Menu Zamknij

Bezpłatne szkolenie pt. „Przeciwdziałanie depresji i zapobieganie zachowaniom samobójczym”.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Warszawskim Aliansem Przeciw Depresji (https://www.aliansprzeciwdepresji.org) zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu pt. „Przeciwdziałanie depresji i zapobieganie zachowaniom samobójczym” organizowanym w ramach projektu Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej na rzecz zbudowania pierwszego w Polsce aliansu przeciw depresji, który uzyskał finansowanie z Trzeciego Programu o Zdrowiu Unii Europejskiej – Rocznego Programu Pracy 2020.

Termin: 8 marca 2023 r., środa, godz. 9:00 – 15:00

Miejsce: Meta Przestrzeń, ul. Koszykowa 61 (okolice pl. Konstytucji)

Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy na temat depresji i zapobiegania samobójstwom oraz zapoznanie z narzędziem iFightDepression:

część I – „Rozpoznawanie i skuteczne leczenie depresji”

Pierwszą część szkolenia poprowadzi dr n. med. Marlena Sokół – Szawłowska, specjalistka psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, doświadczony lekarz psychiatra, autorka licznych publikacji, która omówi praktyczne aspekty zagadnień związanych z depresją.

Zakres tematyczny jest oparty na licencji Europejskiego Aliansu Przeciw Depresji (EAAD) i obejmuje w szczególności:

  • Depresja – szczegółowa epidemiologia, diagnostyka, współczesne metody zapobiegania i skutecznego leczenia depresji (ambulatoryjnie i w szpitalu);
  • Profilaktyka samobójstw – skala zachowań samobójczych, sprawdzone w świecie efektywne sposoby redukcji tego zjawiska społecznego w populacjach osób młodych, osób w wieku produkcyjnym i senioralnym.

Prezentacja narzędzia iFightDepression – dr Piotr Toczyski (Akademia Pedagogiki Specjalnej)

Narzędzie iFightDepression – internetowy program do samodzielnego wykorzystania dla osób doświadczających łagodnej lub umiarkowanej depresji, opracowany w oparciu o istniejące dowody, zalecenia dotyczące najlepszych praktyk WHO oraz konsensus użytkowników i ekspertów.

Narzędzie jest bezpłatne i ma na celu pomoc osobom w samodzielnym radzeniu sobie z objawami depresji przy wsparciu przeszkolonego lekarza rodzinnego lub specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego. Przewodnikiem po narzędziu będzie dr Piotr Toczyski z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.

Więcej o narzędziu: https://czp.org.pl/bezplatne-narzedzie-icbt-ifightdepression/.

część II – „Jak rozmawiać z osobą doświadczającą depresji i zagrożoną samobójstwem?”

Druga część szkolenia to warsztat prowadzony przez trenerki współpracujące z Aliansem Przeciw Depresji metodami aktywnymi, m.in. z wykorzystaniem odgrywania scenek, w 20-osobowych grupach:

Agnieszka Zarzycka (trenerka umiejętności psychospołecznych i treningu interpersonalnego),
Zuzanna Milewska (psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w trakcie szkolenia, trenerka kompetencji psychospołecznych).

Informacje organizacyjne:
Szkolenie jest adresowane do pracowników zatrudnionych w instytucjach pomocy i integracji społecznej z terenu województwa mazowieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników socjalnych, którzy mają pierwszeństwo w procesie rekrutacji.

Organizatorzy zapewniają profesjonalną kadrę prowadzącą szkolenie, lunch oraz kawę, herbatę i przekąski. 
Udział w szkoleniu i korzystanie z narzędzia jest bezpłatne.

Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność poprawnie wypełnionych i przesłanych zgłoszeń. 
Zgłoszenia na szkolenie są przyjmowane do wyczerpania miejsc – na podstawie wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego przesłanego w formacie PDF, wyłącznie e-mailem na adres: szkolenia@mcps.com.pl

Ostateczny termin zgłoszeń upływa: 3 marca 2023 r. Przesłanie formularza nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem na szkolenie. Osoby zakwalifikowane na szkolenie otrzymają informację mailową.

Dodatkowe informacje:

Biuro Szkoleń Kadr Pomocy Społecznej

tel.: 22 376 85 57

e-mail: szkolenia@mcps.com.pl

Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie ankiety ewaluacyjnej przed:

https://kuleuven.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_0UpBS3RYiUG3lUW

i po szkoleniu:

https://kuleuven.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cTmy7t82YT0iSnI.

Szkolenie jest realizowane w ramach projektu „Dostosowanie i wprowadzenie modelu najlepszych praktyk europejskiego stowarzyszenia przeciwdziałania depresji EAAD w celu poprawy opieki nad osobami z depresją i zapobiegania zachowaniom samobójczym w Europie”, jako jedno z działań Warszawskiego Aliansu Przeciw Depresji.

Koordynatorką Aliansu Przeciw Depresji w Warszawie (z ramienia EAAD-Best: https://eaad-best.eu) jest Marta Smagowicz (aliansprzeciwdepresji@aps.edu.pl).


Akcja “Warszawa przeciw depresji” odbywa się pod patronatami burmistrzów dzielnic Warszawy i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Materiały do pobrania:

Opublikowano wSzkolenia kadr pomocy społecznej

Powiązane