Menu Zamknij

Kultura z łatwiejszym dostępem – kontynuacja Programu N

Bilet do muzeum lub teatru kosztujący tylko 1 zł – na to w kolejnym roku mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami z naszego województwa. Z takiej preferencyjnej ceny skorzystają też osoby im towarzyszące. Zarząd województwa zdecydował, że Program N będzie kontynuowany w 2024 roku. W budżecie Mazowsza zabezpieczono na ten cel kwotę 3 mln zł.

„Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu” – program samorządu województwa znany jako Program N, został uruchomiony w połowie zeszłego roku. Ma on ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty 28 mazowieckich instytucji kultury, zwiększając ich udział w życiu społecznym.

– Dotychczas prowadziliśmy program „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, dzięki któremu udało nam się zachęcić młodych ludzi do wizyty w teatrze lub muzeum. Podobny program skierowaliśmy do osób z niepełnosprawnościami i tylko w pierwszych miesiącach jego działania z tej oferty skorzystało ponad tysiąc osób

– mówi marszałek Adam Struzik.

Program został przygotowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Departamentem Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Zgodnie z najnowszą decyzją zarządu województwa z tej oferty można skorzystać do końca 2024 roku. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 3 mln zł z budżetu Mazowsza.

Szeroka oferta

– Nasze instytucje kultury są otwarte na wszystkich. Ten program przełamuje barierę finansową, motywuje do wyjścia z domu, do czerpania z kultury, ale też pozwala instytucjom, które bardzo starają się dbać o dostępność swojej oferty, na uczenie się, jak ją zwiększać z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami

– podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą wybierać spośród 28 instytucji kultury prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Wśród nich są zarówno instytucje teatralne i widowiskowe (np. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach), skanseny (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), a także muzea (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Mazowieckie w Płocku czy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie). Kulturę można odbierać różnymi zmysłami. Jej dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami to nie sam wjazd do budynku.

– Zabytkowe zamki, z wąskimi klatkami będą mniej dostępne dla osób poruszających się na wózkach, ale mogą mieć ofertę dostosowaną np. do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Instytucje aranżują swoje przestrzenie na miarę możliwości, ale też pomysłu na prezentowanie oferty

– zaznacza Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Oferta zawsze do sprawdzenia

– Każda osoba z niepełnosprawnością posiadająca legitymację osoby niepełnosprawnej oraz opiekun mogą skorzystać z usług 28 instytucji kultury, które są prowadzone przez samorząd województwa mazowieckiego. Do tej pory z programu skorzystało już ponad 1200 osób w tym ponad 800 osób z niepełnosprawnościami oraz 400 opiekunów. Z naszej analizy wynika, że program cieszył się wielkim powodzeniem i mamy nadzieję, że jego kolejna edycja okaże się równie udana. Stąd decyzja zarządu województwa o kontynuacji, przeznaczając 3 mln zł na realizację tego programu

– wyjaśnia Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Aby osoba z niepełnosprawnościami mogła skorzystać z programu, powinna okazać ważną legitymację osoby niepełnosprawnej (również gdy zakup biletu odbywał się wcześniej przez internet). Weryfikuje ją pracownik instytucji kultury, z oferty której chce się skorzystać.

Oferta w ramach programu może dotyczyć wyłącznie przedsięwzięć własnych tej instytucji (poza projektami okazjonalnymi). Bilet można kupić w kasie lub za pośrednictwem strony internetowej wybranej instytucji kultury. Jednak przed zakupem biletu przez internet trzeba skontaktować się z wybraną instytucją telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, żeby potwierdzić ofertę.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach każdej z instytucji. Regulamin programu, wzór oświadczenia i lista instytucji znajdują się również na stronie:

Kontakt dla mediów:
Hanna Maliszewska
rzeczniczka prasowa
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
tel. 798 810 794
e-mail: rzecznik@mcps.com.pl

Materiały do pobrania:

Opublikowano wAktualności, Informacje prasowe, Wyroznione

Powiązane