Menu Zamknij

Dzień Pracownika Socjalnego

Ponad 300 osób zajmujących się na co dzień zawodowym pomaganiem wzięło udział w „Mazowieckim Forum Społecznym. Warszawa 2023”. To był dzień obfitujący w wystąpienia, dyskusje, ale też kuluarowe rozmowy, które pozwoliły „pomagaczom” złapać inną perspektywę na codzienną pracę.

– Wyrażenie wdzięczności za codzienną pracę może mieć różne wymiary. Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego chcieliśmy nie tylko nagrodzić tych, którzy szczególnie na to zasługują, ale też dać moment łapania inspiracji, podzielić się wzajemnie wiedzą z obszaru polityki społecznej, pomóc odnaleźć inspirację. Taka była konferencja Mazowieckie Forum Społecznym Warszawa 2023. W ten sposób wyrażamy wdzięczność za nieustający wysiłek pracowników socjalnych w tworzeniu społeczeństwa, w którym każdy czuje się ważny i wspierany. Doceniamy ich niezłomną determinację, odwagę w radzeniu sobie z trudnościami oraz bezwarunkową miłość do ludzi. Niech ich praca będzie zawsze źródłem inspiracji dla nas wszystkich, ukazując, że nawet najmniejsze gesty empatii mogą zmieniać świat na lepsze

– podsumowała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Rozmowy o zmianach

Punktem wyjścia do całego spotkania były rozmowy o tym, w jakim miejscu znajduje się teraz pomoc społeczna. Nie zabrakło więc ważnych słów Adama Michnika o Jacku Kuroniu – współtwórcy pomocy społecznej, osobowości, która była inspiracją dla wielu osób i wciąż może być punktem odniesienia.

O przemianach w systemie pomocy społecznej z perspektywy czasu po 1989 roku rozmawiali współtwórcy tego systemu – Joanna Staręga-Piasek, Tomasz Kaźmierczak, Kuba Wygnański.

Informacje z najnowszych badań dotyczących usług społecznych w Polsce przedstawiał Paweł Rabiej (Uczelnia Korczaka). Odpowiedzią na jedno z wyzwań, jakim jest polityka migracyjna – była rozmowa dyrektora Biura Pomocy i Projektów Społecznych Tomasza Pactwy z Katariną Niewiedzial – pełnomocniczką Senatu Berlina ds. Integracji/Migracji i ds. Polonii, która dodatkowo mówiła o aktualnych wyzwaniach i szansach w tym obszarze na przykładzie Berlina.

Od wizerunku po praktyczne rozwiązania

Przygotowane panele dyskusyjne poruszały kluczowe tematu dotyczące osób zajmujących się pomaganiem. Nie zabrakło więc rozmów o roli budowania pozytywnego wizerunku zawodów pomocowych, kształcenia służb społecznych, sposobach finansowania usług w tym obszarze, korzystania z nowych technologii, a także rozwiązań dotyczących wyzwań takich jak bezdomność czy usamodzielnianie osób z niepełnosprawnościami.

Odzyskać sens określenia „pomoc”

Nie zabrakło też momentów wytchnienia i refleksji. Jednym z nich był występ Urszuli Blaszyńskiej z zespołu 2+1 – z nieodzownym „Jeszcze w zielone gramy” wykonanym wspólnie z pracownikami MCPS-u.

W przewrotnej rozmowie prof. Jerzego Bralczyka z dr. hab. Jackiem Wasilewskim był czas na rozbrojenie trudnych pojęć – jakim jest np. deinstytucjonalizacji, ale też żartobliwe spojrzenie na pracę pomocową i język, jakim się nią opisuje i jakim mówi się o zmianach jej dotyczących.

Potrzebny jest wspólny głos środowiska

Podczas mówienia o tym, w jakim kierunku poszedł system pomocy społecznej i jakich zmian potrzebuje – zarówno w trakcie wystąpień, jak i podczas paneli – wybrzmiewała mocno potrzeba wzmocnienia głosu środowiska. Jako przykład podawano środowisko nauczycieli, które często zmagało się z podobnymi problemami – braku zrozumienia dla ich pracy, niedofinansowania, złe rozwiązania systemowe.

