Menu Zamknij

Konferencja „Przemoc wobec osób starszych”

Przemoc wobec osób starszych nie należy do rzadkości. Niestety niewiele osób mówi o tym głośno – ofiarami są osoby słabe, niemające kontaktu z innymi. Sytuacja krzywdzonej osoby starszej jest bardzo trudna ze względu na uwikłania, w których może tkwić (np. zależność materialna czy emocjonalna). Właśnie ten temat był poruszany na konferencji „Przemoc wobec osób starszych” zorganizowanej w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Według statystyk najczęściej stosowana wobec seniorów jest przemoc psychiczna. Bardzo często jest trudna do zauważenia w przeciwieństwie do agresji fizycznej, którą łatwo rozpoznać np. poprzez widoczne siniaki czy urazy. Przemoc psychiczna pozostawia ślady w psychice i często utrudnia później powrót do normalności. Na drugim miejscu znajduje się przemoc fizyczna, następnie ekonomiczna.

Czym jest przemoc wobec osób starszych? Jak na nią reagować?  O tym wszystkim można było porozmawiać 15 marca 2024 r. w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25, gdzie odbyła się Konferencja pt. “Przemoc wobec osób starszych”. 

Wydarzenie organizowane zostało przez Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Podczas konferencji poruszono kwestie dot. definicji różnych form przemocy, sposobów przeciwdziałania przemocy, a także gdzie należy zgłosić działania przemocowe wobec osób starszych i kto może w takiej sytuacji pomóc.

Konferencja była transmitowana w internecie, a uczestnictwo w niej było możliwe również w formie spotkań lokalnych.

W wydarzeniu wzięli udział również pracownicy Wydziału Programów Społecznych. 

W załączeniu program konferencji, a poniżej link do transmisji wydarzenia na platformie YouTube. 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami:

Program konferencji

Transmisja online

Opublikowano wAktualności - przeciwdziałanie przemocy

Powiązane