Menu Zamknij

Podążanie za sztuką sprawia, że człowiek staje się lepszy – Społecznie Pozytywni Nr 5/2022

Konkursy fotograficzne bywają różne… Są konkursy przyrodnicze, krajobrazowe, architektoniczne, reportażowe i społeczne oraz wiele innych, których wymienić nie sposób, bo ich tematykę ogranicza wyłącznie ludzka wyobraźnia. Można podzielić je na te prestiżowe, kierowane do osób zajmujących się profesjonalnie fotografią, w których należy wykazać się umiejętnościami i doświadczeniem, jak również te – adresowane do amatorów, w których bardziej liczy się kreatywność i poczucie wyobraźni.

Przy ocenianiu zdjęć, są brane pod uwagę, różne punkty widzenia i kryteria. Najważniejsze są jednak wyrażone przez nie emocje. Przycisnąć spust migawki jest niesłychanie łatwo, ale zrobić to w odpowiedniej chwili i uchwycić COŚ, co przyciąga i sprawia, że Ktoś chce się zatrzymać przy utrwalonym przez nas obrazie, to już prawdziwa sztuka. Konkurs fotograficzny o   ekonomii społecznej, organizowany – co roku – przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej nie ma profesjonalnych ambicji, nie oznacza to jednak, że nie jest traktowany poważnie i z należną mu uwagą. Po prostu chodzi w nim zupełnie o coś… innego.

Pierwszy raz został ogłoszony w 2017 roku. Początkowo miał być tylko jednorazowym wydarzeniem mającym na celu popularyzację ekonomii społecznej, w ramach unijnego projektu „Koordynacja ekonomii społecznej na Mazowszu” realizowanego przez Wydział Ekonomii Społecznej MCPS. Z czasem jednak, stał się zdecydowanie… czymś więcej!  

Zainteresowanie konkursem, rośnie dynamicznie z każdym rokiem. W październiku br., został zorganizowany już po raz szósty. Tradycyjnie miał charakter otwarty i mógł wziąć w nim udział każdy, kto zawodowo nie zajmuje się fotografią. To ukłon w stronę osób wykluczonych, zatrudnionych w przedsiębiorstwach oraz podmiotach ekonomii społecznej, bo to oni głównie biorą w nim udział. Co roku przeprowadzany jest pod innym hasłem, kojarzonym – z szeroko rozumianą – ekonomią społeczną, ale zawsze z jasno zdefiniowanym motywem przewodnim jakim jest CZŁOWIEK, który jest nie tylko PODMIOTEM ekonomii społecznej, ale który znajduje się w centrum jej zainteresowania. Pokazywanie człowieka w jego naturalnym środowisku, tam gdzie pracuje, spędza czas, doskonali swoje zawodowe umiejętności, wyraża swoje zainteresowania czy pasje – to główny cel konkursu i zarazem jedna z form popularyzacji ekonomii społecznej na Mazowszu.  

Trzeba bowiem zrozumieć, że dla wielu osób ekonomia społeczna to przede wszystkim sposób na życie. To recepta na uczciwą i sumienną pracę, odrobinę radości i satysfakcji, samorealizację i zadowolenie. Określana wielkim słowem „misja” i tożsama z przedsiębiorczością społeczną, w codziennym życiu schodzi jednak na dalszy plan, a bardziej od niej liczą się ludzie i ich problemy. Dlatego konkurs ten, mimo że biorą w nim udział głównie amatorzy, w większości pracujący lub związani społecznie lub zawodowo ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami, jest tak uderzająco szczery i prawdziwy. I jak żaden inny, wywołuje wiele skrajnych emocji. Można je poczuć wyraźnie podczas corocznych konkursowych gali, gdzie wręczane są nagrody i wyróżnienia. Dlaczego się tak dzieje? Może z tego powodu, że jest to konkurs zdecydowanie nie dla wszystkich, że jest wyzuty z fotograficznego artyzmu, doskonałości i profesjonalizmu, że pokazuje świat takim – jakim jest i jakim postrzegają go ludzie, którym daleko do doskonałości? Ten konkurs jest dla nich, dla tych, którzy go przyjęli i zaakceptowali jak swój i którzy przez swoje prace chcą opowiadać o sobie i swoim życiu.