Region ze stolicą

Wydarzenie zorganizowane przez MCPS i samorząd województwa razem z samorządem Warszawy zebrało w Muzeum Polin ponad 300 osób. Wśród dodatkowych gości pojawili się posłowie – Michał Szczerba i Piotr Kandyba oraz radna województwa – Anna Brzezińska.

– Drugi raz organizujemy konferencją wspólnie z miastem Warszawa, dzięki czemu możemy uchwycić zarówno perspektywę miasta, dzielnic stolicy, jak i regionu. Każda z gmin będzie mieć inne wyzwania społeczne, ale można się inspirować w szukaniu rozwiązań i tego w tym dniu nie zabrakło

– podsumowała Elżbieta Bogucka-Lityńska, zastępca dyrektora ds. społecznych w MCPS.

Nagrodzeni

Całość spotkania zwieńczyły wyróżnienia dla pracowników różnych jednostek pomocy społecznej. Nagrodzeni zostali uczestnicy konkursu, którzy w filmowej wersji opowiedzieli o wyjątkowości swojej pracy: Sylwia Piszczek – GOPS Kowala-Stępocina, Anna Przybysz – OPS Włochy, Mirosława Żaglewska – GOPS Bodzanów, Justyna Kowszun – Dom Dziecka w Mińsku Mazowieckim, Aleksandra Skonieczna – OPS Tłuszcz, Natalia Kucharczyk, OPS Warszawa Bielany, Nadiia Korolevska – Spółdzielnia Socjalna Słuszna Strawa, Lidia Runo –MOPS Ostrów Mazowiecka, Małgorzata Rutkowska – OPS Warszawa Targówek, Magdalena Świerczewska – Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne Zaręby Kościelne, Honorata Kobiałka – OPS Warszawa Białołęka, Katarzyna Dziża – CUS Mszczonów, Justyna Pyśk – MOPS Ostrów Mazowiecka, Katarzyna Margalska – OPS Warszawa Ochota, Aneta Pakoca –CPS Warszawa Środmieście, Milena Goncerz – OPS Warszawa Bemowo, Sylwia Bębenek – WCI Integracyjna Warszawa, Monika Anyż – OPS Warszawa Białołęka, Ilona Lutomska – CUS Mszczonów, Katarzyna Mazuruk-Russ – OPS Warszawa Bielany. Dodatkowo nagrodzeni zostali pracownicy MCPS: Dyplom Uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymał Krzysztof Pilecki z Wydziału Ekonomii Społecznej, a Dyplom Uznania Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej – Elwira Ociepka-Owczarek i Ryszard Szwarc również z Wydziału Ekonomii Społecznej.

Życzenia

W imieniu dyrekcji i pracowników MCPS chcemy z okazji Dnia Pracownika Socjalnego serdecznie podziękować wszystkim osobom zajmującym się zawodowo pomaganiem za ich niezwykłą pracę i oddanie, które codziennie wkładają w pomoc innym. Wasza praca jest kluczowa dla społeczeństwa, bo pomagacie ludziom odnaleźć drogę do lepszego życia.

Dziękujemy za Waszą empatię, cierpliwość i troskę, jaką okazujecie każdemu, kto potrzebuje wsparcia. Wasza zdolność do słuchania, zrozumienia i działania zawsze zasługuje na uznanie.

Niech Dzień Pracownika Socjalnego będzie okazją do refleksji nad Waszym wkładem w społeczeństwo oraz do zasłużonego odpoczynku. Życzymy Wam sił do dalszej pracy, niegasnącego entuzjazmu oraz spełnienia w codziennych wyzwaniach. Jesteście niewątpliwie bohaterami naszej społeczności!

Opublikowano wSzkolenia kadr pomocy społecznej, Wyroznione

Powiązane