Menu Zamknij

Budynek Wyższego Seminarium Duchownego dostępny dla osób niepełnosprawnych

Zarząd województwa przyznał ponad 320 tys. zł dofinansowania na dostosowanie obiektu Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie (Ożarowie Mazowieckim) do potrzeb osób niepełnosprawnych. To środki z PFRON przekazane na zadania realizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej – wsparcie prac budowlanych w obiektach służących rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. W podpisaniu umów wzięli udział marszałek Adam Struzik, radny województwa Adam Orliński, a ze strony seminarium rektor uczelni – ks. dr hab. Mirosław Mejzner.

W maju tego roku radni województwa mazowieckiego podzielili środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które przyznane zostały Mazowszu w kwocie 17 mln zł na zadania realizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Wśród nich są wsparcie działalności zakładów aktywności zawodowe, roboty budowlane dotyczące obiektów służących rehabilitacji w związku z potrzebami osób z niepełnosprawnością oraz dotacje na inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych prowadzone przez organizacje pozarządowe. Na zmiany w obiektach służących osobom z niepełnosprawnościami radni przeznaczyli ponad 7,5 mln zł.

Od wielu lat samorząd województwa mazowieckiego dba o to, aby osoby niepełnosprawne nie czuły się wykluczone, by likwidować bariery w dostępie do wydarzeń, instytucji służących różnym ludziom. Dlatego co roku środki przekazywane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przydzielamy m.in. na takie projekty jak ten prowadzony przez Wyższe Seminarium Duchowne – mówił marszałek Adam Struzik.

W ogłoszonym przez nas konkursie wpłynęło 19 wniosków o dofinansowanie robót budowlanych, z czego 18 pozytywnie przeszło weryfikację formalną, a 12 otrzymało dofinansowanie w ramach środków z PFRON-u – wyjaśniał Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora MCPS, pełnomocnik zarządu województwa ds. osób niepełnosprawnych. – Wśród nich jest projekt seminarium, dzięki któremu poprawią się warunki aktywizacji oraz usamodzielniania osób z niepełnosprawnościami korzystających z tej przestrzeni.

W budynku odbywają się wydarzenia kulturalne, społeczne, edukacyjne i religijne, które są częścią rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Tak prowadzone działania wymagają dostosowania obiektu, by każdy – bez względu na swoje ograniczenia – mógł uczestniczyć w lokalnym życiu społecznym. Sprzyja to również integracji innych osób ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

Prace budowlane obejmą m.in. budowę podjazdu i montaż windy (na poziomach od -1 do 4). Również łazienki w ogólnodostępnej części zostaną wyremontowane tak, by były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podobne zmiany czekają łazienki w pokojach znajdujących się w części mieszkalnej.

Pliki do pobrania:

[download id=”22825″]

 

[download id=”22828″]

 

[download id=”22834″]

 

[download id=”22837″]

 

[download id=”22843″]

 

[download id=”22840″]

 

[download id=”22846″]

 

[download id=”22849″]

 

[download id=”22852″]

 

[download id=”22855″]

 

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski

Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Hanna Maliszewska

Rzeczniczka Prasowa

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

tel. 798 810 794

e-mail: rzecznik@mcps.com.pl

 

Opublikowano wAktualności, Informacje prasowe, Wyroznione

Powiązane