Menu Zamknij

Tygodnik Siedlecki (2019) – „Czas na przedsiębiorczość społeczną”

Wciąż jeszcze w Polsce istnieją środowiska, które traktowane są z dużą rezerwą społeczną.  Dlatego pomaganie im wymaga przede wszystkim odwagi. Jest potrzebna, by stawić czoła niechęci, przesądom i uprzedzeniom. Niezbędna, by przełamywać bariery ludzkiego egoizmu, przezwyciężać bierność i upominać się o prawa słabszych.

Nie wiadomo kto pierwszy użył stwierdzenia, że „w ekonomii społecznej liczą się ludzie” , ale mieści się w nim istota społecznego pomagania, opartego na wartościach solidarności i samorządności. Ekonomia społeczna jest bowiem ważna nie tylko dlatego, że daje ludziom pracę, pomaga wytwarzać produkty i świadczyć potrzebne im usługi, ale również z tego powodu, że przywraca godność i pozwala ponownie poczuć się człowiekiem. To oczywiste, że nie stanowi panaceum na wszystkie problemy, ale jest SZANSĄ  NA NOWE, być może lepsze, życie.

Aby ekonomia społeczna mogła skutecznie spełniać swoją rolę, powinna się rozwijać. Muszą powstawać przedsiębiorstwa społeczne, które będą tworzyć nowe miejsca pracy, kształtować klimat i warunki dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Wiele takich podmiotów wokół nas już istnieje, wystarczy się rozejrzeć. Przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu, pomagają osobom z niepełnosprawnościami i długotrwale bezrobotnym. Prowadzą działalność gospodarczą, łącząc grupowe bądź indywidualne zaangażowanie z nauką podstaw biznesu i prospołeczną funkcją integrowania ludzi. A co najważniejsze – nie skupiają się w swej działalności wyłącznie na osiąganiu zysku, lecz również na korzyściach społecznych.

Ekonomia społeczna wyciąga do człowieka rękę w sytuacjach szczególnych, dając możliwość powrotu na otwarty rynek pracy poprzez różnego rodzaju formy aktywizacji, jak również pozyskania środków na rozpoczęcie własnej działalności czy samokształcenie. Pomagają w tym ośrodki wsparcia ekonomii społecznej, gdzie można bezpłatnie otrzymać wykwalifikowaną pomoc prawną i księgową oraz doradztwo w zakresie rozwoju i możliwych źródeł dofinansowania. I co najistotniejsze – bezzwrotne dotacje na stworzenie miejsc pracy, dla siebie i swoich pracowników.

Prawdziwym zagłębiem przedsiębiorczości społecznej jest region siedlecki. To tutaj m.in. działają przedsiębiorstwa i instytucje, które wpisują się w misję ekonomii społecznej. Przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu, pomagają osobom z niepełnosprawnościami i długotrwale bezrobotnym. Prowadzą działalność gospodarczą, łącząc grupowe bądź indywidualne zaangażowanie z nauką podstaw biznesu i prospołeczną funkcją integrowania ludzi.

Modelowym przykładem takiej działalności jest funkcjonujące w Siedlcach Centrum Integracji Społecznej Caritas. Jednostka ta organizuje zajęcia dla osób pozostających bez pracy, prowadząc teoretyczną i praktyczną naukę zawodu, a w ramach reintegracji społecznej – warsztaty motywacyjne oraz grupy wsparcia. Aby rozszerzyć zakres swoich usług, w ubiegłym roku powołała do życia Siedlecką Spółdzielnię Socjalną Caritas, która zajmuje się opieką nad osobami starszymi, chorymi i z niepełnosprawnościami oraz wykonuje usługi remontowo-porządkowe.

Spółdzielnia Socjalna „Zioła Siedleckie” zatrudnia z kolei osoby niesłyszące oraz niedosłyszące. Firma produkuje wyroby cukiernicze, a w szczególności – ręcznie zdobione, korzenne pierniki wyrabiane na miodzie i maśle śmietankowym. Zajmuje się też skupem, uprawą, suszeniem i pakowaniem roślin zielarskich, przyprawowych i leczniczych.

Przykładem doskonale działającej jednostki zajmującej się rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych jest siedlecki Zakład Aktywności Zawodowej, który prowadzi na szeroką skalę usługi gastronomiczne dla osób prywatnych, firm, instytucji i placówek edukacyjnych. Świadczy także usługi cateringowe, obsługując szkolenia, seminaria, konferencje, przyjęcia okolicznościowe oraz prowadzi ogólnodostępną stołówkę z domową kuchnią. Priorytetem działalności zakładu jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z upośledzeniem umysłowym, chorobą psychiczną lub autyzmem.

A jeśli dodać do tego jeszcze działalność Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach, który rozumie na czym polega ekonomia społeczna, pomaga i wspiera istniejące podmioty w wypełnianiu ich misji, to właściwie pojmowana lokalna przedsiębiorczość nabiera uniwersalnego społecznego wymiaru.

Więcej o ekonomii społecznej na stronie: www.es.mcps-efs.pl

—————————————————————————————————————–

Artykuł napisany w ramach projektu pn. „Koordynacja ekonomii społecznej na Mazowszu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2019-2022, Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.3 „Rozwój ekonomii społecznej”

Logotypy projektów unijnych
Opublikowano wO ekonomii społecznej w mediach

Powiązane