Menu Zamknij

Odkrywamy talenty – rusza trzecia edycja konkurs plastycznego dla artystów z niepełnosprawnościami

Witraże, prace plastyczne, rzeźby i hafty – tak różne formy można nadsyłać na konkurs plastyczny „Odkrywamy talenty”. Tegorocznym tematem przewodnim konkursu jest hasło „Sport na Mazowszu”. Inicjatywa Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej skierowana jest do artystów amatorów z niepełnosprawnościami. Prace można składać do 31 października 2023 roku.

– Sztuka to terapia, sposób wyrażenia siebie. Sztuka pozwala nie tylko oderwać się od trosk dnia codziennego, ale i zaprezentować szerszemu gronu swoje umiejętności. Stąd pomysł na konkurs plastyczny, który skierowany jest do amatorów. W tym roku prace będą tematycznie związane ze sportem. Liczymy na to, że jego wielowymiarowość zainspiruje artystów do stworzenia ciekawych, pięknych prac

– mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Konkurs już na stałe przybrał nazwę „Odkrywamy talenty”, ale tegorocznym hasłem przewodnim jest „Sport na Mazowszu”. Jak co roku, prace można zgłaszać w czterech kategoriach. W każdej z nich zostaną wyłonione trzy pierwsze miejsca. Oceny dokona powołana w tym celu komisja, w skład której wejdą m.in. osoby związane ze sztuką. Wręczenie nagród odbędzie się 22 listopada podczas gali kończącej konkurs.

– Od wielu lat jestem związany ze sportem. Przez sześć lat trenowałem szermierkę. To sport dawał mi mnóstwo siły, motywacji i uczył zdrowej rywalizacji. Bardzo się cieszę, że w tym roku stał się tematem przewodnim konkursu, a dzielenie się pasją daje radość obdarowującym i obdarowywanym, bo to wzajemna inspiracja i motywacja. Tego dzielenia się będzie więcej – nadesłane prace zostaną przekazane na licytacje charytatywne do mazowieckich sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

– podsumowuje Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Różne formy dozwolone

Prace oceniane będą w podziale na cztery kategorie. Pierwszą z nich jest „Malarstwo i Witraż” – prace zgłaszane w tej kategorii mogą być wykonane np. pastelami, gwaszem, olejem na dowolnym podłożu (np. płótno, papier, tkanina, szkło, płyta). Druga z kategorii to „Rysunek i Grafika” –  rysunek może być wykonany np. ołówkiem, węglem, piórkiem lub mazakiem, natomiast dla grafiki przewidziane zostały techniki powtarzalne np. drzeworyt i linoryt. „Rzeźba Kameralna i Płaskorzeźba” dopuszcza tworzenie w drewnie, ceramice, kamieniu i technikach mieszanych, natomiast w ostatniej kategorii „Tkanina i Aplikacja” mogą być hafty wykonane różnorodną techniką, gobeliny, makaty.

Jak zgłosić się do konkursu?

Wszelkie szczegóły dotyczące wymiarów prac, a także sposobu ich oznaczenia opisane są w regulaminie konkursu dostępnym na stronie: https://mcps.com.pl/konkurs-plastyczny-odkrywamy-talenty-sport-na-mazowszu/konkurs-plastyczny/. Również tam znajduje się formularz, który musi być dołączony do zgłaszanej pracy konkursowej.

Prace trzeba dostarczyć do 31 października 2023 roku do siedziby Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, przy ul. Grzybowskiej 80/82 w Warszawie.

Ubiegłoroczni laureaci

W minionym roku na konkurs, którego hasłem była „Moja wolność” nadesłano aż 69 prac, spośród których wybrano 12 zwycięskich prac.

– Prac było bardzo dużo i wszystkie na wysokim poziomie. Różnorodność tematów oraz bardzo ciekawe techniki sprawiły, że wybór nie był łatwy. Widoczne było podejście do tematu wolności. W ocenie prac nie braliśmy pod uwagę tego, że autorami prac były osoby z niepełnosprawnościami. Istotne było wykonanie, jak i zaprezentowanie tematu

– mówiła Natalia Haus-Gołaszewska, redaktor portalu Niepełnosprawni.pl oraz członki komisji ubiegłorocznego konkursu.

Pliki do pobrania:

Opublikowano wAktualności, Informacje prasowe, Wyroznione

Powiązane