– „Gratuluję Państwu umiejętności łączenia życia ze sztuką – powiedziała na gali wręczenia nagród tegorocznym laureatom, Elżbieta Bogucka, z-ca dyrektora MCPS.  Podążanie za sztuką sprawia, że człowiek staje się lepszy. Oglądanie tych – swego rodzaju – wizytówek z Państwa życia jest bardzo wzruszające”.

Tematem tegorocznej, 6. już edycji konkursu była ekonomia społeczna rozumiana jako sposób na życie. Z mnóstwa prac, jakie zostały poddane ocenie przez jury konkursu, wyróżniono w sumie dziesięć, przyznając I, II i III nagrodę i nagrodę specjalną oraz sześć wyróżnień.

Pierwszą nagrodę otrzymał Piotr R. pracujący na co dzień z warszawskim Zakładzie Aktywności Zawodowej Galeria „Apteka Sztuki” za pracę pt. „ZAZangażowani”, która jak napisało jury, poprzez fotograficzne spojrzenie i bystre oko autora – w sugestywny sposób – oddaje atmosferę panującą w zakładzie, pokazując idealną i uporządkowaną kompozycyjnie przestrzeń, wypełnioną pozytywnymi emocjami ludzi”.

II najlepszą pracą według jury było zdjęcie Kacpra Zbrzeźniaka, uczestnika warsztatu terapii zajęciowej Stowarzyszenia Otwarte Drzwi pt. „Kucharka doskonała”. Fotografia uderza naturalnością, jest pełna optymizmu i doskonale przedstawia codzienne życie placówki. Rozmieszczenie poszczególnych elementów kadru, zachowuje równowagę i symetryczność kompozycji, a zrównoważenie ich  ciężaru wizualnego, świadczy o dojrzałości fotograficznej autora.

III nagroda po tytułem „Zajęcia ruchowe” trafiła do Kamili Kossakowskiej, instruktorki pracującej w WTZ Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. To ciekawa praca, która pokazuje w praktyce, jak powinna wyglądać rehabilitacja  uczestników warsztatów, po długim okresie ograniczeń w funkcjonowaniu związanych z pandemią. Naturalne, świeże spojrzenie, uderzające realnością przekazu.

Nagroda specjalna trafiła w tym roku do pracowników Klubu Integracji Społecznej działającego w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie. Odbierający nagrodę Damian Nowiński, tak skomentował to wydarzenie: – „Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia. W przygotowanie tej pracy zaangażowali się uczestnicy naszego klubu, którym – jako opisało to jury konkursu – udało się w symboliczny sposób połączyć określony system wartości z autorskim sposobem na życie, co dało niesłychanie ciekawą i plastyczną wizję świata”.

Alicja Ewa Gajewska, koordynator Spółdzielni Socjalnej „Szansa” z Żuromina, autorka jednego z sześciu zdjęć, które otrzymały wyróżnienie, w taki oto sposób skomentowała ten fakt:  – „Cieszymy, że zostaliśmy wyróżnieni w tegorocznym konkursie fotograficznym. Na co dzień obserwuję, ile serca w wykonywanie swoich obowiązków, wkładają pracownicy naszej spółdzielni. Konkursy, które doceniają i pokazują ich pracę, dają im dodatkową motywację do działania”. 6. edycja konkursu fotograficznego została zorganizowana w Hotelu Grupy Arche w Warszawie, gdzie ma swój oddział Fundacja Leny Grochowskiej z Siedlec. To m.in. dzięki jej pomocy, udało się sprawnie przeprowadzić całą imprezę. – „Było nam niezmiernie miło, że mogliśmy pomóc zorganizować to wydarzenie – powiedziała po spotkaniu Emilia Jarosz, dyrektor warszawskiego oddziału fundacji. Tego typu spotkania są bardzo ważne, gdyż wspierając podmioty ekonomii społecznej, możemy dotrzeć do większego grona osób i pokazać ile robimy dobrego”.


Artykuł promujący ekonomię społeczną napisany został w ramach projektu pn.„Koordynacja ekonomii społecznej na Mazowszu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.3 „Rozwój ekonomii społecznej”.

Logotypy projektów unijnych
Opublikowano wO ekonomii społecznej w mediach

Powiązane