomii społecznej w fotografii

Nagrodzono laureatów tegorocznego konkursu fotograficznego organizowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej pod hasłem „Ekonomia społeczna – portret prawdziwy”. Wręczenie nagród odbyło się 11 grudnia br. w galerii sztuki współczesnej Apteka Sztuki w Warszawie.

Celem tegorocznej edycji konkursu było pokazanie jak jest postrzegana i czym zajmuje się ekonomia społeczna oraz jak pomaga człowiekowi. Jego organizatorom chodziło o zaprezentowanie prawdziwego obrazu ekonomii społecznej, widzianego oczami ludzi, którzy mają z nią do czynienia na co dzień. Zdaniem jury – w dużej mierze – udało się ten cel osiągnąć.

W uroczystej gali, podczas której zaprezentowano autorów najlepszych prac, wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym: laureaci konkursu, towarzyszący im przedstawiciele środowisk związanych z ekonomią społeczną, przyjaciele nagrodzonych i ich rodziny. Tegoroczna, trzecia już odsłona tego wyjątkowego współzawodnictwa promującego mazowiecką ekonomię społeczną, zgromadziła w tym roku rekordową liczbę uczestników. Członkowie jury mieli więc nie lada orzech do zgryzienia przy ocenie prac i wybieraniu tych najlepiej oddających ducha ekonomii społecznej. Ostatecznie jury zdecydowało o przyznaniu czterech głównych nagród: I, II i III oraz nagrody specjalnej i dodatkowo dziesięciu wyróżnień.

Laureatem I nagrody za pracę „Zawieszeni” została – Martyna Piasta, na co dzień pracująca jako instruktor w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Pozytywni” w Młodocinie Większym (pow. radomski). Jury doceniło m.in. umiejętność łączenia prawdy obrazu z artystyczną wrażliwością i fotograficznym spojrzeniem na otaczający świat. Zdjęcie laureatki „zaskakuje swą wielowymiarowością i głębokością kontestacji”.

II nagrodę za zdjęcie „Pokaże jak to się robi” otrzymał Grzegorz Rożek. Bohater jego fotografii – Robert, który jest osobą niewidomą, w tylko sobie znany sposób potrafi kolorować rysunki. Zdjęcie doceniono za to, że w malarski sposób pokazuje człowieka w trakcie przełamywania własnych barier niemożności, a także za kreatywne wykorzystanie przez autora efektu światłocienia. Zdaniem jury to „ciekawa, plastyczna wizja człowieka skupionego na pracy będąca emanacją jego niesamowitych umiejętności”.

Laureatem III nagrody za pracę „Pomocna dłoń” został Andrzej Smulewicz, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zakrzewie (pow. płocki). Zdjęcie pokazuje jego przyjaciół, którzy w trakcie wycieczki pomagają sobie wzajemnie, pokonując bariery architektoniczne. To dowód na to, że żadna niepełnosprawność nie jest straszna, jeśli można liczyć na pomoc i wsparcie. W ocenie jury cenny jest pozytywny przekaz pracy, która daje wiarę w to, że zagrożenia i niebezpieczeństwa, jakie stwarza współczesny świat można skutecznie przełamywać.

Nagrodą specjalną za pracę „Efekt końcowy” została wyróżniona Justyna Kacperska. Na jej zdjęciu widzimy budki lęgowe dla jerzyków wykonane podczas zajęć w pracowni ogrodniczej, w ramach zlecenia realizowanego przez Warsztaty Terapii Zajęciowej KSNAW w Piasecznie dla gminy Góra Kalwaria. Prezentuje je Paulina, uczestniczka warsztatów oraz jej koledzy z pracowni ogrodniczej. Jury zauważyło, że na twarzy bohaterów zdjęcia umiejętnie została uchwycona duma z wykonanej pracy i jest to kwintesencja zbiorowego wysiłku włożonego w realizację celu.

Wyróżnienia w tegorocznym konkursie otrzymali: Anna Karoń za zdjęcie „Uskrzydlające wsparcie”, Kamila Kossakowska za pracę „Jesień, zabawa i MY”, Małgorzata Mikołajczyk za fotografię „Czerwony Rower”, Tomasz Niewiadomski, którego jury wyróżniło aż za trzy prace: „Chłopaki z kwiatkami”, „Ich pięcioro” oraz „Ola i jej zaczarowane lustereczko”, Łukasz Owczarek za zdjęcie „Praca z przyjacielem”, Martyna Piasta za pracę „Z domu do domu” oraz Anna Szostek za dwa zdjęcia: „Byle nie do Warszawy” oraz „Piach, pot i śmiech”.

W tym roku nagrodą główną dla laureatów konkursu jest sesja portretowa, którą zrealizuje w profesjonalnym studiu fotograficznym Albert Zawada, fotoreporter znany przede wszystkim z fotograficznych cykli poświęconych tematyce społecznej, obyczajowej i życiu codziennemu. Jego zdjęcia były nagradzane zarówno w konkursach fotografii prasowej (BZ WBK 2006, 2007; Newsreportaż 2007, 2009), jak i w konkursach artystycznych (Henkel Art Award, 2006). Swoje prace publikował w prasie polskiej i zagranicznej (m.in.: „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, „Tygodnik Powszechny”, „Newsweek”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, „Sukces”, „Twój Styl”, „Playboy”, „Logo”, „Elle”, „Glamour”, „Zwierciadło”, „National Geographic”, „L’Express”, „Liberation”, „Die Zeit”, „New York Times”, „Le Monde”). Były prezentowane m.in. na wystawach sztuki współczesnej (Prague Biennale w Czechach, 2011) oraz w trakcie dużych imprez fotograficznych (m.in. Fotofestiwalu w Łodzi, 2007, w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie, 2008).

Wyróżnieni laureaci otrzymali także wydawnictwa książkowe poświęcone fotografii ufundowane przez Wydawnictwo „Arkady”.

Tegoroczną galę uświetnił swym występem niewidomy wokalista – Dominik Strzelec z Domu Pomocy Społecznej w Brwinowie. Dominik jako uczeń Szkoły Podstawowej dla Niewidomych w Rabce zaczął śpiewać już w wieku 9 lat. Kilka lat później wraz z zespołem After Five w Szkole Podstawowej w Laskach brał udział w licznych konkursach i festiwalach. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Zajął m.in. I miejsce podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART” w kategorii „Muzyka”, II miejsce w festiwalach: „Zaczarowana Piosenka” w Krakowie oraz „Integracja malowana dźwiękiem” w Bochni. Występował w Teatrze Muzycznym w Łodzi u boku Krzysztofa Cwynara oraz z takimi gwiazdami jak Krzysztof Cugowski, Kuba Sienkiewicz, Sławek Uniatowski czy Halinka Młynkowa.

informacja prasowa

mp3-Robert Gajewski – kierownik wydziału ekonomii społecznej o idei konkursu

mp3-Tomasz Niewiadomski-o swoich zdjęciach

mp3-Grzegorz Rożek-o zdjęciach i roli konkursu

mp3-Justyna Kacperska-o jej zdjęciach i pracy wtz

mp3-Łukasz Owczarek-o konkursie

 

Hanna Maliszewska
Rzeczniczka Prasowa, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
e-mail: rzecznik@mcps.com.pl
Opublikowany w Aktualności, Informacje prasowe, Wyroznione

Powiązane