Menu Zamknij

Ponad barierami

Mimo odbywających się ferii w województwie mazowieckiem luty był miesiącem pełnym wartościowych spotkań, które miały nie tylko zwiększyć świadomość na temat osób z niepełnosprawnościami, ale i były doskonałą okazją do dyskusji o zmianach związanych m.in. z dostępnością czy rynkiem pracy.

Doświadczenia realizacji życia społecznego z uwzględnieniem trudności, jakie są stawiane przed osobami poruszającymi się na wózku i z dysfunkcją wzroku – właśnie ten temat omówiono w trakcie rozmowy na zaproszenie Fundacji Szansa dla Niewidomych. 

– To spotkanie było cenną wymianą doświadczeń osób z niepełnosprawnościami wzroku i ruchu. Taka perspektywa daje szansę lepszego zrozumienia naszych możliwości, a co za tym idzie pełniejszego obrazu kierunków, do których musimy zmierzać jako środowisko, by ulepszać świat

– powiedział Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Czym skorupka za młodu…

Spotkania z dziećmi są szczególnie istotne. To one będą kształtować otaczającą nas rzeczywistość, dlatego tak ważne jest uwrażliwianie ich na tematy dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 9 w Pruszkowie było okazją do przedstawienia cennych informacji dotyczących funkcjonowania osób z różnymi niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej. Właśnie takie przykłady udowadniają, że bariery i trudności, jakie stawia przed nami świat, są niczym przy chęci realizacji swoich pasji i marzeń.


– Uwielbiam takie spotkania i spontaniczne reakcje widzów, młodzieży, ale i nauczycieli, którzy podczas zajęć mogą zadawać pytania o to, w jaki sposób wykonuję różne rzeczy w życiu codziennym. Ważnym elementem jest też doświadczanie przez uczestników „naszego” świata. Wcielając się na chwilę w postać osoby niewidomej czy poruszającej się na wózku, mogą zrozumieć skalę barier, z jakimi musimy się mierzyć. Mam też nadzieję, że takie spotkanie uzmysławia, że choć wymaga to ciężkiej pracy można nauczyć się żyć pełnią życia mimo barier

 – tłumaczył Artur Świercz.

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami

Miniony miesiąc, był okazją także do aktualizacji informacji i wymiany doświadczeń związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami. Przestrzeń do takich rozmów została stworzona w trakcie I edycji Kongresu „Biznesu Odpowiedzialnego Społecznie” zorganizowanego przez Polską Organizacje Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Poza kwestiami dotyczącymi ochrony środowiska, prowadzona była dyskusja na temat wartości, jaką za sobą niesie zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Wskazywanie dobrych praktyk i rozwiązań zwiększa szansę podwyższenia poziomu aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.

Porozmawiajmy o dostępności

Na spotkaniu z cyklu ,,Porozmawiajmy o…..” zorganizowanym przez Urząd Gminy Belsk Duży omówiono temat dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. W rozumieniu dostępności szczególnie ważna jest otwartość na drugiego człowieka, jego możliwości, a co za tym idzie – potrzeby. Wymaga ona wspólnego wysiłku i po prostu zmiany myślenia.

– Temat dostępności jest dla mnie szczególnie ważny, a moją ambicją jest sygnalizowanie konieczności przełamywania barier przy każdej możliwej okazji, bo bariery mogą dotyczyć wielu dziedzin życia. W drugiej połowie lutego w trakcie cyklu spotkań „Porozmawiajmy o…” w Belsku Dużym miałem okazję odnieść się do tego problemu. Szeroko rozumiana dostępność jest niezwykle istotnym elementem życia każdego z nas, zarówno z perspektywy kreatora, jak i biorcy. Warto wymieniać spostrzeżenia w tym zakresie

– tłumaczył Artur Świercz.

Opieka długoterminowa

W trakcie debaty „Na pomoc niesamodzielnym. Przyszłość opieki długoterminowej w Polsce” w Senacie RP w gronie przedstawicieli instytucji pomocowych trzeciego sektora oraz specjalistów i praktyków dyskutowano o potrzebach reform w systemie zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i seniorów.


Opublikowano wOsoby z Niepełnosprawnością

Powiązane