Menu Zamknij

Artykuł pt. „Ekonomia ze społeczną misją” (2021)

Artykuł opublikowany w następujących gazetach: Tygodnik Ciechanowski, Tygodnik Ostrołęcki, Tygodnik Płocki, Tygodnik Siedlecki, Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza (Stołeczna), Rzeczpospolita (na Warszawę).

Ekonomia społeczna jest nie tylko ważną, ale i coraz bardziej nieodłączną częścią naszego życia. I chociaż niełatwo zrozumieć na czym polega, robi wiele dobrego i pomaga ludziom w potrzebie.

Najprościej mówiąc,ekonomia społeczna to zespół działań łączących aktywność biznesową i przedsiębiorczą – z obywatelską. Organizacje pozarządowe, prowadząc działalność odpłatną pożytku publicznego lub działalność gospodarczą, wspierają osoby wykluczone z rynku pracy i pomagają im włączyć się w życie zawodowe i społeczne. Są to tzw. podmioty ekonomii społecznej, które dzięki prowadzonej działalności mogą zatrudniać osoby oddalone od rynku pracy, mające trudności z podjęciem zatrudnienia lub jego utrzymaniem. Ludzi z niepełnosprawnościami, matki powracające z urlopów macierzyńskich i wychowawczych,  osoby opuszczające zakłady penitencjarne,  długo pozostające bez pracy lub zatrudnione na umowach śmieciowych, w kryzysie bezdomności, czy te, które doświadczyły kryzysu psychicznego. 

Pomaganie osobom pochodzącym z takich środowisk jest niełatwe. Trzeba bowiem stawić czoła niechęci, przesądom i uprzedzeniom. Powiem więcej… Aby to robić, trzeba mieć również odwagę. Jest niezbędna, by przełamywać bariery ludzkiego egoizmu, walczyć z biernością i upominać się o prawa słabszych. Bo w przedsiębiorstwach, o których mówimy, że są „społeczne”, liczą się przede wszystkim ludzie. To oznacza zupełnie inne podejście do pracowników i pracę dostosowaną do ich możliwości, talentu i kompetencji.

Dzięki takiemu podejściu rodzą się ważne przedsięwzięcia: żłobki, przedszkola, szkoły, kawiarnie, sklepy charytatywne, prowadzone przez przedsiębiorstwa z przymiotnikiem „społeczny” w tle: spółdzielnie socjalne, fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki non-profit. Troska o osoby wymagające wsparcia i niepozostawianie ich samych sobie, w demokratycznym społeczeństwie jest przecież miarą odpowiedzialności i solidarności społecznej. To właśnie z myślą o takich ludziach, został zbudowany system pomocy społecznej oparty na aktywizacji i reintegracji zawodowej. W ekonomii społecznej chodzi bowiem o to, aby pomagać tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują i aby rozwiązywać problemy społeczne dotykające, w istotny sposób, lokalnego środowiska czy społeczności. Im więcej osób aktywnych zawodowo i społecznie, tym większe szanse na wyeliminowanie już istniejących lub ograniczenie powstawania nowych, negatywnych zjawisk społecznych.

Szczególnym wyzwaniem dla samorządu województwa mazowieckiego w nadchodzących latach jest wielowymiarowe budowanie ekonomii społecznej i solidarnej. Priorytetem jest tworzenie nowych podmiotów ekonomii społecznej, w których będą mogły znaleźć zatrudnienie osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym. Większość problemów występujących w lokalnych społecznościach została już zdiagnozowana, a sposoby na ich rozwiązanie  określono w „Strategii rozwoju województwa mazowieckiego do 2030 roku”. Stanowią one odpowiedź na wyzwania, którym powinno sprostać województwo, aby podnieść jakość życia, ograniczyć wykluczenie społeczne i bezrobocie, móc realizować politykę spójności terytorialnej oraz politykę inteligentnego i zrównoważonego rozwoju. Wśród podmiotów ekonomii społecznej działających na Mazowszu, najlepiej rozpoznawalnymi są te nagrodzone prestiżowym wyróżnieniem Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej. Symboliczna „żarówka” podkreśla wyjątkowy charakter przedsiębiorstw społecznych, sytuując je w gronie wysokiej jakości producentów produktów i dostawców usług publicznych. Listę laureatów tegorocznego konkursu Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej można znaleźć na stronie internetowej: www.mcps.com.pl

Artykuł promujący podmiot ekonomii społecznej napisany został w ramach projektu pn.„Koordynacja ekonomii społecznej na Mazowszu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.3 „Rozwój ekonomii społecznej”.

Logotypy projektów unijnych
Opublikowano wO ekonomii społecznej w mediach

Powiązane