Sześć kobiet z Mazowsza otrzymało tytuł “Mazowieckiej Lady D”. To wyróżnienie w konkursie skierowanym głównie do kobiet z niepełnosprawnościami, ale też tych, które na co dzień angażują się w sprawy osób niepełnosprawnych. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 5 grudnia w Warszawie.
W tym roku Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej uruchomiło po raz pierwszy mazowiecką edycję konkursu znanego wcześniej na południu Polski – Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. Był to konkurs zainicjowany w 2002 r. w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego. Przyznawany tytuł honorowy „Lady D.” (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) otrzymują aktywne w różnych sferach życia kobiety z niepełnosprawnościami.
Nazwa oraz patron pozostały za zgodą organizatorów konkursu i rodziny Krystyny Bochenek przeniesiony na grunt Mazowsza. Zachowane zostały również kategorie, w których można zdobyć nagrody: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start (kategoria przeznaczona dla młodszych pań). Mazowiecką edycję wyróżnia poza zasięgiem dodatkowa kategoria: przyjaciółka osób z niepełnosprawnością. – Chcemy też doceniać kobiety, które swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością – wyjaśniała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
– Jest wiele konkursów stworzonych z myślą o kobietach – by doceniać ich aktywność. Ten ma uhonorować kobiety z niepełnosprawnością, których działalność, a przede wszystkim postawa zasługuje na docenienie i może stać się inspiracją dla innych, dla wszystkich czujących niemoc – mówiła Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Liczymy też na to, że konkurs zwiększy świadomość społeczną na temat wkładu kobiet z niepełnosprawnościami w rozwój gospodarczy i społeczny Mazowsza.
Podczas uroczystości w Galerii „Apteka Sztuki” uhonorowanych zostało sześć kobiet. W kategorii Sport nagrodę otrzymała Iwona Żyła, która jest Głuchą od urodzenia, a od 10. roku życia uprawia tenis stołowy, startując w zawodach z osobami pełnosprawnymi. Obecnie reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej, zdobywając od 20 lat medale w Mistrzostwach Polski i Europy. Obecnie przygotowuje się jako reprezentantka kraju do Mistrzostw Świata, które odbędą się w Austrii w 2020 r.
Nagrodę w kategorii Kultura i sztuka otrzymała Justyna Neyman – twórczyni DuftArtu, pionierskiego kierunku polegającego na malarskim przestawieniu zapachu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka wielu konkursów, mająca na koncie wystawy nie tylko w kraju, ale też za granicą. Justyna Neyman dostosowuje ekspozycję DuftArtów, czyli pachnących obrazów, do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, a także niewidomych i ociemniałych. Tworzy opisy obrazów w postaci historii opowiedzianych za pomocą wszystkich bodźców poza wzrokowymi. Jako osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym ze względu na leczenie onkologiczne wyczulona jest na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Kolejną laureatką – tym razem w kategorii Życie społeczne – została Grażyna Radomska. Przez 18 lat była Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Powiatowy w Wołominie. Dzięki jej aktywności oddział ten odgrywał niekwestionowaną, wiodącą rolę na Mazowszu. W 2017 r. wyodrębniła ze struktur PSD nową organizację pozarządową – Stowarzyszenie Diabetyków Wołomin, które prowadzi szeroką działalność edukacyjną, integracyjną i reedukacyjną ludzi chorych na cukrzycę ich rodzin i zainteresowanych tematem zdrowego stylu życia. Organizuje comiesięczne wykłady edukacyjne ze specjalistami różnych dziedzin, omawiając powikłania w cukrzycy, a co roku – Obchody Światowego Dnia Cukrzycy, gdzie na wykłady zapraszane są sławy polskiej diabetologii. Stowarzyszenie jest jedyną organizacją, która zajmuje się bezpłatnymi przesiewami cukru i ciśnienia tętniczego w tak dużym zasięgu. Laureatka tak opracowała program badań neuropatii cukrzycowej, że docierają one do wiejskich ośrodków zdrowia w całym powiecie. Została wyróżniona Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, Medalem Zasłużony dla Wołomina, Przyjaciela Wołomina, Złotym Medalem Pro Masovia.
