Menu Zamknij

Nowa kampania społeczna „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” 

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada rusza międzynarodowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”, w której uczestniczy wiele osób i podmiotów zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od ponad 30 lat chroni dzieci przed wykorzystaniem seksualnym i przemocą, bierze w niej udział realizując w tym czasie kampanię społeczno-informacyjną „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”. Ideą kampanii jest zwiększenie społecznej gotowości do reagowania w sytuacjach, gdy ktoś podejrzewa albo widzi, że dziecko doświadcza przemocy. Na stronie kampanii REAGUJ.fdds.pl Fundacja zgromadziła najistotniejsze informacje na temat ścieżek i sposobów postępowania, wskazała niezbędne dokumenty i wzory pism, miejsca i formy pomocy, a także udostępniła materiały graficzne do pobrania. 

W Polsce przemoc wobec dzieci pozostaje nagminnie niezauważana, towarzyszą jej obojętność i milczenie. Niestety wciąż panuje powszechne przekonanie, że w sprawy rodzinne nie powinniśmy się wtrącać. Słysząc płacz dziecka, mając podejrzenie, że doświadcza ono przemocy, często pozostajemy bierni. Bierna postawa wynika najczęściej z braku wiedzy, jak odpowiednio zareagować w danej sytuacji, ale również z obaw przed poniesieniem konsekwencji. Z pomocą i odpowiedzią na te kwestie przychodzi trwająca właśnie kampania.

Społeczny serial o reagowaniu na przemoc

Głównym elementem kampanii jest miniserial „Nieobojętni” w reżyserii Krzysztofa Komandera. To niezwykle ujmująca opowieść o tym, jak ważne jest, by nie pozostawiać dzieci samych w obliczu przemocy. Serial składa się z trzech odcinków, a każdy z nich stawia pytania o to, jak postępują ludzie, gdy są świadkami przemocy wobec dziecka. Czy potrafią zareagować? Jak to robią? Co to zmienia? Co ich powstrzymuje przed zareagowaniem? Akcja ma na celu nie tylko poruszyć widzów emocjonalnie, ale przede wszystkim zachęcać do podejmowania działań w sytuacjach, w których dzieci są krzywdzone. 

Oficjalna premiera serialu „Nieobojętni” odbyła się 14 listopada w Kinie Muranów w Warszawie. Serial można obejrzeć na stronie REAGUJ.fdds.pl lub na kanale YouTube Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Będzie go też można zobaczyć w postaci kursu e-learning na temat reagowania na przemoc wobec dzieci, w którym kolejne fragmenty filmu przeplatane będą pytaniami, informacjami i komentarzami ekspertów.  Jedną z głównych ról odgrywa Jakub Gierszał, znany i ceniony aktor, który jest też ambasadorem kampanii. 

Nieobojętni

Partnerami kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”, realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, są: międzynarodowa organizacja „Terre des hommes” oraz holenderska Giro555, w skład której wchodzi 11 organizacji pomocowych. Kampania realizowana będzie od 14 do 30 listopada 2023 r. i obejmować będzie: telewizję, prasę, online, w tym kampanię digitalową, komunikację w mediach społecznościowych oraz kampanię outdoor w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Łodzi. Kampanijne przekazy będzie można zobaczyć na największych ekranach super screen firmy Screen Network oraz nośnikach: Cityboard, Blue Eyes Media, JCDecaux i Jet Line.

Zachęcamy do zapoznania się.

Opublikowano wAktualności - przeciwdziałanie przemocy

Powiązane