Menu Zamknij

Czy znasz ten znak? Ruszyła nowa kampania przeciwko przemocy 

Osoby doświadczające przemocy nie zawsze potrafią o tym otwarcie mówić. Jest jednak sposób, by bez słów przekazać wołanie o pomoc – to międzynarodowy znak zamykanej dłoni. Przybliża go nowa kampania m. st. Warszawy, by każdy mógł odpowiednio szybko zareagować.

Myślą przewodnią kampanii „Sztuka reagowania na przemoc” prowadzonej przez m. st. Warszawa jest sygnalizowanie przemocy domowej, umiejętność odczytywania charakterystycznych sygnałów i reagowanie na prośbę o pomoc. To pozwoli zwiększyć wrażliwość na los drugiego człowieka, zwłaszcza, jeśli pomocy potrzebuje dziecko, osoba z niepełnosprawnością czy senior. 

Jej głównym założeniem jest zwiększenie świadomości i wiedzy mieszkańców Warszawy na sytuacje przemocy domowej, których ofiarą padają osoby niesamodzielne. Kampania pokazuje, jak w takiej sytuacji postępować i jak przypadki przemocy sygnalizować.

Jeden gest zamiast słów

Kampania promuje międzynarodowy znak zamykanej dłoni „Pomóż mi”. Jest to symbol, który powinien być rozpoznawalny przez ogół społeczeństwa oraz powszechnie znany osobom doznającym przemocy. Jest poufnym sygnałem, który wysyła się do osoby znajomej lub kogoś całkowicie obcego, informując o tym, że jest się osobą doznającą przemocy. Znak ,,Pomóż mi’’ to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie. Kampania wzywa do szybkiego reagowania i niezwłocznego dzwonienia pod nr 112 w przypadku zobaczenia takiego sygnału.

Przemoc w liczbach

Według danych z procedur Niebieskiej Karty, prowadzonych przez stołeczne zespoły interdyscyplinarne w 2022 r. w Warszawie, liczba osób doświadczających przemocy w rodzinie wynosiła 6 467 – w tym 2 939 to dzieci, a 2 916 to kobiety. Odnotowywany jest ciągły wzrost liczby osób doznających przemocy, który w 2022 r. zwiększył się o 4,37 proc. w stosunku do 2021 r. Natomiast liczba osób stosujących przemoc przekroczyła w 2022 r. 4 tysiące osób. Znacząco wzrosła liczba zgłoszeń telefonicznych i mejlowych od osób potrzebujących pomocy. Narażone na przemoc mogą być szczególnie osoby z niepełnosprawnością oraz seniorki i seniorzy, którzy często pozostają w izolacji i są zależni od innych członków rodziny.

Zachęcamy do zapoznania się ze spotami powstałymi na potrzeby kampanii:

Opublikowano wAktualności - przeciwdziałanie przemocy

Powiązane