fbpx
Menu Zamknij

Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych w nowym składzie

Elżbieta Lanc wręczyła powołania nowym członkom Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Dzisiejsze posiedzenie było wstępnym ustaleniem planów pracy rady w 2020 r.

Wojewódzkie i powiatowe rady do spraw osób niepełnosprawnych to społeczne organy, które poza opiniowaniem projektów uchwał i programów przyjmowanych przez sejmik województwa mogą inicjować działania na rzecz integracji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami.

Wojewódzka rada składa się z siedmiu osób powoływanych spośród przedstawicieli organizacji pozarządowych, fundacji oraz przedstawicieli wojewody i jednostek samorządu terytorialnego (powiatów i gmin). Marszałek województwa Adam Struzik powołał do obecnej rady Jacka Zalewskiego – przedstawiciela Stowarzyszenia na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo lub Fizycznie „Dobra Wola” z siedzibą w Nowej Iwicznej, Katarzynę Rola-Skorupską – przedstawiciela Caritas Diecezji Siedleckiej z siedzibą w Siedlcach, Marzenę Tazbir-Kowalczyk – przedstawiciela Wojewody Mazowieckiego, Daniela Kucia – przedstawiciela Stowarzyszenia „Możesz” Na Rzecz Psychoprofilaktyki i Rozwoju Dzieci i Młodzieży z siedzibą w Piastowie, Marka Olszewskiego – przedstawiciela Prezydenta Miasta Ostrołęki, Wojciecha Rychtera – przedstawiciela Sierpeckiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Chorych Na Raka „Szansa na Życie” z siedzibą w Sierpcu i Stanisława Lewandowskiego – przedstawiciela Krajowego Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Pomoc Dzieciom” z siedzibą w Płocku;

Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa – wręczyła nowym członkom rady powołania i zadeklarowała ze stronu samorządu Mazowsza wsparcie rady w jej działaniach. Również pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych i jednocześnie p.o. dyrektora MCPS – Aleksander Kornatowski oferował pomoc instytucji. Zwrócił też uwagę na potrzebę nawiązania ściślejszej współpracy wojewódzkiej rady z powiatowymi radami oraz z powiatowymi pełnomocnikami ds. osób niepełnosprawnych. Chodzi zwłaszcza o to, by zainspirować samorządy powiatów do powoływania takich społecznych funkcji. Mariusz Budziszewski – zastępca dyrektora MCPS odpowiedzialny za obszar dotyczący osób z niepełnosprawnościami mówił o planach na przyszły rok, w tym o uruchomieniu mazowieckiej karty będącej wsparciem dla rodzin z osobą z niepełnosprawnością. Wszyscy deklarowali wolę współpracy na rzecz środowiska.

Wojewódzkie rady działają na podstawie przepisów m.in. ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Kadencja rady trwa cztery lata. W tym czasie co najmniej raz na kwartał odbywają się posiedzenia. Ponieważ w dzisiejszym posiedzeniu nie brali udziału wszyscy nowi członkowie, nie zostało jeszcze wybrane prezydium.

Hanna Maliszewska
Rzeczniczka Prasowa, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
e-mail: rzecznik@mcps.com.pl
Opublikowany w Aktualności, Informacje prasowe, Wyroznione

Powiązane