Menu Zamknij

Uwrażliwianie najmłodszych

Jak opowiedzieć dzieciom o różnorodności? Najlepiej przez bezpośredni kontakt z osobami, które tę różnorodność sobą wprowadzają. Dlatego dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 „Pod Topolą” w Raszynie miały okazję spotkać się z pełnomocnikiem zarządu województwa ds. osób z niepełnosprawnościami – Arturem Świerczem. To była owocna lekcja – zakończona wieloma uśmiechami.

– Często jestem zapraszany na tego typu spotkania do szkół i przedszkoli i w miarę możliwości czasowych chętnie w nich uczestniczę. O tym, czy społeczeństwo będzie świadomie podchodzić do jakichś zagadnień, decyduje poziom wiedzy na dany temat. Tak jest też z niepełnosprawnością. Ma ona różne oblicza, bywa że jest obarczona stereotypami. Moim zadaniem jest te stereotypy łamać, ale przede wszystkim oswajać z tematem. Bo to, co znane – przestaje przerażać, staje się normą i pozwala nam wszystkim w społeczeństwie zauważać siebie wzajemnie bez lęków

– mówił po spotkaniu Artur Świercz, Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych.

Zajęcia z dziećmi były okazją do przybliżenia im świata osób z niepełnosprawnościami – zarówno w formie opowieści, jak i praktycznych zajęć. Nie zabrakło przypomnienia najmłodszym podstaw savoir-vivre’u –zwłaszcza zasad, które warto stosować w kontaktach z osobami z różnymi niepełnosprawnościami i ich towarzyszami.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość w formie warsztatowej poznać perspektywę osoby poruszającej się na wózku czy mającej trudności ze wzrokiem. Artur Świercz dzielił się wiedzą i doświadczeniami, odpowiadając na mnóstwo pytań małych „ciekawskich”. Dzięki temu całe spotkanie dało możliwość obalenia mitów i stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami.

Opublikowano wOsoby z Niepełnosprawnością

Powiązane