Menu Zamknij

Ostrołęcka spółdzielnia socjalna SPA zatrudni aż do 70 osób

2,5 mln złotych z budżetu województwa zostanie przekazanych Spółdzielni socjalnej socjalną „Samodzielność, Praca, Aktywność” na rozwój ostrołęckiego Centrum Integracji Społecznej. To zwiększy znacznie możliwości tego miejsca i pozwoli zatrudnić nawet 70 osób potrzebujących takiego wsparcia.
W podpisywaniu umów wzięły udział członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz Zastępca Dyrektora MCPS ds. Społecznych Elżbieta Bogucka-Lityńska.

– Przekazane przez nas 2,5 mln zł z budżetu województwa to środki, które centrum integracji społecznej będzie mogło przeznaczyć na zwiększenie swojego wyposażenia w różnych działach, które prowadzi. Jego usługi będą jeszcze bardziej profesjonalne, a co najważniejsze – pozwolą zatrudniać i przyuczać więcej osób, które mają trudności w odnalezieniu się zarówno w społeczeństwie, jak i na rynku pracy

– zaznaczyła członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

CIS w Ostrołęce istnieje od czterech lat. Pierwszą dotację z budżetu województwa na początkowe wyposażenie i rozpoczęcie działalności spółdzielnia otrzymała w 2019 r., ale to we wrześniu 2020 r. przyjęła pierwszego uczestnika CIS. Wówczas rozpoczęła się działalność tego centrum.

Od początku funkcjonowało w nim pięć sekcji, które pozwalały osobom wykluczonym na przyuczanie się do zawodów i odnajdywanie się na nowo w życiu społecznym.

Świadczono więc usługi remontowo-budowlano-brukarskie; gospodarczo-ogrodniczo-porządkowe i opiekuńcze; florystyczno-rękodzielnicze oraz technik biurowych; krawiecko-szwalnicze, a także poligraficzno-reklamowe.

Wszystkie te obszary działają do dziś, a najnowsza dotacja pozwoli rozbudować CIS, doposażyć niektóre działy, by usługi w nich wykonywane były kompleksowe i na wyższym poziomie.

Nowa dotacja, nowe możliwości

Dzięki podpisanemu właśnie porozumieniu między samorządem województwa a Spółdzielnią socjalną „Samodzielność, Praca, Aktywność” ostrołęckie Centrum Integracji Społecznej (CIS) zwiększy swoje możliwości.

Dział remontowo-budowlany i brukarski wzbogaci się o dwa nowe samochody z przestrzenią ładunkową. To pozwoli wykonywać kilka usług jednocześnie w tym samym czasie, więc zwiększy wydajność tych usług. Poza tym dotychczas CIS do wielu usług musiał wypożyczać sprzęt, co zmniejszało ich dochód. Dlatego nowością będą nie tylko pojazdy, ale też zamiatarka, rębak i myjka ciśnieniowa oraz urządzenia typu spawarki i ładowarki wielofunkcyjne z narzędziami wymiennymi. To pozwoli nie tylko na profesjonalne wykonywanie nowych tablic reklamowych oraz konstrukcji stalowych i aluminiowych na zamówienie, ale posłuży również do przeprowadzania szkoleń w kierunku spawacza. Ładowarki będą wykorzystywane do wykonywania usług porządkowych typu odśnieżanie, zamiatanie chodników i dróg, koszenia trawy i podkaszania trawy, przycinania krzewów i żywopłotów, zbierania liści, ładowania palet, ładowania materiałów sypkich, kopania, niwelowania terenu, glebo zgryzania ziemi, siania, rozkładania kostki brukowej i krawężników.

Do działu gospodarczego zakupione zostaną dwa samochody oraz szorowarka. Dzięki temu możliwe będzie rozwożenie uczestników CIS do miejsc wykonywania usług, co zwiększy zasięg wykonywanych usług jednocześnie w tym samym czasie.

Dział poligraficzno-reklamowy będzie wyposażony w nowe miejsca reklamowe: konstrukcje reklamowe, przyczepy reklamowe oraz nowe maszyny do reklamy: plotery, oczkarkę, zgrzewarkę, inny drobny sprzęt oraz auta; podnośnik koszowy, brygadówkę blaszaną, dwa samochody hybrydowe.

Dofinansowanie pozwoli zrealizować zakupy, dzięki którym zwiększą się możliwości działania CIS, tym samym możliwe będzie stworzenie miejsc pracy dla większej liczby osób. Obecnie CIS posiada 30 miejsc, będzie ich niebawem 70.

Idea CIS-ów

Centra Integracji Społecznej (CIS) z założenia są miejscami, w których osoby będące w trudnej sytuacji mogą liczyć na reintegrację społeczną i zawodową. Obecnie jest ich na Mazowszu siedemnaście.

Każdy z CIS-ów stawia na inną formę usług oferowanych na otwartym rynku. Na nabywanie umiejętności zawodowych w danym obszarze przyuczenie do wykonywania tych zadań mogą liczyć m.in. osoby w kryzysie bezdomności, uzależnione od alkoholu, uzależnione od narkotyków, z zaburzeniami psychicznymi, długotrwale bezrobotne, osoby z niepełnosprawnościami, zwalniane z zakładów karnych lub uchodźcy.

Kontakt dla mediów:

Hanna Maliszewska

rzeczniczka prasowa

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

tel. 798 810 794

e-mail: rzecznik@mcps.com.pl

Opublikowano wAktualności, Ekonomia Społeczna, Informacje prasowe, Wyroznione

Powiązane