W kategorii Życie zawodowe nagrodę otrzymała Iga Jendrych, rekruterka, mentorka, certyfikowana assesorka, a także z wykształcenia psycholog i seksuolog Od trzech lat pracuje w działach HR i z powodzeniem prowadzi fanpage „Kobieta na barykadach”, ukazujący życie aktywnej zawodowo osoby z niepełnosprawnością ruchową. Mimo dziecięcego porażenia mózgowego jest – jak sama mówi – „specjalistką od rzeczy niemożliwych, która nigdy nie rezygnuje i nigdy się nie poddaje”. Jest twórczynią projektu „Posada na miarę” promującego zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Swoją energią potrafi zarazić szerokie grono odbiorców m.in. podczas wystąpień publicznych i szkoleń, które prowadzi. Udziela się wolontariacko w Ośrodku Wsparcia Osób Niepełnosprawnych „Partnerzy” Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.
Kategoria Dobry start wyróżnia kobiety młode, na początku kariery. Jej laureatką została Małgorzata Grzegrzółka – 21-letnia sportsmenka, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Jest studentką filologii angielskiej w Siedlcach, a na co dzień trenuje pod okiem trenera Wojciecha Mianowskiego w UKS Delfin Garwolin. Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski. W 2016 r. została Mistrzynią Polski w grupie S8 oraz najlepszą zawodniczką w klasyfikacji generalnej kobiet w kategorii wiekowej do lat 18 i złotą medalistką na dystansie 50 m stylem motylkowym. Pobiła 4 rekordy życiowe na dystansach: 50 m motylkowym, 50 m grzbietowym, 50 m stylem dowolnym oraz 200 m zmiennym. Jest jedną z czterech zawodniczek na świecie, które pływają na zawodach 800 m stylem dowolnym. W 2018 r. zdobyła brązowy medal na 100 m stylem motylkowym podczas Światowych Zawodów Parapływackich Osób Niepełnosprawnych w Hiszpanii. Jej aktywność sportowa jest nie tylko promocją Garwolina i całego Mazowsza, ale też świetnym przyczynkiem do zmiany sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnościami.
Mazowiecka edycja konkursu wyróżnia się dodatkową kategorią Przyjaciółka niepełnosprawnych, w której nagrodzona została Justyna Sobczyk – twórczyni Teatru 21, który zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Członkami zespołu zostali uczniowie oraz absolwenci szkoły, kilkanaście osób z zespołem Downa i dwie z autyzmem. Grupa realizuje spektakle aktorskie powstające w oparciu o własne, wypracowane w czasie prób scenariusze. Wśród spektakli stworzonych w ostatnich latach przez Justynę Sobczyk są m.in. „Ja jestem ja”, „Śmiertelnie trudna gra”, „I my wszyscy”, „Odcinek O”, „Statek miłości”. Teatr występował w kraju i za granicą, otrzymując wiele nagród i wyróżnień. Obecnie laureatka pracuje nad powołaniem w Warszawie nowej społecznej instytucji kultury pod nazwą Centrum Sztuki Włączającej Downtown, w ramach którego odbywają się warsztaty współprowadzone przez aktorów z zespołem Downa w celu „oswojenia” obecności osób niepełnosprawnych w kulturze i sztuce. Jej działalność to wybitny przykład łączenia sztuki i życia, twórczej oryginalności z zaangażowaniem w sprawy społeczne.
Materiały do pobrania:
mp3 Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa mazowieckiego o idei konkursu
mp3 Elżbieta Bogucka – zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej o konkursie
mp3 Iga Jendrych – laureatka w kategorii Życie Zawodowe
mp3 Justyna Neyman – laureatka w kategorii Kultura i Sztuka
mp3 Elżbieta Grzegrzółka – nominowana w kategorii Przyjaciółka niepełnosprawnych
[gm album=4]