Menu Zamknij

Tygodnik Płocki (2019) – „Czas na przedsiębiorczość społeczną”

Wciąż jeszcze w Polsce istnieją środowiska, które traktowane są z dużą rezerwą społeczną.  Dlatego pomaganie im wymaga przede wszystkim odwagi. Jest potrzebna, by stawić czoła niechęci, przesądom i uprzedzeniom. Niezbędna, by przełamywać bariery ludzkiego egoizmu, przezwyciężać bierność i upominać się o prawa słabszych.

Nie wiadomo kto pierwszy użył stwierdzenia, że „w ekonomii społecznej liczą się ludzie” , ale mieści się w nim istota społecznego pomagania, opartego na wartościach solidarności i samorządności. Ekonomia społeczna jest bowiem ważna nie tylko dlatego, że daje ludziom pracę, pomaga wytwarzać produkty i świadczyć potrzebne im usługi, ale również z tego powodu, że przywraca godność i pozwala ponownie poczuć się człowiekiem. To oczywiste, że nie stanowi panaceum na wszystkie problemy, ale jest SZANSĄ  NA NOWE, być może lepsze, życie.

Aby ekonomia społeczna mogła skutecznie spełniać swoją rolę, powinna się rozwijać. Muszą powstawać przedsiębiorstwa społeczne, które będą tworzyć nowe miejsca pracy, kształtować klimat i warunki dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Wiele takich podmiotów już istnieje wokół nas, wystarczy się rozejrzeć. Przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu, pomagają osobom z niepełnosprawnościami i długotrwale bezrobotnym. Prowadzą działalność gospodarczą, łącząc grupowe bądź indywidualne zaangażowanie z nauką podstaw biznesu i prospołeczną funkcją integrowania ludzi. A co najważniejsze – nie skupiają się w swej działalności wyłącznie na osiąganiu zysku, lecz również na korzyściach społecznych.

Przedsiębiorczość społeczną wspierają ośrodki wsparcia ekonomii społecznej, gdzie można bezpłatnie otrzymać wykwalifikowaną pomoc prawną i księgową oraz doradztwo w zakresie rozwoju i możliwych źródeł dofinansowania. I co najistotniejsze – bezzwrotne dotacje na stworzenie miejsc pracy, dla siebie i swoich pracowników. To m.in. z inspiracji owes-ów powstają przedsiębiorstwa społeczne.

Prowadzą one działalność w różnych miejscach na Mazowszu, także w Płocku i okolicach. Działają, łącząc grupowe bądź indywidualne zaangażowanie z nauką podstaw biznesu i prospołeczną funkcją integrowania ludzi. Najaktywniejsze i najbardziej widoczne w swoich środowiskach są wyróżniane przez Samorząd Województwa – Mazowiecką Marką Ekonomii Społecznej.

Jednym z  tegorocznych laureatów jest Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów „AS” z Mławy, które w Płocku otworzyło filię swojej organizacji i restaurację dla seniorów pod nazwą „Płockie Gary Babci Krysi”. Osoby należące do stowarzyszenia mogą korzystać na preferencyjnych warunkach z posiłków serwowanych w lokalu. Restauracja prowadzi także sprzedaż tzw. „obiadów zawieszonych”, z których mogą skorzystać osoby potrzebujące oraz bezdomne. Poprzez różnego rodzaju formy aktywności w przestrzeni kulturotwórczej, artystycznej, turystycznej, naukowej i międzypokoleniowej „AS” pomaga ludziom starszym, udowadniając że aktywnym można być na różnych polach i w każdym wieku.

Pomocą osobom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności  zajmują się z kolei Warsztaty Terapii Zajęciowej w Żurominie i Gostyninie. Pierwsze powstały z inicjatywy Caritas Diecezji Płockiej, drugie – z inspiracji Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Marcina. Oba są placówkami dziennego pobytu, w których odbywają się zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne z pełnoletnimi osobami niepełnosprawnymi. Stosowane techniki terapii zajęciowej, zmierzające do rozwijania u uczestników warsztatów umiejętności radzenia sobie w codziennym życiu oraz nabywania psychofizycznych sprawności i umiejętności zawodowych, mają na celu umożliwić im w przyszłości podjęcie pracy.

Więcej o ekonomii społecznej na stronie: www.es.mcps-efs.pl

—————————————————————————————————————–

Artykuł napisany w ramach projektu pn. „Koordynacja ekonomii społecznej na Mazowszu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2019-2022, Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.3 „Rozwój ekonomii społecznej”

Logotypy projektów unijnych
Opublikowano wO ekonomii społecznej w mediach

Powiązane