Menu Zamknij

Samorząd Mazowsza sfinansuje szkolenia dla kierowców.

Swoje umiejętności będą doskonalić kierowcy najmniej doświadczeni w wieku 18-24 lat i seniorzy w wieku 55+. Szkolenia będą odbywać się na Torze Modlin. Zarząd województwa przeznaczył na tegoroczne szkolenia dla 440 kierowców 600 tys. zł. Kierowcy, którzy chcieliby wziąć udział w szkoleniu, mogą zgłaszać się do siedleckiego WORD-u. Od poniedziałku rusza nabór.

Z danych obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za rok 2019 wynika, że na drogach województwa mazowieckiego doszło do 3 802 wypadków, w tym 339, w których przynajmniej jeden z kierujących był pod wpływem alkoholu.

– Ważne, aby kierowcy ćwiczyli różne manewry, szczególnie w trudnych warunkach. Każdemu przyda się również odświeżenie wiedzy z zakresu ruchu drogowego. Szkolenia pod okiem wykwalifikowanych instruktorów bez wątpienia pomogą sprawdzić umiejętności w bezpieczny i kontrolowany sposób, ale też dadzą uczestnikom większą pewność za kierownicą – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Szkolenia odbywają się dzięki połączeniu sił Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. To druga edycja szkoleń. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 700 kierowców. W tym roku ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny w szkoleniach przewidziano udział 440 kierowców. Nabór prowadzą WORD-y z Warszawy, Radomia i Siedlec.

Przez organizację specjalistycznych szkoleń chcemy zwrócić na to uwagę kierowców, zarówno tych świeżo upieczonych, jak i z dłuższym stażem za kierownicą jak ważną rolę odgrywa kondycja psychofizyczna podczas prowadzenia samochodu. Aby bezpiecznie prowadzić, trzeba zachowywać stałą czujność. Zarówno alkohol, jak i inne substancje psychoaktywne mają bezpośredni lub następczy wpływ na funkcjonowanie mózgu, czego efektem są zmiany postrzegania, nastroju, świadomości czy zachowania, a to znacząco zwiększa ryzyko wypadku samochodowego – podkreśla Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – To jeden z elementów licznych działań profilaktyki uzależnień, jakie prowadzimy na Mazowszu.

W trakcie szkolenia organizowanego na Torze Modlin uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. Zajęcia z teorii poszerzą wiedzę uczestników m.in. o ruchu drogowym czy wpływie alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Natomiast dzięki ćwiczeniom praktycznym kierowcy będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności np. manewrowania pojazdem i radzenia sobie w trudnych sytuacjach pod okiem instruktora techniki jazdy. Jazdy doszkalające będą odbywać się na specjalnym torze i płycie poślizgowej.

Coraz częściej słyszymy o tragicznych wypadkach z udziałem pieszych i rowerzystów. Te szkolenia mają pomóc zarówno starszym, jak i młodszym kierowcom w wyćwiczeniu tzw. dobrych nawyków. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej na specjalnie do tego celu przeznaczonym torze. Oczywiście, wszystko pod bacznym okiem wykwalifikowanych instruktorów. W szkoleniach weźmie udział w sumie 96 kierowców z subregionu siedleckiego i ostrołęckiego – podkreśla dyrektor WORD-u w Siedlcach Dariusz Napiórkowski.

Kierowcy zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach przy ul. Składowej.

Całość odbywa się dzięki przyznanym przez zarząd województwa środkom (600 tys. zł) oraz funduszom wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. WORD-y przeznaczyły na ten cel blisko 158 tys. zł.

 

[download id=”23588″]

 

 

Marta Milewska

Rzecznik Prasowy

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

Biuro Promocji

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

tel. 798 810 205

e-mail: komunikacja@mcps.com.pl

 

Opublikowano wInformacje prasowe

Powiązane