Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Warszawskim Aliansem Przeciw Depresji (https://www.aliansprzeciwdepresji.org) zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu pt. „Przeciwdziałanie depresji i zapobieganie zachowaniom samobójczym” organizowanym w ramach projektu Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej na rzecz zbudowania pierwszego w Polsce aliansu przeciw depresji, który uzyskał finansowanie z Trzeciego Programu o Zdrowiu Unii Europejskiej – Rocznego Programu Pracy 2020.
Termin: 8 marca 2023 r., środa, godz. 9:00 – 15:00
Miejsce: Meta Przestrzeń, ul. Koszykowa 61 (okolice pl. Konstytucji)
Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy na temat depresji i zapobiegania samobójstwom oraz zapoznanie z narzędziem iFightDepression:
część I – „Rozpoznawanie i skuteczne leczenie depresji”
Pierwszą część szkolenia poprowadzi dr n. med. Marlena Sokół – Szawłowska, specjalistka psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, doświadczony lekarz psychiatra, autorka licznych publikacji, która omówi praktyczne aspekty zagadnień związanych z depresją.
Zakres tematyczny jest oparty na licencji Europejskiego Aliansu Przeciw Depresji (EAAD) i obejmuje w szczególności:
- Depresja – szczegółowa epidemiologia, diagnostyka, współczesne metody zapobiegania i skutecznego leczenia depresji (ambulatoryjnie i w szpitalu);
- Profilaktyka samobójstw – skala zachowań samobójczych, sprawdzone w świecie efektywne sposoby redukcji tego zjawiska społecznego w populacjach osób młodych, osób w wieku produkcyjnym i senioralnym.
Prezentacja narzędzia iFightDepression – dr Piotr Toczyski (Akademia Pedagogiki Specjalnej)
Narzędzie iFightDepression – internetowy program do samodzielnego wykorzystania dla osób doświadczających łagodnej lub umiarkowanej depresji, opracowany w oparciu o istniejące dowody, zalecenia dotyczące najlepszych praktyk WHO oraz konsensus użytkowników i ekspertów.
Narzędzie jest bezpłatne i ma na celu pomoc osobom w samodzielnym radzeniu sobie z objawami depresji przy wsparciu przeszkolonego lekarza rodzinnego lub specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego. Przewodnikiem po narzędziu będzie dr Piotr Toczyski z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.
Więcej o narzędziu: https://czp.org.pl/bezplatne-narzedzie-icbt-ifightdepression/.
część II – „Jak rozmawiać z osobą doświadczającą depresji i zagrożoną samobójstwem?”
Druga część szkolenia to warsztat prowadzony przez trenerki współpracujące z Aliansem Przeciw Depresji metodami aktywnymi, m.in. z wykorzystaniem odgrywania scenek, w 20-osobowych grupach:
Agnieszka Zarzycka (trenerka umiejętności psychospołecznych i treningu interpersonalnego),
Zuzanna Milewska (psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w trakcie szkolenia, trenerka kompetencji psychospołecznych).
Informacje organizacyjne:
Szkolenie jest adresowane do pracowników zatrudnionych w instytucjach pomocy i integracji społecznej z terenu województwa mazowieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników socjalnych, którzy mają pierwszeństwo w procesie rekrutacji.
Organizatorzy zapewniają profesjonalną kadrę prowadzącą szkolenie, lunch oraz kawę, herbatę i przekąski.
Udział w szkoleniu i korzystanie z narzędzia jest bezpłatne.
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność poprawnie wypełnionych i przesłanych zgłoszeń.
Zgłoszenia na szkolenie są przyjmowane do wyczerpania miejsc – na podstawie wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego przesłanego w formacie PDF, wyłącznie e-mailem na adres: szkolenia@mcps.com.pl
Ostateczny termin zgłoszeń upływa: 3 marca 2023 r. Przesłanie formularza nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem na szkolenie. Osoby zakwalifikowane na szkolenie otrzymają informację mailową.
Dodatkowe informacje:
Biuro Szkoleń Kadr Pomocy Społecznej
tel.: 22 376 85 57
e-mail: szkolenia@mcps.com.pl
Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie ankiety ewaluacyjnej przed:
https://kuleuven.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_0UpBS3RYiUG3lUW
i po szkoleniu:
https://kuleuven.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cTmy7t82YT0iSnI.
Szkolenie jest realizowane w ramach projektu „Dostosowanie i wprowadzenie modelu najlepszych praktyk europejskiego stowarzyszenia przeciwdziałania depresji EAAD w celu poprawy opieki nad osobami z depresją i zapobiegania zachowaniom samobójczym w Europie”, jako jedno z działań Warszawskiego Aliansu Przeciw Depresji.
Koordynatorką Aliansu Przeciw Depresji w Warszawie (z ramienia EAAD-Best: https://eaad-best.eu) jest Marta Smagowicz (aliansprzeciwdepresji@aps.edu.pl).
Akcja „Warszawa przeciw depresji” odbywa się pod patronatami burmistrzów dzielnic Warszawy i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.
Materiały do pobrania: