Menu Zamknij

Rozpoznaj depresję

Ruszył projekt #rozpoznajdepresje. To kampania skierowana zarówno do młodych ludzi, jak i do ich rodziców oraz nauczycieli i innych dorosłych. Do świetlic socjoterapeutycznych i środowiskowych na Mazowszu trafiły właśnie filmy, które ułatwią rozpoznawanie zagrożenia.

Wyniki ogólnopolskiego naukowego badania jakości życia dzieci i młodzieży, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka w 2021 roku, wykazują, że co siódme dziecko w Polsce odczuwa niezadowolenie ze swojego życia w stopniu zagrażającym jego zdrowiu psychicznemu. Gorsze samopoczucie mają starsze dziewczęta i młodzież z dużych miast, natomiast połowa młodych ludzi nie akceptuje samych siebie.

Ze względu na konieczność poszerzenia wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych występujących wśród dzieci i młodzieży, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zachęca do skorzystania z kampanii informacyjnej ROZPOZNAJ DEPRESJĘ.

To kampania informacyjna. Zależało nam na tym, by stworzyć przekaz do dwóch ważnych odbiorców: młodych ludzi, bo ich temat dotyczy, oraz dorosłych, którzy mają kontakt z młodymi, bo od ich uważności i podejścia do tematu często zależeć będzie to, co się z młodym człowiekiem stanie. Dlatego filmy zostały przekazane do placówek, w których mają szansę zrobić wiele dobrego

– wyjaśnia Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora ds. społecznych MCPS.

Jest ona skierowana do uczestników i pracowników świetlic socjoterapeutycznych, świetlic środowiskowych oraz rodziców, ale z materiałów może skorzystać każdy, kto chciałby zgłębić temat.

Potrzebna kampania

Najnowsze wyniki dotyczące zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży nie są optymistyczne. Szacuje się, że na świecie cierpi na depresję 970 milionów ludzi. W przypadku dzieci – zjawisko dotyczy 10% wszystkich nastolatków.

Ogólnopolskie badania zlecone przez Rzecznika Praw Dziecka, wskazują ogólne niezadowolenie ze swojego życia wśród dzieci i młodzieży w stopniu, które zagraża ich zdrowiu psychicznemu. Badania te wykazały, że problemy z odczuwaniem szczęścia ma aż 17% uczniów i 14% uczennic klasy drugich szkoły podstawowej. W klasie szóstej szkoły podstawowej i drugiej liceum i technikum niezadowolenie wyraziło po 11% uczniów i 15% uczennic. Złe samopoczucie psychiczne częściej wyrażają uczniowie szkół średnich w dużych miastach – 18%, w porównaniu do ich kolegów z terenów wiejskich – 12%.

Wiedza przede wszystkim

Dlatego tak ważne jest, aby w porę zauważyć symptomy tych zaburzeń i wdrożyć odpowiednie działania, a jeśli trzeba – leczenie. Ideą kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat zjawiska zaburzeń psychicznych występujących wśród dzieci i młodzieży oraz skutków tych zaburzeń, w szczególności depresji. Chodzi też o uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków. Można więc dowiedzieć się m.in.: jak rozpoznać chorobę u dziecka, jak z nim rozmawiać i wspierać w chorobie oraz gdzie szukać pomocy.

Film jako narzędzie

W ramach kampanii powstały dwa filmy. Jedno nagranie skierowane jest do dzieci i młodzieży, a drugie do osób dorosłych.

W filmie przeznaczonym do młodszych adresatów wystąpił aktor Marcin Bosak, który wyjaśnia dzieciom i młodzieży symptomy depresji oraz tłumaczy, w jaki sposób ta choroba może przebiegać. 

Depresja nie jest tylko negatywnym myśleniem i złym humorem. Depresja to choroba, a chorobę się leczy

– tłumaczy w filmie Marcin Bosak.

Materiał przeznaczony dla dorosłych osób: opiekunów, rodziców, nauczycieli, przedstawia historię matki chorującego na depresję dziecka. Jej historia pokazuje, co powinno zwrócić uwagę rodzica w zachowaniu dziecka, jak reagować oraz jak wspierać swoje dziecko. 

W momencie, kiedy nam mówi o swoich uczuciach, pamiętajmy, depresja to choroba. Nie wystarczy iść pobiegać albo bardziej optymistycznie spojrzeć na świat. Depresja to choroba, której nie leczy się bieganiem i uśmiechem, tylko lekami i psychoterapią. Nie mówmy więc dziecku, że przesadza i jutro mu przejdzie. Zaakceptujmy jego emocje i nie bagatelizujmy ich

– mówi w filmie Bożena Nowicka-Kamińska.


Kontakt dla mediów:

Hanna Maliszewska
rzeczniczka prasowa
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
tel. 798 810 794
e-mail: rzecznik@mcps.com.pl

Opublikowano wArchiwum, Archiwum, Informacje prasowe

Powiązane