Menu Zamknij

Samorząd Mazowsza sfinansuje szkolenia dla kierowców. Nabór w Radomiu ruszy na początku września.

Swoje umiejętności będą doskonalić kierowcy najmniej doświadczeni w wieku 18-24 lat i seniorzy powyżej 55. roku życia. Szkolenia będą odbywać się na Torze Modlin. Zarząd województwa przeznaczył na tegoroczną edycję 600 tys. zł. Udział w przedsięwzięciu weźmie 440 osób. Nabór w Radomiu ruszy na początku września.

Z danych obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za rok 2019 wynika, że na drogach województwa mazowieckiego doszło do 3 802 wypadków, w tym 339, w których przynajmniej jeden z kierujących był pod wpływem alkoholu.

Szkolenia odbywają się dzięki połączeniu sił Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. – WORD-y prowadzą szereg akcji, które mają przede wszystkim za cel uświadomienie konieczności bezpiecznych zachowań użytkowników ruchu drogowego. Zorganizowane przez nas specjalistyczne szkolenia dla kierowców z dwóch grup wiekowych mają charakter informacyjny, ale też stwarzają możliwość sprawdzenia umiejętności praktycznych na płycie poślizgowej, czyli w sytuacji kontrolowanej i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski.

To druga edycja szkoleń. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 700 kierowców. W tym roku ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny w szkoleniach przewidziano udział 440 kierowców. Nabór prowadzą WORD-y z Warszawy, Radomia i Siedlec.

W trakcie szkolenia organizowanego na Torze Modlin uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. – Zależało nam na tym, aby specjalistycznymi szkoleniami uświadomić młodych, ale i tych już bardzo doświadczonych kierowców, jak ogromne znaczenie ma nasza kondycja podczas prowadzenia samochodu. Po alkoholu lub innych substancjach psychoaktywnych, po niektórych lekach wsiadanie za kierownicę jest po prostu niebezpieczne. W momencie gdy nie panuje się nad własnym ciałem, trudno zapanować nad pojazdem – podkreśla Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – To jeden z elementów licznych działań profilaktyki uzależnień, jakie prowadzimy na Mazowszu.

Zajęcia z teorii poszerzą wiedzę uczestników m.in. o ruchu drogowym czy wpływie alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Natomiast dzięki ćwiczeniom praktycznym kierowcy będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności np. manewrowania pojazdem i radzenia sobie w trudnych sytuacjach pod okiem instruktora techniki jazdy. Jazdy doszkalające będą odbywajać się na specjalnym torze i płycie poślizgowej. – Coraz częściej słyszymy o tragicznych wypadkach z udziałem pieszych i rowerzystów. Te szkolenia mają pomóc zarówno starszym, jak i młodszym kierowcom w wyćwiczeniu tzw. dobrych nawyków – wskazuje radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Szkolenia co roku cieszą się dużym zainteresowaneim wśród mieszkańców Mazowsza. Kierowcy chcą sprawdzać swoje umiejętności i chcą się doszkalać. Ten projekt to nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim nauka w praktyce, na specjalnym torze, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. W szkoleniach weźmie udział blisko stu kierowców z subregionu radomskiego i płockiego – podkreśla dyrektor WORD-u w Radomiu Marcin Ciężkowski.

Kierowcy zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu przy ul. Suchej.Całość odbywa się dzięki przyznanym przez zarząd województwa środkom (600 tys. zł) oraz funduszom wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. WORD-y przeznaczyły na ten cel blisko 158 tys. zł.

 

[download id=”23906″]

 

 

Marta Milewska

Rzecznik Prasowy

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

Biuro Promocji

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

tel. 22 692 75 70 wew. 205

e-mail: komunikacja@mcps.com.pl

 

Opublikowano wInformacje prasowe

Powiązane