Menu Zamknij

(NIE)zwykłe historie (NIE)zwykłych ludzi – Mazowsze dla rodzinnej pieczy zastępczej

W województwie mazowieckim ponad 7 tys. dzieci przebywa w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. Pomimo pozytywnych zmian, jakie się dokonały na przestrzeni 10 lat dzięki reformie tego systemu, nadal najbardziej wskazanym kierunkiem jest deinstytucjonalizacja. Chodzi o odchodzenie od opieki o charakterze instytucjonalnym do opieki świadczonej w środowisku rodzinnym. Niestety, z danych statystycznych wynika, że coraz mniej kandydatów zgłasza się do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

– Dobro rodziny, dobro dziecka są najważniejsze. Ale nie zawsze jest tak, że dzieci mają szansę żyć w dobrych szczęśliwych rodzinach. W trudnych sytuacjach ustawa o wsparciu rodziny i pieczy zastępczej przewiduje rolę pieczy zastępczej, w tym rodziny zastępczej. Każdy samorząd – gminy, powiatu, województwa jest na swoim poziomie odpowiedzialny za to, w jaki sposób wspierać te rodziny. Samorząd województwa mazowieckiego co roku przeznacza ok. 10 milionów złotych na wsparcie pieczy zastępczej. To z jednej strony działalność placówek takich jak interwencyjny ośrodek preadopcyjny i regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna, z drugiej – wsparcie dla organizacji pozarządowych, które pomagają koordynatorom pieczy zastępczej albo bezpośrednio rodzinom zastępczym. I to właśnie te rodziny są bohaterami, których chcieliśmy pokazać, bo ich codzienność może inspirować

– mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Harmonia pozwala się rozwijać

Wychowanie w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia, pozwala dziecku na pełny i harmonijny rozwój. Nie zawsze jednak rodziny potrafią lub są w stanie zapewnić potrzebną dzieciom opiekę, wychowanie i wsparcie. W takiej sytuacji, to system polityki społecznej powinien zapewniać dzieciom prawo do życia i rozwoju w bezpiecznym i przewidywalnym dla niego środowisku, którym jest rodzina zastępcza.

– Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już od 10 lat w imieniu samorządu województwa mazowieckiego realizuje zadania związane ze wsparciem rodziny i systemu pieczy zastępczej. Jest to zarówno zlecanie pracy ośrodkom adopcyjnym, jak i współpraca z około 40 organizacjami na Mazowszu. W tych działaniach najważniejsze są dzieci, które musimy chronić. Jesteśmy pełni uznania dla tytanicznej pracy koordynatorów pieczy zastępczej, asystentów rodzin, ale też pedagogów, psychologów i terapeutów pracujących z rodzinami zastępczymi i z dziećmi w pieczy. Słowa uznania należą się też samym rodzinom, które podejmują się tej pięknej, choć niełatwej roli

– zaznacza Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora MCPS.

Prawdziwe historie

Aby pokazać (nie)zwykłe historie (nie)zwykłych ludzi, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej dzięki przychylności i otwartości Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Makowie Mazowieckim – stworzyło film, który ukazuje codzienność rodzin zastępczych zawodowych i rodzinnych domów dziecka. Film jest częścią kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze na terenie województwa mazowieckiego.

To dzięki jego Bohaterom mamy możliwość wysłuchania prawdziwych historii o ich „drodze do rodzicielstwa zastępczego”, kryzysach, radościach i nadziei. To opowieści o budowaniu relacji, więzi i poszanowania drugiego człowieka.

Główne emocje, jakie towarzyszą nam od kilku lat, gdy jesteśmy rodziną zastępczą – to przede wszystkim miłość – mówi pan Zygmunt.

Mamy poczucie, że warto zostać rodziną zastępczą. Pomóc nawet jednemu dziecku, to już jest coś – dodaje pani Beata, a jej mąż puentuje – To wielkie słowa „rodzina zastępcza”. Jesteśmy po prostu rodziną.

Rodziny zastępcze mają ograniczony czas, w związku z tym muszą przygotować dziecko do godnego, tak naprawdę samodzielnego życia. Nauczyć ich budowania związków na stałe: z rówieśnikami, z partnerami. To jest taki przyspieszony kurs przygotowania do życia – wyjaśnia Jolanta Dyl-Maćkowska, kierownik sekcji pomocy środowiskowej i instytucjonalnej w PCPR w Wyszkowie.

Zostań rodziną zastępczą

Jeżeli czujesz, że masz w sobie pragnienie do zbudowania dobrej historii młodego człowieka – zachęcamy do zgłoszenia się do powiatowego centrum pomocy rodzinie (PCPR), gdzie można uzyskać informację o tym, jak zostać rodziną zastępczą.

Zachęcamy! ZOSTAŃ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ!

DZIĘKUJEMY NASZYM BOHATEROM – RODZINOM I DZIECIOM – JESTEŚCIE NIEZWYKLI!

Opublikowano wAktualności, Aktualności - piecza zastępcza, Wyroznione

Powiązane