Menu Zamknij

„Pogodne Lato” rusza z kolejną edycją

Zabawy i gry integracyjne, zuchowa i harcerska postawa, uczenie się bycia w grupie – to tylko niektóre z atrakcji zapewnionych w ramach „Pogodnego Lata”. Na tę inicjatywę Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego otrzymała od sejmiku województwa 7,5 mln zł. Dzięki dofinansowaniu turnusy wypoczynkowe ruszą w lipcu oraz sierpniu tego roku i odbędą się w dwóch kolejnych latach.

– „Pogodne Lato” jest obecnie realizowane w cyklu 3-letnim. Na każdy rok Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej i samorząd województwa przygotowały po 2,5 mln zł, a ze środków tych będzie mogło co roku skorzystać ok. 1500 dzieci. Organizowane obozy to dla nich wypoczynek, ale też nauka radzenia sobie z trudnymi życiowo sytuacjami, kształtowania własnej tożsamości w sytuacjach stanowiących ryzyko uzależnień wywołanych presją otoczenia, rodziny, szkoły czy rówieśników. To, czego nauczą się przez gry i warsztaty, będą mogli wykorzystać później w swoim życiu

– mówi dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski.

„Pogodne Lato” to inicjatywa, która z założenia łączy duch harcerstwa i program profilaktyczny dla dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych problemem uzależnień. W tym roku zaplanowana jest w bazach harcerskich w miejscowościach: Gorzewo (pow. gostyniński), Słupia (pow. sierpecki), Łąkie Wybudowanie (w woj. kujawsko-pomorskim) i trzech miejscowościach na terenie województwa pomorskiego: Lubiatowo, Sztutowo i Kąty Rybackie. Każdy z turnusów to wypoczynek trwający 12 dni .

Wspólnota daje siłę na dłużej

Już od ponad 20 lat „Pogodne Lato” organizowane jest przez Chorągiew Mazowiecką ZHP. Kolejne edycje to nie tylko usprawnianie metod pracy z dziećmi, ale też wychowywanie nowych pokoleń harcerskich.

– Harcerstwo to sposób na życie, to uczenie się relacji w społeczeństwie, pilnowania reguł, ale też wartości przyjaźni i tworzenia czegoś na dłużej. Podczas niespełna dwóch tygodni obozu próbujemy właśnie te idee przekazać dzieciom. Zajęcia i zabawy z wychowawcami prowadzone będą w oparciu o „Przewodnik dla komendanta i wychowawcy”, który stanowi uzupełnienie programów profilaktycznych. Jesteśmy przekonani, że idea wspólnoty, pewnych zasad społecznych zostanie z dziećmi na dłużej, na czas po wakacjach i pozwoli im wykorzystać w codzienności to, czego nauczą się podczas obozu

– mówi harcmistrz Michał Bagiński, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Zarówno podczas wakacyjnego wypoczynku, jak i w całorocznej pracy środowisk harcerskich dzieci i młodzież z różnych rodzin spędzają czas na zabawie, łączącej naukę właściwych postaw.

„Pogodne lato” nie tylko latem

– Nabór uczestników odbywa się przy udziale gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, szkół, świetlic środowiskowych, z czego co najmniej 50 proc. uczestników powinna zostać zrekrutowana spośród rodzin, w których występuje problem uzależnień

– wyjaśnia Aleksander Kornatowski.

Dotychczas w „Pogodnym Lecie” wzięło udział ok. 32 tys. dzieci. Co roku dofinansowane było ono z budżetu województwa mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych przeprowadzonego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. W najbliższych latach nadal będzie realizowane z takim wsparciem – tegoroczna umowa na 7,5 mln zł obejmuje lata 2024-2026.

Ta inicjatywa to nie tylko letnie obozy. Program profilaktyczno-terapeutyczny promujący zdrowy styl życia i poruszający problematykę uzależnień realizowany jest zarówno podczas zajęć letnich, jak i później w ciągu roku szkolnego.

– Staramy się co roku, aby w obozach brały udział dzieci z całego województwa. To pozwala na szerszą integrację, ale też nam – w całej mazowieckiej chorągwi – pozwala budować nowe pokolenie harcerzy, bazujących na tych samych wartościach, w których mieści się poszanowanie drugiego człowieka, ale też swojego zdrowia i stylu życia

– dodaje Michał Bagiński.

Kontakt dla mediów:

Hanna Maliszewska

rzeczniczka prasowa

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

tel. 798 810 794

e-mail: rzecznik@mcps.com.pl

24-04-05-IP_Pogodne-Lato-kolejna-edycja

24 04 05_mp3_Komendant Michał Bagiński

Opublikowano wAktualności, Informacje prasowe, Profilaktyka uzależnień, Wyroznione

Powiązane