Menu Zamknij

Tworzenie centrów usług społecznych i lokalnych planów deinstytucjonalizacji – bezpłatne doradztwo i szkolenia dla samorządów lokalnych

Do września przedstawiciele samorządów lokalnych z województwa mazowieckiego mogą skorzystać z oferty bezpłatnego wsparcia edukacyjnego i doradczego dotyczącego m.in. tworzenia centrów usług społecznych (CUS), procesu deinstytucjonalizacji oraz tworzenia Lokalnych Planów Deinstytucjonalizacji (LPDI).

Osoby zainteresowane mogą skorzystać zarówno z doradztwa na żywo, jak i z usług konsultacji prawnych w formie elektronicznej, telefonicznej i wideokonferencji. Konsultacje mogą dotyczyć opracowania przez gminy nowych dokumentów określających zasady funkcjonowania CUS-ów, m.in.: statutu, regulaminu organizacyjnego, projektów uchwał itp., zapisów ustawy o CUS, deinstytucjonalizacji (DI) oraz wytycznych do tworzenia LPDI (zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem).

Zakres wsparcia dostosowany będzie do potrzeb danego samorządu. Możliwe jest indywidualne i grupowe doradztwo prowadzone również w wybranym przez dany samorząd miejscu na terenie gminy i/lub powiatu przez doradców współpracujących z Centrum – Marcina Lewińskiego i Karolinę Krzyżanowską (szczegółowe informacje o doradcach poniżej).

Aby ustalić terminy spotkań i konsultacji z doradcami i/lub konsultantem prawnym, prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu e-mail: liderzy.rekrutacja@mcps.com.pl.

Szkolenia

Poza tym, w ramach projektu „Liderzy kooperacji” zaplanowano jeszcze szkolenia dotyczące tworzenia lokalnych planów deinstytucjonalizacji usług społecznych. Celem szkoleń jest zwiększenie kompetencji osób tworzących politykę lokalną w zakresie tworzenia LPDI. Adresowane są do kadry z podmiotów uczestniczących w opracowaniu LPDI w gminach lub powiatach.

Zaplanowane są szkolenia warsztatowe, których celem jest upowszechnienie tworzenia CUS oraz zapoznanie z ideą DI usług społecznych. Są one skierowane do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego.

Szkolenie kompetencyjne dla kadry pomocy i integracji społecznej – to szkolenie niezbędne do tworzenia Centrów Usług Społecznych (CUS) w zakresie zarządzania i organizacji usług społecznych.

Superwizja / coaching indywidualny dla kadry zarządzającej CUS lub OPS w trakcie przekształcenia lub planowania przekształcenia. Coaching dotyczy też planowanych prac związanych z tworzeniem LPDI.

Proponowane wsparcie jest całkowicie bezpłatne.

W przypadku pytań – zapraszamy do kontaktu: koordynacja projektu „Liderzy kooperacji” w MCPS Warszawa, tel. 22 376 85 19, e-mail: liderzy.rekrutacja@mcps.com.pl

Całość realizowana jest w ramach projektu „Liderzy kooperacji” (dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 , Oś Priorytetowa II – Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.5 „Skuteczna pomoc społeczna”.

O doradcach:

Marcin Lewiński, absolwent Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od ponad 16 lat zajmuje się realizacją projektów ukierunkowanych na osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Doradca w projekcie Liderzy Kooperacji od września 2019 roku. Autor wielu innowacyjnych rozwiązań w pomocy społecznej oraz strategii rozwiązywania problemów społecznych i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych dla gmin i powiatów. Trener treningu kompetencji i umiejętności społecznych, coach, terapeuta, trener instruktor pierwszej pomocy oraz zawodowy płetwonurek – instruktor rekreacyjny Master Scuba Diving Trainer oraz płetwonurek komercyjny Australian Diver Accreditation Scheme.

Karolina Krzyżanowska, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie na kierunku praca socjalna. Ukończona specjalizacja z organizacji pomocy społecznej w Olsztyńskiej Szkole Biznesu. Wieloletni pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grójcu oraz koordynator i pracownik socjalny w projekcie Praca Owocem Aktywizacji, ukierunkowanym na aktywną integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób z niepełnosprawnościami i wychowanków pieczy zastępczej. Odpowiedzialna za opracowanie Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Grójeckiego na lata 2021-2027, 2014-2020 i 2009-2013. Doradca w projekcie Liderzy Kooperacji od marca 2022 roku. Od października 2021 – dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Pod Topolami” w Lesznowoli.

Opublikowano wAktualności, Projekty UE, Wyroznione

Powiązane